НАШИ ХИРУРЗИ НАДМАШИЛИ СВЕТСКЕ СИЛЕ: Професор Раденковић открива за "Новости" - резултати престижне светске студије о раду у пандемији

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

20. 11. 2020. у 18:07

У МЕЂУНАРОДНОМ пројекту "Хирургија у време ковид пандемије", у који су укључене 124 земље, Србија је показала неупоредиво боље резултате од много богатијих држава - и по броју пацијената оперисаних током епидемије у односу на број становника "избила" на високо четврто место: одмах иза Велике Британије, Шпаније и Аустрије, остављајући иза себе светске силе као што су САД, Немачка, Француска...

НАШИ ХИРУРЗИ НАДМАШИЛИ СВЕТСКЕ СИЛЕ: Професор Раденковић открива за Новости - резултати престижне светске студије о раду у пандемији

Фото Д. Миловановић

У неколико студија у оквиру овог пројекта укључено је укупно 33.000 пацијената, од којих 915 из Србије, па смо и по том критеријуму међу 25 земаља у свету. Учешће у овом пројекту добили смо захваљујући професору др Дејану Раденковићу из Клинике за дигестивну хирургију КЦС и његовом рејтингу у свету хирургије, као члану Америчког колеџа хирурга, европских и светских комитета за јетру и панкреас и председнику Српског панкреасног клуба.

- Ово је наставак сарадње са најпрестижнијим хируршким центрима у свету, која је сада, због измењених околности у условима пандемије ковида 19, максимално убрзана и проширена - каже, за "Новости", проф. Раденковић, који се усавршавао у Енглеској, Немачкој и Америци. - Иницијатива је потекла из Бирмингема, али овако добре резултате тешко бисмо постигли да се нису укључиле колеге из свих хируршких области из 25 центара у Србији. У овај пројекат су укључене колеге из свих области које се баве хируршким лечењем: неурохирургија, ендокрина, васкуларна и кардио хирургија, комплетна дигестивна хирургија и хируршке клинике.

Већ су сумирани и први резултати, који ће помоћи да хирургија у време ковида буде што безбеднија.

- То је у овим новим условима нарочито важно, јер ако наступи нека од компликација, а пацијент је имао ковид непосредно пре или после операције, смртност је много већа него уобичајено - објашњава професор Раденковић.

На основу анализе првих 2.128 пацијената оперисаних на почетку пандемије, од 1. марта до

Фото приватна архива

15. априла, показало се да су се постоперативне плућне компликације јавиле код 50 одсто оперисаних који су имали ковид 19 непосредно пре или након хируршког захвата.

- То је чак пет пута више испољених компликација, којих у редовним околностима, ван епидемије, има око 10 одсто - каже проф. Раденковић. - Зато је и смртност ових пацијената већа. Све то довело је до закључка да би разлози за оперативно лечење током пандемије требало да буду знатно сужени и то посебно код мушкараца старијих од 70 година, јер су они и по полу, и по годишту, у већем ризику од компликација инфекције вирусом корона. Зато би требало размотрити одлагање операција које нису хитне, и максимално примењивати неоперативно лечење како би се избегла или одложила хируршка интервенција.

БОРБА ПО НОВИМ ПРАВИЛИМА

СРБИЈА је кроз овај пројекат, захваљујући великом броју колега хирурга, али и анестезиолога који су све време ангажовани на најтежим пословима у ковид-центрима, и подршци Министарства здравља, још једном показала да се наш здравствени систем у условима пандемије веома добро прилагодио - каже проф. Дејан Раденковић.

- Нисмо чудотворци, боримо се по новим правилима игре и зато нам требају подаци на великом узорку оперисаних, до којих долазимо кроз овај међународни пројекат. Један од његових резултата биће и хируршки водичи, а наша земља ће захваљујући овако респектабилној студији бити једна од првих који ће их добити, и надамо се и њима прилагодити хируршко лечење пацијената.

Операције би, потврђено је током студије, требало одлагати за бар четири недеље од последњег негативног PCR теста на вирус корона, што је у нашој пракси већ усвојено. Многи хируршки захвати су у свету одлагани, али из других разлога, па се процењује да је у прва три месеца пандемије одложено најмање 28 милиона операција.

Трећа студија у оквиру овог пројекта, која се бавила променама у хируршкој пракси и утицајем САРС-КоВ-2 на смртност након операције карцинома, показала је да је смртност већа него пре пандемије, али су хируршке компликације биле ређе, највероватније због пажљивог одабира пацијената. То упућује да хирурзи морају веома пажљиво да доносе одлуке о операцији онколошких пацијената на основу процене претпостављеног ризика у вези са општим стањем пацијента, али у условима пандемије и организационог ризика за сваку институцију понаособ.

Професор Раденковић, који се највише бави хируршким лечењем болести панкреаса, каже да су операције на овом органу можда и најкомплексније од свих операција у трбуху:

- Зато одабир пацијената код којих ће ове процедуре бити спроведене мора бити изузетно пажљив - објашњава саговорник "Новости". - Захваљујући модерним радиолошким и ендоскопским методама, које спроводе колеге радиолози и гастроентеролози, у модерној хирургији болести панкреаса може се проценити који су пацијенти код којих се може очекивати већи ризик за развој оперативних компликација, и ако то њихово стање дозвољава, ове операције требало би одложити.

Подаци за нашу земљу показују да је код оперисаних током пандемије који нису имали инфекцију короном, ни непосредно пре, ни после операције, стопа смртности била иста или незнатно мања него пре епидемије ковида. Али, код пацијената који су имали ковид, смртност је била неупоредиво већа него иначе.

- То се посебно односило на пацијенте који су лечени хируршки због акутног панкереатитиса и чије лечење траје три до четири месеца. Услед опште ослабљености организма, дуготрајне везаности за кревет и борбе са тешком болешћу, ковид за њих представља посебан ризик - објашњава професор Раденковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

УЕФА У ШОКУ: Русија се одлучује на радикалан потез?