ОПРЕЗ: Ако пуштате чекове без покрића, камата може да буде папрена

Б. Царановић

03. 06. 2021. у 10:00

ЧЕКОВИ, иако ветерани међу банкарским производима, који се и даље радо користе, могу да изазову велике неприлике својим власницима.

ОПРЕЗ: Ако пуштате чекове без покрића, камата може да буде папрена

Фото Н. Фифић

Ако забораве да су писали чекове, а на рачуну не обезбеде средства за покриће, платиће и камату за сваки наредни дан који протекне без довољно пара на рачуну.

Само издавање чекова, банке наплаћују од 15 до 50 динара по чеку, а поједине зарачунавају и "лежарину" па сваки неупотребљени чек може месечно да кошта и до 30 динара. У случају да буду украдени, изгубљени, или уништени, власник мора да их огласи неважећим у службеном гласнику што кошта 366 динара по чеку, а потврду о томе однесе банци.

Поништени су тек после судске правоснажне одлуке. Најскупља је, међутим, варијанта ако се чек пусти, а власник рачуна остане без примања, па буде наплаћена затезна камата за сваки "непокривени" дан.

Дешавало се да због заборављеног чека камата порасте и неколико десетина па и стотина хиљада динара, а власници схвате да су некада "пустили" чек, када дуг већ стигне до утеривача. Зато у Народној банци Србије кажу да клијенти банака који желе да плаћају на овај начин, треба да воде строгу евиденцију када исписују чекове.

- Ако је издат чек, а у моменту подношења на исплату није обезбеђено покриће, клијент ће бити дужан да банци плати камату за сваки наредни дан до момента када издавалац чека обезбеди покриће на рачуну у банци - објашњавају у НБС.

У Удружењу банака додају да тада заправо клијент неовлашћено користи средства банке и зато улази у зону недозвољеног прекорачења по текућем рачуну за шта банке наплаћују јако високе казнене камате. Такви клијенти, по правилу, код банака више немају могућности да узимају чекове јер се сматрају несолвентним. Последњи подаци показују да је 27,69 одсто просечна годишња камата на "црвени" минус, у нејвећем броју установа је између 25 и 40 процената, док има и банака са "пеналима" и изнад 50 одсто!

- Банка када издаје чекове уједно и гарантује да ће он бити исплаћен без обзира на то да ли клијент на свом рачуну има или нема расположива средства - кађу у УБС.

- То својство чека је и његов главни адут код трговаца и зато је он тако пожељно средство плаћања.

ПОНИШТАВАЊЕ

НИ поништавање чека, односно амортизација није тако једноставан процес - кажу у централној банци. - У пракси смо наилазили на случајеве да су грађани проглашавали чекове неважећим преко "Службеног гласника", што није довољно, јер ће банка отписати чекове тек након судског решења о амортизацији чека надлежног суда.

ЛИМИТ

ЛИМИТИ од минимум 200, а максимум 5.000 динара важе од 1. јануара 2008. године. Просечан износ реализованог чека прошле године износио је око 4.700 динара, а број реализованих чекова је у благом опадању у периоду између 2015. и 2020. године.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ШОК: Карлос Алкараз избачен са турнира у Мадриду! Имитирао Надала, па морао да пакује кофере, као и Рафа (ВИДЕО)