Поглављe 1: КОРАК БЛИЖЕ ЕУ - Шта значи за српску привреду

Јована Станојевић, руководилац Центра за ЕУ интеграције у ПКС

23. 02. 2023. у 11:05

СЛОБОДА кретања робе је једна од основних слобода јединственог тржишта и циљ овог поглавља јесте успостављање поштовања ове кључне вредности.

Поглављe 1: КОРАК БЛИЖЕ ЕУ -  Шта значи за српску привреду

Фото ПКС

Поглавље 1 – Слободно кретање робе, представља најзначајније и у законодавном смислу најзахтевније поглавље. Највећу робну размену остварујемо са ЕУ и због тога је испуњење мерила за отварање овог поглавља значајан корак.

Наредни корак који треба да испунимо је усвајање стратешких докумената од стране Владе Србије која су мерила за отварање поглавља: Стратегије и Акционог плана за хармонизовану област, Акционог плана за област моторних возила и Акционог плана за нехармонизовану област. Након усвајања ових стратешких докумената, Европска комисија има обавезу да припреми нацрт извештаја о испуњавању мерила за отварање поглавља, који ће представити Савету ЕУ. Управо тај нацрт извештаја представља  формалну потврду ЕУ да су мерила за отварање преговора у овом поглављу испуњена.

Завршетком преговора у овој области биће обезбеђена потпуна усклађеност домаћих прописа са европским законодавством које се односи на производе. Наши производи ће се кретати на европском тржишту без препрека. Даном приступања ЕУ, Србија постаје део унутрашњег тржишта ЕУ, на којем важе једнака правила за све производе из држава чланица. Слободно кретање робе омогућиће да српски производи буду пласирани на европско тржиште, а да истовремено европски производи буду пласирани на српско тржиште. Сертификате издате у Србији признаваће све државе чланице, чиме ће наши производи имати слободан приступ европском тржишту, а српски произвођачи ће избећи двострука тестирања приликом пласирања производа на тржиште ЕУ, што ће утицати и на смањење трошкова.

Тиме се обезбеђује једнак третман свих производа. На производе који нису обухваћени европским законодавством примењује се начело узајамног признавања, односно производи који су законито произведени и стављени на тржиште у једној држави чланици могу се слободно пласирати на целом подручју ЕУ.

За нашу привреду, али и грађане,  важно је уклањање препрека у трговини које се постиже усклађивањем техничких прописа, уз осигуравање високог нивоа заштите безбедности, живота и здравља људи, животиња и биљака,  животне средине, потрошача...

Од великог значаја је што смо овим корацима много ближе ЕУ. Посебно за наше привреднике који ће производити, увозити и извозити производе без техничких препрека.

За органе државне управе који ће на ефикаснији начин спроводити надзор над применом техничких прописа, и потрошаче којима ће бити доступни квалитетнији и безбеднији производи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)