ВЕЋЕ ПЛАТЕ СУДИЈАМА КОЈИ ВОДЕ ПРЕКРШАЈЕ: Посланици предлажу да се примања најоптерећенијих судија изједначе
НЕКОЛИКО посланика Покрета социјалиста и Народне сељачке странке упутили су у скупштинску процедуру предлог измена Закона о судијама, који предвиђа да судије прекршајних судова имају исте плате као и друге колеге истог ранга. Они сугеришу да се закон усвоји пре доношења буџета.
Фото Depositphotos
- Још је Високи савет судства, пре три-четири године, предложио да то треба урадити. Чак је на седницама, у неким расправама прихватано, али није стављено на дневни ред - каже предлагач Ђорђе Комленски.
У Прекршајном суду у Београду ову иницијативу подржавају и додају да је исто иницирало и Удружење прекршајних судова, пре три године.
- Уврштени смо у редовне судове 2010. и положај наших судија изједначен је са положајем судија основног суда, али не и по платама. Сматрамо да би то морало да се промени да нас не би ниподаштавали грађани, али и због обима и важности посла. Радимо велика извршења која пуне буџет, судимо комплетан саобраћај, предмете везане за епидемиолошке мере. У току ванредног стања били смо једини поступајући суд и радили 24 сата дневно - кажу у београдском Прекршајном суду.
Фото В. Н.
Додају да раде и царинске и девизне прекршаје, предмете које подноси Агенција за борбу против корупције, а који се односе и на функционере који не пријаве имовину, привредне прекршаје, деликатне предмете везане за малолетнике и родитеље који уместо њих одговарају, повреду јавне безбедности, извршавају прекршајне налоге. Комунална полиција је ове године поднела више од 20.000 прекршајних налога.
- Рок застаре предмета је кратак, а сваки судија има између 70 и 100 предмета месечно. Само у овој години пред нашим судом се водило и води 42.916 прекршајних поступака, поступамо по 63.391 прекршајном налогу и имамо 3.978 предмета по захтеву за помоћ у поступању - кажу.
ПРИМАЊА ОКО 90.000
ПОСЛЕ последњег повећања плата, у децембру прошле године, судијама прекршајних судова плата је са 83.801 подигнута на 91.343 динара. Судије основних судова имају примања 109.612 динара.
У Друштву судија наводе да немају ништа против да се колегама подигну плате и да их радује ако ће се посланици позабавити материјалним статусом свих судија.
- За разлику од осталих професија, ми не можемо да радимо ниједан други посао осим свог - каже Рената Павешковић, потпредседник Друштва. - Само у Београду, у основним судовима, судије добијају више од 100 предмета дневно. Требало би размотрити и питање наших пензија и бенефицирани радни стаж, јер обављамо посао од изузетног јавног значаја, боримо се против корупције и криминала. Добар материјални положај судија гарант је судске независности. Надамо се да ће повећање плата у јавном сектору од 3,5 одсто "закачити" и нас.
НАПУСТИЛА ГРАД И НА БАБОВИНИ ОДГАЈА ДЕЦУ: Млада Београђанка Александра одлучила да се пре 14 година врати у планинско село Власе код Врања
МОЈ тата се љутио на мене, говорио је, ја сам одатле отишао, а ти се враћаш, али ја сам одлучила и на крају је живот тако све уредио да на месту у планинском селу Власе, где је његова мајка Љубица одгајала тројицу синова и једну кћер, то сада радим и ја - започиње своју по много чему необичну причу тридесетшетогодишња учитељица Александра Љубић, књижевница, сликарка, супруга, одборница у скупштини града и, како каже, најважније мама Дарка (14), Ђорђа (10), Вељка (8) и Маријане (7).
10. 01. 2026. у 15:08
ФРАНЦУСКА ПРЕТИ ИЗЛАСКОМ ИЗ НАТО-а: Гласање у парламенту, бес према Трампу због Венецуеле, Израела и Гренланда
ФРАНЦУСКА је запалила политичку фитиљ-бомбу у самим темељима НАТО-а, у тренутку када се глобалне тензије убрзано преливају са периферије на саму структуру западног безбедносног система.
10. 01. 2026. у 06:30
СКРИВЕНА ПРЕТЊА ИЗ ВОЈНЕ БАЗЕ: Тајни град величине 100 Москви на Гренланду - дубоко испод леденог покривача
НАУЧНИЦИ упозоравају на озбиљан еколошки ризик од напуштене америчке војне базе Камп Сенчури, познате као „град под ледом“, коју је случајно поново открио НАСА-ин радар 2024. године дубоко испод леденог покривача Гренланда.
10. 01. 2026. у 15:43
Коментари (1)