ПОМИЛОВАЊЕ ТРАЖЕ ЗБОГ КОВИДА 19: У Министарству правде анализирају захтеве за амнестију затвореника

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

11. 12. 2020. у 14:11

АДВОКАТСКА комора Београда, а после ње Београдски центар за људска права, поднели су иницијативу Министарству правде за доношење Закона о амнестији да би се спречио улазак и ширење ковида 19. У Министарству правде кажу да анализирају бројчане податке и разматрају све могућности и иницијативе у вези са амнестијом.

ПОМИЛОВАЊЕ ТРАЖЕ ЗБОГ КОВИДА 19: У Министарству правде анализирају захтеве за амнестију затвореника

Фото архива

Међутим, подаци Управе за извршење кривичних санкција показују да, када је реч о зарази, ситуација у затворима тренутно није алармантна.

Како "Новости" сазнају, израда Закона о амнестији почела је још за време претходне владе, почетком године, али је распламсавање епидемије стопирало тај рад. Уколико закон буде донет, то се може десити у случају наглог ширења вируса у затворима, или, пак, невезано са короном.

- У заводима није било случајева инфекције ни код једног осуђеног, нити притвореног лица од априла - кажу у Управи.

Фото архива

- Захваљујући антигенским тестовима, средином новембра је откривено присуство вируса код 53 особе у Специјалној затворској болници, у Београду, али су они оздравили и враћени су у матични павиљон. У питању су били новопримљени код којих је потврђен вирус одмах по доласку у установу, као и код оних који се већ налазе у карантину уведеном као мера превенције у свим заводима од марта. Све време су се осећали добро, углавном нису имали изражене симптоме и били су непрестано под појачаним медицинским надзором. Њихово лечење обављали су лекари ове болнице у сарадњи са лекарима Инфективне клинике и Института "Батут".

ЧАК 900 ЗАТВОРЕНИКА МАЊЕ

ПРИМЕНОМ условног отпуста, превременог отпуста, укидањем мере притвора, као и рестриктивним упућивањем нових особа на издржавање казне затвора, бројно стање лишених слободе је од 15. марта до 10. маја смањено за 979 људи. У овом тренутку лишених слободе је мање за око 900 у односу на период пре почетка епидемије, кажу у Управи.

Управа је, додају, још од проглашења ванредног стања наложила свим заводима мере превенције на основу препорука "Батута" и Инфективне клинике, с обзиром на то да заводи свакодневно примају нове особе у притвор, на издржавање казне, или оне који су приведени на основу раније расписаних потерница. Благовремено је обезбеђено 12.000 антигенских тестова, да би се спречило да придошли унесу заразу.

- Предност ових тестова је огромна, јер резултати стижу за 20 минута, што нам помаже да откријемо инфекцију код новопримљених, који су асимптоматски случајеви. Брзина и поузданост омогућавају да их одмах изолујемо - додају у Управи.

Фото архива

Од 11. марта сви новопримљени издвојени су у мањим собама (карантину), на две недеље, и под појачаним здравственим надзором.

Такође, сви запослени у заводима носе заштитну опрему и проверава им се свакодневно телесна температура.

У српским затворима укупно су 10.622 особе лишене слободе, од чега је 7.385 осуђених и 1.935 притвореника, док су остатак прекршајно кажњени, особе на извршењу мера лечења од наркоманије, алкохолизма или на психијатријском лечењу, као и малолетници на васпитној мери.

Претходни Закон о амнестији ступио је на снагу у новембру 2012, и по њему је ослобођено 2.764 лица.

Последњи осуђеник ослобођен по овом основу изашао је прошле године.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УБИЈЕН АЛЕКСАНДР ПЕЛЕШЕНКО: Двоструки шампион Европе погинуо у Украјини