СКУПЉА ПРОИЗВОДЊА ПОГУРАЛА ЦЕНУ ЈАЈА: Основна животна намирница бележи узлазни тренд и у радњама и на пијачним тезгама у Србији

Е. Б. Т.

18. 08. 2022. у 09:34

КОКОШЈА јаја су у маркетима и на пијачним тезгама, према званичним статистичким подацима, поскупела у просеку око 26 одсто у првих седам месеци ове године у односу на исти период лане.

СКУПЉА ПРОИЗВОДЊА ПОГУРАЛА ЦЕНУ ЈАЈА: Основна животна намирница бележи узлазни тренд и у радњама и на пијачним тезгама у Србији

Фото М. Анђела

Произвођачи кажу да су цене још увек ниже у односу на регион, и да су нове корекције могуће и на јесен. У трговинским ланцима јаја коштају од 18 до 26 динара по комаду, а на акцији се могу наћи и по 15 и 16 динара. Широм Србије на пијачним тезгама њихова просечна цена се креће од 15 до 22 динара.

Београђанка Сандра Јовић каже да је приметила поскупљење када се вратила са одмора.

- На пијаци сам обично куповала мања јаја раније за 13 динара, а сада сам платила 17 динара - каже Јовићева.

- И то су била баш ситна, а у понуди није било јефтинијих.

Према подацима Републичког завода за статистику, у периоду од јануара до јула ове године јаја су у малопродаји у просеку поскупела 25,8 одсто у односу на исто време лане. У јуну је код произвођача ова намирница коштала 48,9 одсто више него у истом месецу прошле године.

- За годину дана код нас су јаја поскупела 26 одсто, поредећи август ове године у односу на исти месец прошле - наводе у једном познатом трговинском ланцу.

- Истовремено, продата је већа количина јаја сада у јуну.

Произвођачи кажу да разлог за поскупљење није повећана потражње, већ скок цена свих параметара који улазе у производњу ове намирнице и најављују могуће ново поскупљење на јесен. Агроекономиста, Милан Простран, истиче да највећи утицај има поскупљење хране за животиње.

- То су пре свега кукуруз и сојина сачма који су доминантни у исхрани кока носиља - објашњава Простран за наш лист.

- Цена хране за животиње је, према Републичком заводу за статистику, у другим кварталу ове године у односу на исти период лане порасла за 22 одсто. Такође скочили су трошкови енергије, гориво које је потребно за транспорт је поскупело, ветеринарске услуге. Амбалажа у коју се пакују јаја је за једнократну употребу, а и она је значајније скупља.

Он указује да утицај на малопродајну цену има и начин узгоја, који је увек наведен на декларацији производа. Све више произвођача, како додаје, прелази на подно држање кока, што додатно повећава њихове трошкове.

- Кавезни узгој је јефтинији, јер то значи да се држе на спрат, једна изнад друге - објашњава Простран.

- У ЕУ је кавезни узгој забрањен, код нас још увек није.

Коментаришући да су цена кукуруза и соје на берзама почеле да падају, Простран каже да је то мало и да не може да има значајнији утицај, имајући у виду да су претходно достигле изузетно високе нивое.

ЦРНОГОРЦИ ПЛАЋАЈУ ДО 54 ДИНАРА

У ЦРНОЈ Гори цена јаја се креће од 22 до 54 динара, а у Хрватској од 17 до 31, у Словенији од 17 до 34 динара. Агроекеномиста Милан Простран указује да наша земља не може да се пореди са чланицама Европске уније.

- То су високо субвенционисане земље - наводи Простран. - Учешће аграрног буџета у укупном буџету ЕУ износи 33,3 одсто, односно 38,6 милијарди евра. Са њима се не треба поредити.

МАЊА ПАКОВАЊА

СА растом цене производа смањује се паковање. Ово је познати маркетиншки трик трговаца. Као и код других прехрамбених намирница, све је више мањих амбалажа и за јаја. У понуди су паковања са четири или шест комада овог производа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (2)