СРПСКЕ МОЛИТВЕ У ПЕЋИНИ РОЂЕЊА ХРИСТА: Репортери "Новости" на литургији у Витлејему, пре него што су границе за поклонике затворене

Борис Субашић

04. 01. 2021. у 11:00

ЗВЕЗДЕ су још трепериле на небу док се колона српских поклоника успињала пустим стрмим улицама Витлејема, града чију је судбину одредила светлост звезде и обележила улазак човечанства у Нову еру у ноћи када је рођен Христ.

СРПСКЕ МОЛИТВЕ У ПЕЋИНИ РОЂЕЊА ХРИСТА: Репортери Новости на литургији у Витлејему, пре него што су границе за поклонике затворене

Б. Субашић

Стигли смо на пространи Трг јасли пред огромном Црквом рођења, храмом императора Јустинијана чије су зидове крсташи ојачали у дебеле зидине тврђаве.

Улаз у њу је једва приметан тамни правоугаони отвор, висок тек 130 центиметара, назван Врата понизности. Осећај тескобе у том тунелчићу нестаје истог тренутка када се из њега искорачи у монументалну дворану са четири колонаде од по 11 високих дорских стубова. Њихови, шест метара високи врхови украшени православним византијским крстовима нестајали су у тами свода кога жућкаста светлост светиљки није могла да досегне. Једва су се назирале и фреске светитеља у горњим деловима стубова и грбови крсташких племића осликани нешто ниже.

У даљини, на педесет метара од Врата понизности, у источном делу храма, блистао је православни иконостас и пред њим је стајао ред поклоника који су чекали да целивају икону младолике насмешене Богородице, опточену сребрним оковом и венцима цвећа.

Лево од ње је мермерно степениште, налик малом амфитеатру, које води наниже ка Пећини рођења, циљу ходочасника Витлејема, чију је судбину пре два миленијума одредила звезда. И место Христовог рођења у тој подземној капели означава сребрна звезда са 14 кракова, на којој се преламају светла пламичака кандила која висе над њом. У средини је отвор кроз који руком може да се додирне свето тло.

Мали рефлектор изнад олтара над звездом је једино светло у тамној просторији дугој 12 метара и широкој 3 метра, која је обложена мемерним блоковима и више личи на тунел него на пећину. Литургија у њој је била необичнија од било које друге којој сам присуствовао. Богослужење палестинског хришћанског свештеника на арапском, мешало се божјом службом на грчком, а кроз њих су се чуле српске молитве оца Герасима, некадашњег игумана Ђурђевих ступова. Била је то мала православана васељена у пећини одвојеној од спољног света, у којој време није постојало. У њој нисмо знали када се мастиљаво ноћно небо повукло пред пурпуром излазећег сунца. Једина звезда која у Пећини рођења увек сјаји је она витлејемска, која је најавила рођење Христа.

Игром судбине, сведочанство репортера "Новости" о поклоњењу српских ходочасника на другом најсветијем месту хришћанства, после Цркве вакрсења у Јерусалиму, настало је дословно у последњи час пре глобалног затварања граница због пандемије. Неколико дана касније Израел је морао да затвори границе за туристичке посете, а такво је стање и данас, уочи Божића.

У Витлејему је то било време када се становници палестинског градића надомак Јерусалима нису ни видели, утопљени у непрегледну масу ходочасника. У ствари, Витлејем је свакога дана у години био преплављен хришћанским поклоницима и туристима свих вера и боја који су се сливали у Цркву рођења.

Због лоше епидемиолошке ситуације, данас у њему важи полицијски час и забрана окупљања. Како ствари стоје, ходочашћа и литургија у Цркви рођења каквима смо присуствовали неће бити у блиској будућности, што је сведочанство "Новости" из Витлејема пре ковида пречицом уврстило у историју.

Сада боље разумемо речи обичних Витлејемаца, који су уз осмех објашњавали да им је историјских догађаја одавно преко главе, чак и када су добри за туристички бизнис.

Такав је био случај и са Витлејемом, ока кога су се вековима борили и сами хришћани, православна црква која је овде од Константиновог времена, и католичка која је стигла са крсташима, јерменска, сиријска, коптска...

Данас највећи део Цркве рођења припада грчкој Јеруслимској патријаршији, а остатак деле Јермени и католички монаси фрањевачког реда. То подсећа на изреку Јерусалимљана и Витлејемаца, да је светост њихових градова и њихово проклетство, јер је сваки освајач желео да их заузме да би доказао да је његов Бог јачи.

ГРАДИТЕЉИ И РУШИТЕЉИ

МОНУМЕНТАЛНИ храмовни комплекс на месту Христовог рођења је првобитно сазидао император Константин и он је изгледао битно другачије од данашње цркве. Колонаде стубова у огромном дворишту усмеравале су вернике ка централном храму осмоугаоног облика у чијем је центру била Пећина рођења. Та ротонда је као и у Јерусалиму имала отвор на крову који је бацао мистично светло на храм повезујући небо и земљу.

Када је овај комплекс срушен у Смарјанској буни у 6. веку, император Јустинијан подигао је на његовом месту огромну базилику која је изнутра у великој мери сачувала тадашњи изглед. Када су дошли крсташи, зидове храма су ојачали и претворили га у тврђаву, а фрањевци су уз њега дозидали свој манастир. Недалеко од Цркве рођења омејадски калиф Омар је подигао џамију, јер је Исус у исламу пророк Иса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

УЕФА У ШОКУ: Русија се одлучује на радикалан потез?