ТОНА ПЕЛЕТА НАЈВИШЕ 250 ЕВРА: Директор "Србијашуме" Игор Брауновић и произвођачи еко-огрева се договорили, мада највећи нису дошли

В. М. - Е. Б. Т.

26. 05. 2022. у 10:44

ПРОИЗВОЂАЧИ пелета ће од 1. јула добијати потребне количине дрвета, што ће обезбедити да они могу да израде довољно овог огрева и да се у потпуности подмире потребе домаћег тржишта. Садашња цена тоне тог енергента је 250 евра са сировином коју им испоручује јавно предузеће "Србијашуме", и неће се мењати уколико не дође до раста инпута који учествују у производњи.

ТОНА ПЕЛЕТА НАЈВИШЕ 250 ЕВРА: Директор Србијашуме Игор Брауновић и произвођачи еко-огрева се договорили, мада највећи нису дошли

Фото Н. Скендерија

Ово је договорено у уторак на састанку генералног директора "Србијашума" Игора Брауновића и 42 произвођача пелета, који производе око четврт милиона тона тог енергента. Пелетари захтевају и да марже продаваца овог огрева буду ограничене.

С друге стране, из Групације за обновљиве изворе енергије Привредне коморе Србије кажу да на том састанку нису били присутни највећи произвођачи пелета који покривају 40 одсто тржишта. Брауновић је пре неколико дана оптужио произвођаче да су неосновано подигли цене, јер им "Србијашуме" испоручују сировину, односно дрва и то за 4.000 динара по кубику. У Групацији кажу да им је за пет месеци ове године испоручено само 40 одсто од уговорених количина. Према њиховим речима, то је довело до несташице сировине и значајног раста њене цене која се набавља из приватних извора, где кубик дрва кошта око 10.000 динара.

Директор Брауновић је, након састанка са произвођачима у уторак, навео да ће они који су били присутни, обезбедити количине које су довољне за грејање 80.000 домаћинстава у Србији током сезоне. Неколико дана раније, он је казао да у нашој земљи има 100.000 корисника пелета, те остаје нејасно како ће се снабдевати преосталих 20.000 домаћинстава. Директор је истакао да је охрабрен састанком, јер су произвођачии показали разумевање за околности у којима су "Србијашуме" радиле у претходном периоду.

- Све до краја прошлог месеца, у деловима где газдујемо на великим надморским висинама пратили су нас снег, поледица, суснежица, чак мећаве и кише - наводи Брауновић за "Новости". - И све то у условима недостатка радника за те врсте послова код извођача. Због тога је дошло до отежане производње, коју је пратила и таква испоруке дрвних сортимената.

Произвођачи који су били на састанку основали су Иницијативни одбор за формирање Удружења пелетара Србије.

- Планирана производња ће у целости да подмири потребе домаћег тржишта - поручили су из овог Иницијативног одбора. - Изричито смо против монопола које би неки произвођачи да установе што се тиче набавке сировина.

"Новости" су већ писале да на стовариштима нема довољно пелета, да поскупљује из месеца у месец, а тренутно се креће од 37.000 до 42.000 динара по тони. Производња тог огрева је у овој години, у односу на исти период лане, смањена за 45 процената.

КУБИК СИРОВИНЕ 10.000

У ФИРМИ која је један од највећих произвођача пелета, а није била позвана на састанак са генералним директором тог јавног предузећа, наводе да од "Србијашума" још увек добијају 40 одсто од уговорених количина сировине.

- Због тога не производимо пуним капацитетом, а имамо исте трошкове по јединици производње, јер морамо да платимо раднике, гориво, струју, резевне делове - објашњавају наши саговорници. - Принуђени смо да од приватника купујемо дрво, и кубик плаћамо 9.000 и 10.000 динара. Да нам од јавног предузећа стижу уговорене количине могли бисмо да имамо нижу цену и да будемо конкурентнији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (2)