Чадеж: Сарадњом великих и малих произвођача до одрживе пољопривреде
Безбедност, сигурност и снабдевање храном је постало европско али и глобално стратешко питање и зато ће Привредна комора Србије (ПКС) заједно са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде радити на промени односа према коришћењу ресурса и начинима пољопривредне производње, кроз повезивање великих домаћих и регионалних компанија са малим газдинствима и њиховој дигиталној трансформацији и едукацији, истакао је Марко Чадеж, председник ПКС.
Фото: Бобан Ристић
Чадеж је на конференцији „Трансформација прехрамбених система“ у ПКС, рекао да је у питању тема која се не тиче само пољопривреде, већ и домаће и светске привреде.
„Када разговарамо о решењима и о томе како да конкурентније производимо и пратимо светске трендове, морамо да размишљамо како да променимо филозофију односа према ресурсима и начину производње“, истакао је Чадеж.
Фото: Бобан Ристић
ПКС жели да заједно са Министарством пољопривреде, и кроз мрежу регионалних привредних комора и асоцијацију привредних комора Западног Балкана, помогне у повезивању великих произвођача, њихово јаче укључивање у кооперације и пренос знања ка мањим произвођачима, рекао је Чадеж.
Према његовим речима, технологија ће у будућности представљати велики значај за успех у овом процесу и зато је Центар за дигиталну трансформацију (ЦДТ) ПКС већ подржао бројне компаније из прерађивачког, прехрамбеног и пољопривредног сектора.
„Наставићемо то да радимо у сарадњи са БиоСенс Институтом и другим институтима и да помажемо иновативне идеје и нове компаније, које на паметан начин креирају и улазе у ову трансформацију гледајући како да, не само буду иновативне, већ и да кроз коришћење роботике и internet of things система, допринесу регенеративној пољопривреди у примарној производњи“, поручио је Чадеж.
Фото: Бобан Ристић
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Мартиновић је рекао да се пољопривреда у протеклим деценијама ослањала на интензивне методе које су донеле велике приносе али по цену деградације земљишта, биодиверзитета али и стабилности екосистема.
„Данас када смо сведоци драматичних климатских промена и ограничених ресурса у пољопривреди, морамо испитати своје методе и усмерити се ка одрживом и еколошки прихватљивом приступу пољопривреди. Регенеративна пољопривреда, као савремена али и традицијом утемељена пракса, представља један такав приступ“, истакао је Мартиновић.
Регенеративна пољопривреда, додаје, није само начин обнове деградираног земљишта, она је визија пољопрпривреде која ради у складу са природом, а не против ње.
Подсећа да је 9. октобра ове године Министарство формирало Радну групу која ће израдити документе Јавне политике за дугорочну регулацију и промоцију регенеративних метода у пољопривредној производњи.
У склопу конференције у организацији ФАО (Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација), Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и ПКС, одржана су и два панела посвећена регенеративној пољопривреди.
О регенеративној пољопривреди, као једном од начина да се одговори на глобалне изазове климатских промена, кризу снабедања храном и очување биодиверзитета, учесницима скупа говорио је у онлајн обраћању Набил Ганги, заменик регионалног представника за ФАО регионалне канцеларије за Европу и централну Азију.
На првом панелу „Улога регенаративне пољопривреде у трансформацији прехрамбених система“ учествовали су Владимир Јоковић, потпредседник Владе за економски систем и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Црне Горе, Цветан Трипуновски, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Северне Македоније и Ливија Павићевић, државни секретар министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Србије, док су на другом панелу „Примери код нас и у свету“ своја искуства поделили представници регионалних компанија, Милица Mилановић, менаџер корпоративних послова у компанији „Nestle“ и Јован Бугарчић, директор маркетинга у компанији „Imlek“.
Препоручујемо
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана
РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).
21. 03. 2026. у 13:35
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
Шта је заправо реaктор Димона, најстроже чувани израелски објекат - где свега има, а Израелци све строго крију? (ФОТО)
У балистичком ракетном нападу на Димону, град на југу Израела, повређено је 47 људи, који су запослени у болници. Већина повреда је узрокована шрапнелима, према израелској служби за хитне случајеве Маген Давид Адом. Димона се налази око 13 километара од нуклеарног истраживачког центра Негев.
21. 03. 2026. у 21:44 >> 22:08
Коментари (0)