АВНОЈЕВСКИ СИТНИШ ВРЕДИ МИЛИОНЕ: Ако имате ове кованице можете се обогатити (ФОТО)

Б. Царановић

23. 02. 2022. у 11:22

ЗЛАТНИЦИ ковани поводом 25 година од заседања Авноја 1968. године највреднија су нумизматичка колекција Народне банке Србије. Ова збирка, која обухвата апоене од 10, 50, 100, 200, 500 и 1.000 динара - вреди више од милион динара.

АВНОЈЕВСКИ  СИТНИШ ВРЕДИ МИЛИОНЕ: Ако имате ове кованице можете се обогатити (ФОТО)

Нумизматички новац

Тако за "ситнину" која у збиру износи око 2.000 динара, треба издвојити 500 пута више новца. То не чуди, јер, осим што ова нумизматичка колекција као историјска и уметничка има посебну вредност, цену јој подиже то што је сачињена од злата. Сладокусци овог хобија је радо имају међу својим капиталним примерцима.

Како из НБС кажу, чувају, обрађују и излажу нумизматичку збирку у којој су заступљени примерци из времена његове најраније појаве на територији Србије.

- Међу најстарије убрајају се они из античког грчког периода, римског, византијског, српског средњовековног периода и надаље све до савремених новчаних издања - објашњавају из НБС за "Новости". - Ова неотуђива збирка се може видети на сталној поставци у централном холу зграде у Улици краља Петра 12 у Београду. Издајемо и нумизматички новац, углавном од племенитих метала, поводом обележавања догађаја и јубилеја, као и комерцијална паковања серија кованог новца најновијих издања.

Ова издања продају се у седишту у Београду као и у филијалама у Београду, Новом Саду, Крагујевцу, Ужицу и Нишу. Међу траженим примерцима су издања поводом 85 година од рођења Тита, за 14. зимске олимпијске игре у Сарајеву, осам векова манастира Хиландар, а сваке године се избацују сребрњаци са ликом Николе Тесле. Ова "стодинарка" од прошле године кошта 8.500 динара, а очекује се и нова серија.

Последњих месеци колекције нумизматичара које садрже сребрни, а нарочито златни новац, драстично су добиле на вредности. Према речима Драгана Павловића, председника Српског нумизматичког друштва, цена злата је вишеструко повећана у односу на деценију раније, па је "скочила" и цена ових збирки. Осим када су у питању кованице од племенитог метала, уврежено је мишљење да је важно да новац буде стар да би му вредност била већа. Претраживање по шкрињама у подрумима и таванима, ипак, често је узалудно.

- Све што је старо, не мора да буде и вредно - каже Павловић. - На цену нумизматичког новца утиче очуваност, као и то да је ретка серија. Комади који улазе у збирке, нарочито када је реч о папирним новчаницама, мора да су беспрекорно очувани, што значи да нису били у оптицају.

Према његовим речима, последњи вредан примерак, који су "намирисали" само искусни нумизматичари када се појавио, прва је новчаница од 5.000 динара штампана у СР Југославији. Ко је тада сачувао ове папирне паре, сада за њих може да добије 1.000 евра. Како каже, на цени је колекција сребрних кованица, коју је имала НБС поводом Медитеранских игара у Сплиту 1978. године.

ВРЕДЕ И АКЦИЈЕ

У ЗБИРЦИ имам изузетне примерке хартија од вредности и акција предузећа која су пословала или још раде на нашим просторима - каже Павловић. - Цену им одређује и квалитет израде и живописност. Међу најстаријим комадима моје збирке је акција Прве српске банке из 1869. године, али поседујем и "Политикине", "Борбине", акције Туристичке агенције "Путник"...

СВЕ МАЊЕ ЧУВАРА ИСТОРИЈЕ

СРПСКО нумизматичко друштво има 500 чланова, али се претпоставља да је колекционара много више. Из године у годину, међутим, све је мање оваквих "чувара традиције и историје" - каже Драган Павловић. - Млади нису заинтересовани за такав хоби. Последњих деценија тренд је да се наше новачнице све више враћају у Србију, а међу колекционарима највише се цене примерци сопствене домовине.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ВОДИТЕЉКИ СЕ СТАЊЕ НАГЛО ПОГОРШАЛО И ХИТНО ЈЕ ОПЕРИСАНА: Нажалост, тек кад је касно схватимо да је здравље најважније