БЛИСКИ СУСРЕТ СА КОРОНОМ: Колико дуго сте сигурни у друштву заражене особе?
АМЕРИЧКИ центар за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) недавно је ревидирао дефиницију блиског контакта с особом зараженом корона вирусом.
Фото: Јутјуб/Принтскрин
Нажалост, не постоји одређена минутажа на основу које можете бити сигурни да ли постоји и колики је ризик да се заразите ако сте у контакту са зараженом особом.
Блиским контактом до сада се сматрала особа која је најмање 15 минута била у друштву особе заражене коронавирусом на даљини мањој од два метра.
Сада се блиским контактом сматра особа која се налазила на мање од два метра од заражене особе најмање 15 минута у року од 24 сата.
Ревидирање дефиниције уследило је након објављивања студије која је показала да је затворски чувар у Вермонту био позитиван на корона вирус након више кратких интеракција са шест затвореника који нису имали симптоме.
Фото АП
Током осмочасовне смене чувар је имао укупно 22 сусрета са затвореницима у укупном трајању од 17 минута.
Међутим, стручњаци наглашавају да се можемо инфицирати и ако са зараженом особом проведемо мање од 15 мунута.
Осим времена изложености, други важни фактори су да ли је заражена особа имала или није имала симптоме, да ли су се симптоми развили касније, да ли сте у тренутку сусрета били у затвореном или на отвореном простору, каква је била проветреност простора, колико је људи било у друштву и каква је активност била у питању, односно шта сте у датом тренутку радили, поручују се у тексту објављном на научном порталу Конверзејшн.
Препоручујемо
„КАЖИТЕ ДА ЈЕ ВИРУС ИЗМИШЉЕН У КРИЗНОМ ШТАБУ“ Др Кон има нову поруку за грађане
02. 11. 2020. у 11:56
ПОВРАТАК ВЕЛИКОГ ЗАКЉУЧАВАЊА: Шта тек чека Европу када је и Лукашенко затворио границе
02. 11. 2020. у 11:01
ДА ЛИ ТУРСКИ ВОЈНИ МУЗЕЈ КРИЈЕ "СРПСКИ МАЧ" ОБИЛИЋА: Барон де Тот оставио сведочанство да је оружје којим је убијен султан Мурат лично видео
БАРОН Франсоа де Тот, француски официр, дипломата и шпијун, војни саветник султана Мустафе Трећег и Абдула Хамида Првог видео је око 1769. мач Милоша Обилића и сведочанство о томе оставио у својим мемоарима, наводи се у многим радовима турских научника.
01. 02. 2026. у 14:52
"АНУШКА ЈЕ ВЕЋ ПРОЛИЛА УЉЕ..." Медведев: Зеленски је осуђен на пропаст
ШЕФ кијевског режима Владимир Зеленски је осуђен на пропаст, изјавио је заменик председника Савета безбедности Руске Федерације Дмитриј Медведев медијима.
01. 02. 2026. у 14:56
"УБИЋУ СЕ, ХОРОР!" Марија открила дуго чувану тајну: "Рођена сам без..."
"ЈА ћу да се убијем, значи хорор!"
01. 02. 2026. у 09:13
Коментари (0)