КУПОВИНА РУСКОГ ГАСА ПОДЕЛИЛА ЕВРОПУ: Комесарка ЕУ за енергетику поручила да плаћање плавог горива у рубљама крши санкције

Г. ЧВОРОВИЋ / Е. Б. ТАЛИЈАН

02. 05. 2022. у 22:33

ПЛАЋАЊЕ гаса у рубљама према механизму који је предложила Москва представљало би кршење санкција Европске уније и то је неприхватљиво.

КУПОВИНА РУСКОГ ГАСА ПОДЕЛИЛА ЕВРОПУ: Комесарка ЕУ за енергетику поручила да плаћање плавог горива у рубљама крши санкције

Фото ЕПА

Решење је у политици заједничког снабдевања. Ово је поручила европска комесарка за енергетику Кадри Симонс након јучерашњег састанка министара енергетике ЕУ у Бриселу. То је била главна тема њиховог разговора, јер је руски плави енергент поделио Европу.

- Плаћање у рубљама преко механизма конверзије, којим управљају руске јавне власти и другог наменског рачуна у Гаспром банци представљало би кршење санкција и то је неприхватљиво - истакла је Симпсонова.

- У снабдевању ће се тражити компромисно решење имајући у виду специфичну ситуацију сваке земље.

Она је оценила да нема ризика за снабдевање ЕУ, и да Бугарска и Пољска добијају гас алтернативним путем - Софија преко Грчке, а Варшава преко Немачке. Први састанак регионалне групе за безбедност снабдевања, како наводи, одржаће се у четвртак у Софији.

Немачки министар финансија Кристијан Линднер рекао је да се та земља не може уцењивати и да се уговори заснивају на плаћању у доларима или еврима, те да се то неће мењати.

Јуче је стигла вест и да је прекинут физички проток плавог горива преко гасовода "Јамал-Европа", којим се тај енергент допрема из Русије, преко Пољске и Немачке, што су показали подаци немачког оператера "Гаскејд". Претходно је италијански министар за еколошку транзицију Роберто Чинголани, у интервјуу за лист "Политико", предложио да се европским енергетским компанијама привремено дозволи да руски гас плаћају у рубљама, док се разјасни правни основ и последице.

Русија је заврнула гас Бугарској и Пољској прошле недеље, након што су те две земље одбиле да плате рачун у рубљама. Медији су известили да су Софија и Варшава већ планирале да прекину са коришћењем тог руског енергента ове године и навеле да могу да се изборе са обуставом. Међутим, захтеви бугарских послодаваца показују супротно.

Потпредседница Владе те државе и министарка привреде Корнелија Нинова рекла је да су представници више од 25.000 предузећа захтевали да држава настави дијалог са "Гаспромом" и са испорукама гаса у складу са споразумом. Послодавци су истакли да сада нема алтернативе руском плавом гориву и инсистирали да Софија испуни своје обавезе и да плаћа тај енергент у рубљама.

Европске земље немају довољно алтернатива које им омогућавају замену за испоруке руког гаса и спречавање економских проблема предстојеће зиме, оцењују амерички медији. Стручњаци упозоравају да би потпуни прекид снабдевања плавим горивом из РФ, гурнуо земље, укључујући Немачку, у рецесију. Дипломате су након разговора у оквиру Европске комисије током викенда, а у сусрет јучерашњем састанку, саопштиле да се ЕУ приближава забрани увоза руске нафте до краја године. Ембарго на црно злато из РФ је део шестог пакета санкција ЕУ против Москве. Очекује се да ће Европска комисија данас завршити рад на овом новом сету мера. До сада нема сагласности међу Европљанима ни око овог питања.Немачки министар економије Роберт Хабек поручио је јуче да је важно да се не допусти да одлука о увођењу ембарга на руску нафту буде заснована на емоцијама и да треба да се узме у обзир и зависност других земаља ЕУ од тих испорука.

- Немачка ће моћи да преброди ембарго на увоз руске нафте до краја ове године, мада би прекид куповина могао да доведе до несташице - рекао је Хабек.

- Што се тиче бојкота руског гаса, то се засад не разматра. Због високе зависности од руског енергента, ЕК ће можда поштедети Мађарску и Словачку од ембарга на куповину црног злата. Портпарол мађарске Владе Золтан Ковач изјавио је јуче да та земља остаје при ставу - против било каквих санкција Европске уније на увоз нафте и гаса из РФ.

САД ГА ТРАЖЕ ЈОШ ВИШЕ

ТРАНЗИТ руског гаса у Западну Европу преко Украјине 1. маја је био већи за 76 одсто у односу на 26. април, када су Пољаци и Бугари престали да га купују у рубљама. У недељу је овом рутом достављено 98,89 милиона кубних метара плавог горива. Тај исти руски гас Пољска је наставила да купује и после обуставе директних испорука. Само што сада то ради у Немачкој, преко њихових компанија. Наравно, скупље га плаћа него да га набавља директно од "Гаспрома". Кад се све то зна јасно је да се Западна Европа игра жмурке са руским гасом. Сви желе да га користе, али неки би да се о томе ништа не говори. Б. В.

ГЛУВИ ТЕЛЕФОНИ

ЕВРОПСКА комисија нема информацију да је било која земља или компанија у ЕУ платила руски гас у рубљама. Ово је јуче рекла европска комесарка за енергетику Кадри Симсон, само дан након што је шеф кабинета мађарског премијера Гергељ Гулијаш саопштио да његова земља и још девет чланица ЕУ имају рачун у Гаспром банци и плаћају гас по шеми коју је увела Русија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (3)

ЂОКОВИЋ МУ НИЈЕ ПРВИ НА ЛИСТИ: Ево шта је Андреј Рубљов рекао након што је избацио Алкараза у Мадриду