НЕПОТРЕБНЕ ПРОВЕРЕ АУТИЗМА: Иако су развојне сметње код деце трајне, морају редовно да их потврђују, ради добијања туђе неге

Ј. Ж. С.

19. 03. 2021. у 10:33

СВАКЕ друге године родитељи деце са аутизмом морају пред комисију, која одлучује да ли ће и у наредном периоду моћи да наставе да примају новац на име помоћи и неге другог лица. И до сада је то, тврде они, било готово беспотребно, јер код овог вида оштећења не може доћи до побољшања због кога би изгубили накнаду, а данас у време пандемије, тај посао је родитељима и деци донео додатни проблем.

НЕПОТРЕБНЕ ПРОВЕРЕ АУТИЗМА: Иако су развојне сметње код деце трајне, морају редовно да их потврђују, ради добијања туђе неге

Архива

Како би добили папир који им је неопходан за комисију морају да стану у ред за прегледе, да прикупе гомилу папира, чекају на позив за комисију, и то у време када се свима саветује што мање контаката.

- Отприлике за месец дана мојој ћерки која има 12 година истиче решење о накнади за помоћ и негу другог лица. Према важећим прописима, тај поступак подразумева одлазак код најмање два-три стручњака - дечјег психолога, неуропсихијатра и логопеда. Са тим налазима се, у надлежном Центру за социјални рад, подноси захтев за контролни преглед, а онда комисија из ПИО фонда заказује термин прегледа. Дакле, супруга и ја с аутистичним дететом морамо да идемо, усред пандемије, најмање у три ординације, а да не говоримо да је испред сваке од њих гужва - каже В. П. из Београда, отац аутистичне девојчице.

Како наглашава наш саговорник, када је реч о аутизму, пропис по коме сваке две године надлежни морају да утврде да ли има основа да дете и даље прима државну помоћ, апсолутно је бесмислен.

- Аутизам је непролазно стање, то није болест, јер за њега нема лека. Дијагноза која се једном успостави, до краја живота се не мења. То је трајни проблем, а држава од нас тражи да га доказујемо сваке две године. Камо среће да у нашем случају може бити било каквих промена, да аутизам може, једноставно, да нестане, био бих најсрећнији човек на свету - каже наш саговорник.

Овај родитељ сматра да је држава могла, због пандемије, по аутоматизму да продужи важење постојећих решења за још годину дана и тако не излаже родитеље и децу опасности од евентуалног заражавања короном у чекаоницама здравствених установа.

У ПИО фонду, који доноси решења о признавању права на ову принадлежност, истичу да особе које нису корисници пензије или осигураници, међу њима и деца, захтев подносе надлежном Центру за социјални рад, који документацију прослеђује Фонду ПИО ради спровођења поступка вештачења.

- Од почетка епидемиолошке кризе, поступа се у складу са степеном здравственог ризика који постоји, а тренутно се подносиоци позивају на вештачења у максимално безбедним и здравствено заштићеним условима - кажу у ПИО фонду.

МИНИСТАРСТВО ПРОДУЖАВА РОК?

УЗ све разумевање ситуације у којој се налазе родитељи деце са аутизмом, као и тога да још увек траје пандемија ковида 19, у наредном периоду биће разматрана могућност да се право на исплату социјалних давања, на основу раније донетих решења, продужи за одређени временски период - кажу у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗНЕНАДНА СМРТ: Преминуо Данило Дончић