МАЛИ НА КОПАОНИК БИЗНИС ФОРУМУ: Показали смо колико смо отпорни

Novosti online

25. 05. 2021. у 13:29

МИНИСТАР финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали данас је, на 28. Копаоник бизнис форуму, изјавио да је Србија у претходном периоду остварила велики успех на два фронта – у борби за спас економије и у борби за здравље грађана.

МАЛИ НА КОПАОНИК БИЗНИС ФОРУМУ: Показали смо колико смо отпорни

Фото: Танјуг/Раде Прелић

- Реаговали смо правовремено, ефикасно, дефинисањем и спровођењем првог и другог пакета помоћи привреди и грађанима с циљем смањења последица пандемије вируса корона, а тренутно спроводимо и трећи пакет. Никада у историји се није догодило да држава преузима највећи терет кризе на себе. Јаки смо, стабилни, имамо довољно новца да помогнемо нашој економији, привредницима и грађанима. Наша економија је опстала упркос огромној светској економској кризи. Ми нисмо имали црне сценарије, није било масовног отпуштања, затварања фабрика, нисмо имали проблема са набавком маски, респиратора и остале медицинске опреме. Показали смо колико смо отпорни - рекао је он. 

Синиша Мали је најавио и да ће Влада Републике Србије 3. јуна одлучивати о наставку сарадње са ММФ-ом. 

- У протекла два месеца ми смо дефинисали основне развојне и реформске циљеве, који се односе на реформе јавних предузећа, Пореске управе, на зелену агенду, односно на све оно што треба да допринесе бољем и ефикаснијем функционисању наше економије, подизању животног стандарда грађана - рекао је он и напоменуо да нови аранжман са ММФ-ом неће бити финансијског, већ саветодавног карактера.

Фото: Министарство финансија

Говорећи о економским мерама подршке, Мали је подсетио да је држава за три пакета помоћи грађанима и привреди издвојила око осам милијарди евра, што чини преко 17 одсто нашег БДП-а, пре свега захваљујући одговорној фискалној, економској политици и чињеници да је Србија имала четири године суфицит у буџету. 

- Када је борба за здравље у питању, ми смо одмах реаговали и набавили медицинску опрему, али смо обезбедили и новац за подизање плата медицинским радницима, као и за једнократну помоћ. Само прошле године ми смо успели да изградимо две ковид болнице у рекордном року од четири и по месеца - рекао је Мали. 

Он је подсетио да је Србија по броју ревакцинисаних грађана четврта у Европи, а пета по броју оних који су примили само једну дозу. 

- Снага једне државе сада је више него икада везана за јачину здравственог система. Наши грађани могу да бирају између четири вакцине. Успели смо да променимо имиџ наше земље, а имамо и странце који долазе у Србију да се вакцинишу - напоменуо је он. 

Министар финансија се осврнуо и на један од најбољих резултата по питању стопе раста на старом континенту прошле године, упркос пандемији вируса корона. 

- Србија је међу најбољима у Европи. Сви траже начин да убрзају раст своје економије, да крену да расту што брже и што више. Ту се крије кључ за раст плата, пензија, за инвестиције, за улагања у здравство, инфраструктуру. То је уједно и циљ наше економске политике - рекао је Мали. 

Он је напоменуо да је резултат Србије препознат и од стране светских финансијских институција. 

- Светска банка је прошле године прогнозирала пад од 3 одсто, ММФ 2 процента, а потом су мењали прогнозе. Ипак, наш резултат је био међу три најбоља у Европи, јер смо остварили минус 1 одсто. Ове године, док још траје пандемија, боримо се да имамо највиши раст БДП-а на старом континенту. Тако нам је Европска комисија прогнозирала раст од 5,3 одсто, Светска банка пет процената, а ми кажемо да ће раст БДП-а Србије ове године бити ближи резултату од 7 одсто, него 6 процената - рекао је Мали. 

Напоменуо је да је до успеха, између осталог дошло захваљујући тешким мерама фискалне консолидације које је Србија спровела у претходном периоду. 

