ЛИТАР ГОРИВА У ЕУ ЦИЉА 3 ЕВРА: Ембарго Брисела подигао цене бензина и дизела

Е. В. Н.

24. 06. 2022. у 11:00

НА српским пумпама другу недељу заредом, деривати нису поскупљивљали. Међутим, малопродавци очекују да би до раста могло да дође данас, када Влада буде утврђивала нове контролисане цене за наредних седам дана. Тренутно литар евродизела максимално може да кошта 209 динара, а бензина 198.

ЛИТАР ГОРИВА У ЕУ ЦИЉА 3 ЕВРА: Ембарго Брисела подигао цене бензина и дизела

Фото АП

Цене горива на Старом континенту поново грабе увис, а у ЕУ се прибојавају да би ускоро могле да пређу астрономску границу од три евра за литар. То је директна последица европског шестог пакета санкција, који предвиђа забрану увоза руске нафте која се допрема бродовима. У Европи страхују и од несташица, које очекују на лето. Проблем ће бити и керозин који покреће авионе. Аналитичари упозоравају да ће криза бити вероватно јача него током нафтног шока седамдесетих.

Због бриселског ембарга, ни Србија неће моћи да купује руско црно злато од 1. новембра, те се од тада очекују извесне тешкоће у снабдевању нашег тржишта. Последњих месеци НИС, руководећи се тржишним принципима, 60 одсто нафте увози из Русије, јер је јефтиније. Због ембарга ћемо бити принуђени да набављамо скупљу сировину, што ће додатно подизати цене горива на нашим пумпама, а тиме и инфлацију.

Фото АП

Изузетак од шестог пакета санкција добиле су Мађарска, Чешка и Словачка, јер немају излаз на море. Међутим, ако би мађарски МОЛ, који послује у Србији, имао јефтиније гориво, оно не би могло да дође на наше тржиште. Како указује Томислав Мићовић из Удружења нафтних компанија Србије, уколико ти деривати буду произведени од руске нафте, они неће моћи да буду увезени после 5. децембра.

У Словенији је на појединим пумпама претходних дана долазило до несташице, јер грађани у страху од поскупљења праве залихе. Хрватска је у уторак замрзла цене на свим пумпама, осим на оним које су на ауто-путевима, да не би прешле два евра. Овај потез представља велики удар на пословање малих трговаца, јер ће бити на губитку и процењује се да ће морати да ставе кључ у браву. Црногорски премијер је поручио да ће Влада урадити све што буде могла како би обуздала даљи раст цена горива, али није прецизирао шта конкретно.

Како преносе западни медији, светски аналитичари сматрају да ће забринутост за снабдевање нафтом на светском тржишту, након санкција ЕУ против руске нафте, наставити да подиже цене ове сировине. То је лоша вест, и значи да ће спирала поскупљења црног злата наставити да се прелива на цене горива.

У Хрватској је од уторка замрзнута цена бензина на свим пумпама, осим на онима које су на ауто-путевима. Тако да ће две седмице литар основне врсте бензина супер 95 коштати два евра, а дизела 1,9 евра. Да Влада није интервенисала цена би прешла два евра. Премијум горива су скупља за око 10 до 15 одсто, а на ауто-путевима ће се плаћати пуна цена која прелази два евра. Проблем су мале пумпе у приватном власништву, које нису на ауто-путевима и процењује се да би са оваквом политиком цена ускоро могле да пропадну.

Литар супера и дизела у Словенији се креће од 1,75 и 1,84 евра, а на неким пумпама горива нема. У односу на пређашње цене, пуњење резервоара од педесет литара сада је скупље за 9,75 евра. У словеначкој влади кажу да деривата има довољно и да ће спречити сваку шпекулацију са продајом.

Словеначки "Петрол" због замрзавања цена горива у Словенији и суседној Хрватској бележи мањи приход у првих шест месеци за 54 милиона евра. Тврде да на продаји остварују губитак и траже од државе поврат изгубљеног новца.

Због раста цена горива, потрошачи у Европи морају дубоко да завуку руку у џеп. Постоји бојазан и од несташица, које се у појединим европским регионима већ осећају. Процењује се да резерве горива тренутно износе месец и по до два. Несташице се нарочито очекују током лета, када буду кренуле сеобе за годишње одморе.

Безоловни бензин у Француској продаје се од 2,15 до преко 2,30 евра на највећем броју најпрометнијих пумпи, и поред државне дотације од 18 центи за сваки литар. Дизел је још скупљи, имајући у виду да је Русија највећи произвођач. Француски медији цитирају професора Тјерија Броса са Факултета политичких наука у Паризу, стручњака за енергију и климу, који предвиђа да би цена горива ускоро могла да скочи на 2,50. Има и оних који се прибојавају преласка астрономске границе од три евра. Грађани све мање улазе у аутомобиле и користе алтернативна средства превоза. Неки мегармаркети који поседују своје пумпе нуде одређеним данима далеко ниже цене, у замену за бонове за куповину производа широке потрошње под одређеним условима.

* * * * * * * *

У РЕГИОНУ ПОВОЉНИЈЕ

НАЈЈЕФТИНИЈИ бензин је у Белорусији 0,68 евра по литру, а следе Русија, Малта и Турска са ценом од 1,51 евро. Србија је у групи јефтинијих, и код нас треба издвојити 1,68 евра. Најнижу цену дизела имају Белорусија, Русија и Малта. Турска је на петом месту са 1,65 евра, а Србија на десетом месту са 1,78 евра. У Бугарској литар бензина кошта 1,69 евра, а дизела 1,74. Потрошачи у Црној Гори ове две врсте горива плаћају 1,73, односно 1,78 евра. У Северној Македонији деривати више нису најјефтинији у региону, за литар сада треба издвојити 1,78 евра.

ПРЕДЛАЖУ СУБВЕНЦИЈЕ ЗА ГРАЂАНЕ

У ХРВАТСКОЈ постоји и предлог субвенционисања горива грађанима од стране државе, након туристичке сезоне која ће донети државној каси доста пара. Делили би се грађанима ваучери, како би издржали нове ударе цена. Према том предлогу Центар за возила Хрватске израчунао би колико је неки возач прешао километара и било би му враћене три куне, што је око 0,4 евра, за сваки пређени километар.

КОД ФИНАЦА НАЈСКУПЉЕ

У ПОЈЕДИНИМ скандинавским земљама просечна цена за литар горива већ је премашила 2,5 евра! Према подацима од 20. јуна, најскупљи бензин у Европи плаћају Финци, 2,53 евра, а следе Исланд и Норвешка. На четвртом месту је Грчка у којој се продаје по 2,42 евра. Дизел највише плаћају потрошачи у Шведској, на Исланду, Норвешкој и Финској. На омиљеној летњој дестиницији Срба, у Грчкој, кошта 2,11 евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна