ШАНСА ДА МЛАДИ СА ДИПЛОМОМ ОСТАНУ: Пореска правила која се примењују од идуће године могла би да олакшају пословање и иноватним стартапима

С. Б.

27. 12. 2021. у 15:29

СРБИЈА и пореском политиком покушава да у земљи задржи квалификовану радну снагу. Нова правила, која ће се примењивати од следеће године, полако утиру пут окретању ка економији заснованој на знању.

ШАНСА ДА МЛАДИ СА ДИПЛОМОМ ОСТАНУ: Пореска правила која се примењују од идуће године могла би да олакшају пословање и иноватним стартапима

Фото: З. Јовановић

Ефекте би требало да почну да осећају и иновативна стартап предузећа. Од 1. марта наредне године, захваљујући недавним законским изменама, и даље ће важити пореске олакшице за раднике ангажоване на пословима истраживања и развоја.

Послодавци ће на њихове зараде плаћати чак 70 одсто мање порезе и доприносе. Новина је што овог пута ослобођење није временски ограничено.

- Држава је преузела терет за ПИО доприносе - појаснио је Светислав Костић, порески експерт и професор Правног факултета на конференцији у организацији пројекта "Србија иновира".

- То је изузетно значајна олакшица. Првог дана марта, па до краја наредне године, послодавци могу да ангажују дотад незапослене уз пореске олакшице. Ако таквом раднику, а вероватно ће најбројнији бити млади, да плату до 76.500 динара бруто један износа, имаће 70 одсто ослобођења пореза и доприноса и то до краја 2024. године. Тако ће послодавца плата од 50.000 динара коштати колико га у нормалним условима кошта минималац.

Млади са дипломама се најлакше исељавају. Овако се послодавцима омогућава да им дају нешто веће плате и то током две до три године. Како сматрају стручњаци, ове измене ће помоћи и пословању стартап сектора. 

И даље важе пореске олакшице за осниваче оваквих предузећа и то за зараде до 150.000 динара бруто један износа. Уместо само за оне који су основали стартап до краја године, временска одредница се укида, па то постаје општи подстицај.

Овом делу привреде значило би, сматрају многи, да на располагању имају различите изворе финансирања. - Финансијско тржиште је банкоцентрично - сматра Милош Бајчетић из Ерсте банке.

- Компаније су подложне флуктуацији кредитног циклуса. Након хипотекарне кризе зауставило се кредитирање. То значи да би предузећа имала користи од употребе алтернативних канала финансирања. 

БОНУС ВИДЕО:

Ово је права снага српске војске

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАТО СПРЕМА 100.000 ВОЈНИКА ЗА РАТ СА РУСИЈОМ: Директан сукоб могућ ако се пређе једна од  две црвене линије

НАТО СПРЕМА 100.000 ВОЈНИКА ЗА РАТ СА РУСИЈОМ: Директан сукоб могућ ако се пређе једна од две црвене линије

НАТО може да распореди војни контингент од 100.000 војника за војну акцију против Русије ако та земља пређе једну од две црвене линије, пише у коментару италијанска Република.

06. 05. 2024. у 07:54

ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА: Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

"ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА": Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

РУСКИ министар спољних послова Сергеј Лавров оценио је данас као срамно то што је Парламентарна скупштина Савета Европе дала зелено светло да тзв. Косово буде примљено у пуноправно чланство Савета Европе.

05. 05. 2024. у 23:50

Коментари (1)