ОД СУШЕ ШТЕТА ПЕТ МИЛИЈАРДИ ЕВРА: Споразумом из Париза Србија се обавезала на смањење емисије штетних гасова

Е. Р.

29. 10. 2022. у 09:22

СРБИЈА се ратификацијом Споразума из Париза Оквирне конвенције УН о промени климе обавезала на смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште и прихватила потребу спровођења мера и активности које воде адаптацији на измењене климатске услове.

ОД СУШЕ ШТЕТА ПЕТ МИЛИЈАРДИ ЕВРА: Споразумом из Париза Србија се обавезала на смањење емисије штетних гасова

Фото Shutterstock

На основу Национално утврђеног доприноса из 2022, Србија се обавезала на смањење емисија ГХГ за 13,2 одсто до 2030, у односу на 2010. Иначе, само у периоду од 2000. до 2015. Србија је претрпела штету више од пет милијарди евра, због елементарних непогода и природних катастрофа.

Потписивањем Софијске декларације о Зеленој агенди за Западни Балкан, Србија се обавезала да ће постићи неутралност до 2050. године. Постизање климатске неутралности захтева декарбонизацију сектора енергетике и подразумева значајно повећање удела обновљивих извора енергије у укупном енергетском миксу, као и престанак губитака енергије кроз повећање енергетске ефикасности у свим секторима.

Измењени климатски услови већ изазивају несагледиве последице у секторима пољопривреде, воде, шумарства, што линеарно подразумева негативан утицај на здравље људи, стање природе, производњу и цену хране, а самим тим и стабилност економије у целини. Сектор пољопривреде највише може да очекује последице, односно смањење приноса услед повећања температура и веће учесталости екстремних временских прилика уколико се на време не предузму адекватне мере прилагођавања.

Године 2015. процењено је да климатске промене највише погађају принос кукуруза. Уколико се не примене мере прилагођавања до 2030. године, очекује се смањење приноса кукуруза у ненаводњаваним условима од 58 одсто. Очекиване промене климе утицаће на смањења средњег месечног протицаја од скоро 30 процената на мањим токовима у јужним деловима Србије, а на појединим водотоцима доћи ће до пресушивања водотокова у одређеним периодима године.

ПЛАН АДАПТАЦИЈЕ

КАКО би испунила очекивања међународне заједнице, односно Споразума из Париза, Србија је иницирала израду Националног плана адаптације, која представља основ за финансирање и идентификацију потребне помоћи у области адаптације. Израда НАП је обавеза Србије према националном законодавству, односно Закону о климатским променама који је усвојен 2021. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

УЕФА У ШОКУ: Русија се одлучује на радикалан потез?