- Често чујемо да БДП не расте довољно брзо, а чињеница је да је бивши режим оставио земљу пред банкротом, а да смо ми кроз тешке мере фискалне консолидације морали да спашавамо наш буџет. Када смо 2017. године завршили тај посао, остварили смо други кумулативни раст у Европи. Председник Александар Вучић је 2014. године дефинисао циљеве – фискалну консолидацију, а потом што бржи раст на здравим основама. То је оно што економска политика Владе Републике Србије успева и да оствари - истакао је Мали. 

Фото: Министарство финансија

Упркос великим улагањима и издвајањима државе, јавни дуг ће, како је министар објаснио, остати стабилан и на нивоу испод 60 одсто, односно испод нивоа Мастрихта. 

Истакао је да је прошла година била успешна и по питању стопе незапослености, која је пала на 9 процената у односу на резултат из 2019. године, када је била 10,4 одсто. 

- Не заборавите да је незапосленост 2012. године била 25,9 процената, а то значи да сваки четврти човек у Србији није имао посао. Погледајте овај резултат и отпорност наше економије која се показала у доба највеће светске економске кризе захваљујући огромној помоћи државе - навео је он. 

Напоменуо је и да стране директне инвестиције нису имале пад као у другим земљама, и подсетио да више од 60 одсто инвестиција у односу на регион, долази у Србију. 

- Прошле године имали смо преко три милијарде евра инвестиција у нашу земљу“, рекао је он, и подсетио да је крајем прошле године постављен камен темељац за највећу јапанску инвестицију у Србији – Тојо тајерс у Инђији, са 560 радних места. У фебруару ове године, додао је, добили смо информацију да ће Нидек инвестирати две милијарде евра у Нови Сад. То су нова радна места, нова улагања, нове технологије које стижу у нашу земљу и то говори да је поверење инвеститора задржано. Кредибилитет смо зарадили у претходних 18 месеци, јер смо као држава све обавезе на време плаћали привреди, инвеститорима, одржали смо сва обећања, па и није чудо што инвеститори настављају да долазе у Србију - рекао је Мали. 

Подсетио је и да буџет за 2021. годину има три аспекта – никад већа улагања, јачање здравственог система и јачање потрошње. 

- У доба светске пандемије, када је присутна неизвесност када и како ће се пробудити светска економија, када ће се вратити високе стопе раста, ми смо одлучили да издвојимо никад већа средстава за инвестиције у инфраструктуру. Тако су инвестиције у буџету за ову годину 7,2 одсто нашег БДП-а, што је преко 430 милијарди динара - рекао је Мали и подсетио да су предвиђена и велика улагања у здравство, пре свега за наставак изградње болничких капацитета, али и за изградњу фабрике вакцина у сарадњи са УАЕ и НР Кином. 

Напоменуо је да упркос неоснованим критикама појединаца, јачање личне потрошње остаје фокус српске економске политике. 

- Ми се чврсто водимо политиком раста пензија и плата јер то је основа за раст животног стандарда грађана Србије. Радимо на увећању личне потрошње, што је најзначајнија компонента раста БДП-а - рекао је Мали и додао да је у марту просечна плата у Србији била 555 евра, док је 2012. године била 329 евра. 

- Ми смо дали обећање да ће на крају прошле године просечна плата бити преко 500 евра, а сада смо на 555 евра. Идемо ка просечној плати од 600 евра, да бисмо убрзано стигли до 900 евра у наредне четири године. Ми смо дали обећање да ће на крају прошле године просечна плата бити преко 500 евра, а сада смо на 555 евра. Идемо ка просечној плати од 600 евра, да бисмо убрзано стигли до 900 евра у наредне четири године. Од тога не одустајемо - напоменуо је Мали и подсетио да упркос пандемији, држава не одустаје од плана „Србија 2025“, што подразумева улагање додатних 14 милијарди евра у ауто-путеве, за изградњу метроа, болница, туристичких капацитета, канализациону и водоводну мрежу.

Мали је рекао да је држава спровела важне промене ради олакшавања функционисања привреде, пре свега усвајањем Закона о фискализацији и Закона о е-фактурама, који ће почети да се примењују од 1. јануара следеће године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

У ЊУЈОРКУ се данас одржава седница Савета безбедности Уједињених нација посвећена шестомесечном извештају генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а, а Србију ће представљати председник Александар Вучић.

22. 04. 2024. у 16:14

Коментари (0)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024