ЗОРАНА НАСТАВЉА РАТ СА ЈАВНИМ ПРЕДУЗЕЋИМА: Не стишава се бура у енергетском сектору, пљуште оптужбе из министарства

Е. Б. ТАЛИЈАН

15. 01. 2022. у 10:00

БУРА у енергетском сектору се не стишава. Вербална паљба ресорног министарства по јавним предузећима се интензивира како се гомилају докази који указују на спорне сегменте у раду министарке Зоране Михајловић. У петак је њен помоћник, Зоран Илић, оптужио руководство ЕПС-а за проблеме у електроенергетском систему и увоз, како каже, огромних количина струје. Међутим, чињеница је да Србија сваке године током зиме купује одређене количне електричне енергије и да то није ништа необично. Разлика је што је због енергетске кризе она поскупела, па је сада више плаћамо.

ЗОРАНА НАСТАВЉА РАТ СА ЈАВНИМ ПРЕДУЗЕЋИМА: Не стишава се бура у енергетском сектору, пљуште оптужбе из министарства

Фото ЕПС

- У првом кварталу 2021. године наша земља је извозила електричну енергију, као што и иначе ради у пролеће и лето, а током хладних месеци увози - објашњава наш добро упућени саговорник. - То је балансирање потрошњом и производњом. Током пролећа и лета смо продавали највише Грчкој. Повећан увоз је био само десетак дана током испадања шест блокова из погона у ТЕНТ-у.

Нису тачне тврдње, како истиче, да трошкови купљене струје износе више стотина милиона евра. Ова неистина је пласирана у јеку кампање против в. д. директора ЕПС Милорада Грчића, који је поднео неопозиву оставку.

- Србија увози електричну енергију из више земаља, а за последња три месеца појединачно највише је увезено из Републике Српске и то као позајмица - прецизира саговорник "Новости". - То ћемо враћати у струји, а нећемо плаћати, и тај трошак не правазилази 40 милиона евра.

Помоћник министарке Илић рекао је да увозимо огормне количине електричне енергије, због проблема који су настали у нашем електроенергетском систему, а који су изазвани лошим руковођењем, недовољним инвестицијама и неадекватним планирањем. Све друго је, како истиче, замена теза и пребацивање одговорности на Министарство, због тога што је на челу неко ко говори истину.

Илић, као и његова шефица, министарка Зорана Михајловић, пропустио је да одговори на питања која се појављују у јавности. Зашто је писала страним амбасадама? Зашто је тражила притисак од Америчке привредне коморе? И најважније питање - где ће наш електроенергетски систем пронаћи 700 милиона евра годишње како би страни инвеститор у ветропаркове могао да ради и зарађује?

Председник Србије, Александар Вучић, недавно је рекао да је огромна потрошња радним данима и да је увоз око 12,5 до 13 одсто. Како је нагласио, то је убедљиво најмања куповина мегавата у региону. Стручњак за енергетику Милош Здравковић објашњава да Србија произведе више струје него што увезе.

- Наша просечна годишња производња струје је око 35.000 гигават-часова струје, а потрошња између 34.100 и 34.300 гигавата - прецизира Здравковић. - Када се у овом сегменту пореди сутација у окружењу, најгоре је у Северној Македонији. Овај наш јужни сусед увози, чак, 70 одсто струје, јер немају довољно угља у термоелектрани "Битола", па купују или руду или електричну енергију.

Црна Гора, како наводи, више од половине своје потрошње задовољава из увоза, Хрватска изнад 20 одсто, а Словенија око осам процената. Мађарска ради на проширењу нуклеарних капацитета и нису им потребне додатне количине струје. Бугарска увози, јер нису изградили нуклеарку "Белане". Румунија такође, али су се договорили са Американцима да заврше остала три блока нуклеарне електране "Черне воде".

НОВИ ДИРЕКТОР?

У ФОТЕЉУ директора "Електропривреде Србије" највероватније ће сести Мирослав Томашевић, који је тренутно на позицији извршног директора за производњу енергије. Према најави председника Србије, Александра Вучића, нови човек ће на чело ЕПС-а доћи ових дана.

ЗА УШТЕДУ САВЕТУЈУ ХУЛА-ХОП

ЦЕНЕ енергената дивљају широм Европе. У Шведској је рачун за струју за просечан стан у најнасељенијим, јужним деловима земље, порастао за, чак, 266 одсто у децембру. У Немачкој гас за грађане поскупео је скоро 50 процената. Хрватска најављује драстичан скок цена енергената од априла. Британци су били шокирани када их је трећи по величини дистрибутер енергије посаветовао да грле кућне љубимце како би се угрејали и уштедели на рачунима. Компанија OVO energy је својим корисницима послала списак са десет једноставних и исплативих начина да им ове зиме буде топло. Осим мажења с кућним љубимцима, потрошачима су саветовали да изазову децу на хула-хоп такмичење, вежбају или да почисте своје куће и станове. То се дешава у време када у Великој Британији процењују да би рачуни за гас и струју у априлу милионима домаћинстава могли да порасту и за више од 50 одсто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (6)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду