ХИТНА НЕЋЕ ДА ВОЗИ СТАНАРЕ ДОМОВА: Станари приватних социјалних установа повремено се суочавају са бахатошћу појединих здравствених служби

Ј. Ж. С.

28. 01. 2021. у 12:39

ПРОБЛЕМИ са Хитном помоћи трају годинама, тачније не са лекарима и техничарима, него са њиховом службом транспорта за коју се добија упут за превоз пацијента. Често се чека по више сати да преузму особу, а дешава се и да не желе да возе ако неко из дома није у пратњи.

ХИТНА НЕЋЕ ДА ВОЗИ СТАНАРЕ ДОМОВА: Станари приватних социјалних установа повремено се суочавају са бахатошћу појединих здравствених служби

Архива

Радослав Миловановић, председник Удружења приватних социјалних установа, наглашава да њихова бахатост иде дотле да одбијају да изнесу корисника дома до возила, или да га врате кад му се укаже услуга у болници. Обично за све кажу да није њихов посао.

- Питамо се чији је, када им је држава обезбедила одговарајућа возила, опрему и обуку да би се бавили својим послом. Услугу транспорта би требало да пружају здравствено осигураној особи без обзира на то да ли је на смештају у дому или код куће, болници, на улици. Круна свега је била у последњих месец дана када су у позивима за транспорт диспечери одговарали: "Добили смо наређење да не возимо из приватних домова."

За Миловановића је то дискриминација невиђених размера, на коју је удружење реаговало дописима министрима рада и здравља. Он сматра да није реално да се дешавају такве ситуације, када се зна колико се добрих ствари урадило и ради за нашу најстарију популацију у доба короне.

- Граде се болнице, запошљава већи број радника, имамо бесплатно PCR и антигенско тестирање, вакцинацију и многе друге погодности, а све то поприлично кошта буџет. Питамо се ко су појединци који су себи дали за право да се оглуше о права грађана, дају дезинформације о непостојећим наређењима да се не возе људи из приватних домова - каже наш саговорник.

Миловановић се пита да није један од разлога све већи број приватних санитета који возе болесне и то добро наплаћују.

- Домови за старе су све више не само социјалне, него и здравствене установе и сматрамо да је неопходан улазак у здравствени систем наше државе сваког дома који за то испуни одређене услове. Тако би смањили драстично проблеме на које свакодневно наилазимо, а домски лекар би могао да буде изабрани лекар сваког корисника - објашњава наш саговорник.

Све медицинске услуге које се пружају здравствено осигураној особи морају да буду о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање без обзира на то где се пружају.

ПОЈЕДИНАЧНИ СЛУЧАЈЕВИ

ОДРЕЂЕНИ приватни домови за смештај одраслих и старијих особа обраћали су се Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и указали на проблем са службом транспорта пацијената. Тим поводом они су контактирали са Министарством здравља, од кога је добијена следећа информација:

- Корисници услуге социјалне заштите домски смештај, о ком год пружаоцу да се ради, нису дискриминисани, већ се вероватно ради о појединачним ситуацијама услед тренутног недостатка капацитета Хитне помоћи - стоји у одговору надлежних.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ЂОКОВИЋ МУ НИЈЕ ПРВИ НА ЛИСТИ: Ево шта је Андреј Рубљов рекао након што је избацио Алкараза у Мадриду