РАСТУ КАМАТЕ НА ШТЕДЊУ: На домаћу валуту повећане за један, а на девизне улоге за пола процентног поена

Б. Ца.

12. 09. 2022. у 08:23

ОСИМ повећања камата на кредите становништву, последњих месеци бележи се и лаган раст камата на штедњу грађана у банкама.

РАСТУ КАМАТЕ НА ШТЕДЊУ: На домаћу валуту повећане за један, а на девизне улоге за пола процентног поена

Фото Танјуг

Како нам је речено у Удружењу банака Србије, камате на динарску штедњу у другом кварталу ове године су у односу на исти период 2021. повећане за један процентни поен а на девизну штедњу 0,5 процентних поена. Када се посматра кретање штедње у последњих десет година, динарска штедња је повећана готово пет пута и крајем јуна 2022. године достигла је 85,9 милијарди динара.

Према речима Владимира Васића, генералног секретара УБС, последњих десетак година бележимо озбиљан раст штедње, као и да је штедња у динарима повећана за око шест до осам пута. Додаје да је раст штедње у еврима био спорији и износио је око 35 одсто али да еври и даље преовлађују у штедњи наших грађана.

- Ранијим мотивима за штедњу, међу којима је најважнији био стабилан курс домаће валуте, придружио се још један мотив, већа каматна стопа - каже Васић. - Сада смо у ситуацији да имамо рестриктивну монетарну политику, која је један од лекова да би се смањила инфлаторна очекивања. Са новцем је иста ситуација као и са другим робама, када га нема довољно, цена му расте и зато у последње време видимо да полако расту камате на пласмане банака а такође и на депозите, како на динаре тако и на евре. Веома је позитивна висока покривеност кредита депозитима која износи 91 одсто. Штедња је веома важна за финансијску стабилност економије а када постоји штедња, постоје и пласмани кроз кредите грађанима и становништву.

Према последњим подацима Народне банке Србије, у првој половини године укупна штедња становништва је расла, што тумаче као поверење грађана у домаћи финансијски систем.

- Појачавање глобалне неизвесности услед избијања кризе у Украјини, која се крајем фебруара надовезала на двогодишњу пандемију, имало је за последицу рекордну тражњу грађана за страном готовином, што је променило валутну структуру штедње у корист девизне - кажу у НБС. - Ова кретања су већ током априла заустављена, а од јуна динарска штедња наставља да расте. У последњих 10 година, динарска штедња је повећана готово пет пута и крајем јуна 2022. године достигла је 85,9 милијарди динара. При томе, половина овог раста остварена је у последње три године, до избијања кризе у Украјини, и поред смањења каматних стопа и негативних утицаја пандемије.

Како додају, и девизна штедња расте у последњих десет година, сa 7,9 милијарди евра половином 2012. године на 13,2 милијарде евра половином 2022. године.

- Најновија полугодишња анализа исплативости штедње, урађена за период од јуна 2012. до јуна 2022. године, потврдила је већу исплативост штедње у домаћој валути - кажу у НБС. - Пресудни фактори који су допринели таквом резултату су, пре свега, постигнута и очувана макроекономска стабилност дужи низ година, више каматне стопе на динарску штедњу него на штедњу у еврима и неопoрезивање динарске штедње. Уз то, на њену већу исплативост утицале су благовремено донете мере монетарне и фискалне политике за ублажавање негативних ефеката кризе изазване пандемијом и ескалацијом сукоба у Украјини.

ИСПЛАТИВИЈЕ ОРОЧИТИ НАШУ МОНЕТУ

ПРЕМА прорачуну НБС, штедња у домаћој валути орочена на годину дана и занављана у периоду од 10 година била је исплативија од депозита положеног на исти рок у еврима.

- Штедиша који је штедео у динарима на улог од 100.000 динара на крају периода орочења, у јуну 2022. године, добио преко 44.000 динара више од штедише који би у истом периоду на девизну штедњу у еврима положио исти износ - податак је НБС. - И незанављана штедња у домаћој валути орочена на годину дана у претходних десет година била је исплативија, и то у чак 98 одсто посматраних годишњих потпериода. Динарски штедиша који је од јуна 2021. штедео у динарима на улог од 100.000 динара добио би у јуну 2022. преко 1.300 динара више од штедише који би у истом периоду орочио идентичан износ у еврима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

СКАНДАЛ У СРБИЈИ: Потукли се родитељи фудбалера из Црне Горе и Русије, повређена и деца (ВИДЕО)