ПОСЛЕ ТРИ ГОДИНЕ Почела јавна расправа о изменама закона о финансијској подршци породици: Мењају све, само не и оно што су им маме замерале

Ј.Ж.С.

09. 03. 2021. у 18:51

МИНИСТАРСТВО за бригу о породици и демографију отворило је јавну расправу о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о финансијској подршци породици са децом.

ПОСЛЕ ТРИ ГОДИНЕ Почела јавна расправа о изменама закона о финансијској подршци породици: Мењају све, само не и оно што су им маме замерале

Фото М. Анђела

После скоро три године, приступило се изменама и допунама Закона,али је могло више да са учини на пољу заштите мајке, деце и породице, кажу у Удружењу "Маме су закон".

- Од позитивних измена издвајамо оне које се тичу мајки које имају дете са инвалидитетом, казне намењене институцијама, руководиоцима и извршиоцима који праве пропусте у раду, као и све  које су у вези са одлукама Уставног суда Србије из децембра прошле године - истичу у удружењу.

Са друге стране, у Нацрту нема промена које се тичу мајки које немају 18 месеци везаног радног стажа, нема ниједне измене која се тиче породиља предузетница, гарантоване минималне накнаде зараде током неге детета, унетих измена за жене које морају да одржавају трудноћу, измена које се тичу оних које зарађују више од три просечне зараде, као ни подршке за мајке које су родиле више од четворо деце.  

- Бришу се све оне одредбе којима су условљавају мајке које су родиле децу са инвалидитетом да бирају између сопствене зараде и накнаде на коју има право њихово дете по основу инвалидитета.За све родитеље деце са инвалидитетом ово је заиста једна добра вест и ово јесте етички најважнија измена. Проблем који ми видимо лежи у томе да нису предвиђена обештећења за период од ступања на снагу Закона, тачније од јула 2018. до ступања на снагу ових измена и допуна најављених за јун 2021. године, иако су све те одредбе недвосмислено противуставне.       

У Удружењу подсећају да су у фебруару 2019. године поднели Предлог за оцену уставности појединих одредби и да су на одлуке суда чекали до децембра прошле године, када је Уставни суд одлучио да се о овој одредби не изјасни.

- Да Уставни суд Србије није изабрао је да се о овим одредбама не изјасни не би могла да се примени забрана повратног дејства закона. Да се изјаснио, очекивана одлука је да би се одредбе прогласиле неуставним и породице деце деце са инвалидитетом би моге да се обештете.Следеће две измене су у вези са одлукама Уставног суда. Једна се тиче мајки које су регистроване као пољопривредне осигуранице (којих у Србији има укупно седамдесетак), а друга се тиче оних које нису имале право на исплату минималне зараде током породиљског одсуства, тј. до навршених три месеца живота новорођенчета.

Маме постављају и питање шта са периодом неге детета током којег мајке могу да примају баналне износе од неколико стотина до неколико хиљада динара. Држава је одредила износ преко којег не може да се врши исплата, али је елегантно избегла да одреди минимални износ испод којег се не може ићи. То је по њима уједно и највећи проблем са применом овог закона, а посебно ако се узме у обзир то да више од трећине породиља у Србији је незапослено или економски неактивно.Уводе се казне за институцију, руководиоца и извршиоца који услед погрешне примене прописа учине штету породиљи и поридици.

- Подсећамо да пропусти који су недавно откривени приликом примене одлуке за подршку привреди за отклањање последица пандемије још увек нису исправљени. Такође, још увек нема реакције из надлежних министарстава због проблема који настају након примене Закона о порезу на доходак грађана - послодавци се ослобађају плаћања пореза и допринеса, ту обавезу на себе преузима држава, а због кашњења од стране државе породиље испаштају и зараде им се због оваквог превида третирају се као да их није ни било.Предложеним изменама препознају се мајке које су родиле петоро деце, али само у случају када је неко од деце преминуло убрзо након рођења и ако мајка за то дете није остварила права из Закона. Све другепородице које имају више од четворо деце овај Закон не препознаје - истичу у Удружењу.

"Маме су закон" поздрављају веома важну измену која ће донекле решити финансијски проблем породица деце са инвалидитетом, али су очекивали много више. Оне јесу корак напред, али нису довољне да би се могло рећи да су обухваћени највећи проблеми који постоје са применом овог прописа, зато ће удружење упутити амандмане на овај предлог и наставити да инсистира на дубљим изменама.     

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве