ПОСТАВЉАЈУ СЕ КАО РЕГИОНАЛНИ ВОЈНИ ФАКТОР: Александар Радић о слању хрватске чете у састав Кфора

Бета

19. 10. 2020. у 14:45

Војни аналитичар Александар Радић оценио је данас да Хрватска одлуком да пошаље борбену јединицу ранга чете у састав Кфора на Косово покушава да искористи чињеницу да се Србија налази ван оквира безбедносних механизама и да додатно учврсти свој положај регионалног војног фактора.

ПОСТАВЉАЈУ СЕ КАО РЕГИОНАЛНИ ВОЈНИ ФАКТОР: Александар Радић о слању хрватске чете у састав Кфора

Александар Радић / Фото Танјуг

У изјави агенцији Бета, Радић је подсетио да Хрватска већ има развијену војну сарадњу са Босном и Херцеговином, Црном Гором и Северном Македонијом а да повећањем присуства на Косову иде и ка успостављању доминације и по питању Косова.

- Хрватски циљ је ту јасан и видљив. Они могу да кажу да су то природни задаци који проистичу из чланства у НАТО, али јасно је да они настоје да буду и водећи регионални фактор. Користе прилику, јер имају отворен терен, због тога што је Србија ван безбедносних механизама. Србија се налази у стратегијској дубини НАТО, окружена чланицама тог савеза и дошла је у ситуацију да не може да сарађује са суседима на начин на који је то Хрватској природно. И Хрвати су свесни тога и користе својих пет минута - рекао је Радић.

Портал Балканска безбедносна мрежа јавио је раније да Хрватска планира да од наредне године утростручи војно присуство на Косову, уколико Влада и парламент те земље буду прихватили предлог да се у састав Кфора први пут упути борбена пешадијска чета.

Садашњи контигент те земље на Косову чини 38 људи са два транспортна хеликоптера Ми-17 и штабним официрима, а план је да од наредне године буде ангажована пешадијска чета са 145 људи.

Радић је рекао да је та одлука делом и последица чињенице да су за земље региона до скоро мисије у Ираку и Авганистану биле референца на којој су могле да покажу своју приврженост чланству у НАТО, али да су од прошлог месеца све те снаге повучене.

- Постоји могућност да се приврженост НАТО доказује у прибалтичким републикама и у Пољској, према Русији, а Кфор је друга шанса. То је заборављена мисија, која не представља велики ризик и за коју нема великог интереса водећих сила, па се сада јача кроз присуство земаља региона. Мађарска и Словенија, од земаља региона, имају највише људи, Македонија је сада послала 44 војника а идуће године планира да повећа присуство на 180 људи - рекао је он.

Радић је оценио да Хрватска увек може да своје планове подведе под солидарност са НАТО савезом, и да је то политички коректно, али да је јасно да они приметно покушавају да се надмећу са Србијом за значај у региону.

- За разлику од трке у наоружању, која је више медијски исфорсирана у таблоидима него што се реално дешава, слика на терену показује да Хрватска користи чињеницу да је у НАТО да се што боље етаблира на простору бивше Југославије и преузме што више облика сарадње са регионом. Било да је реч о школовању, разним курсевима, заједничким вежбама па ево сада и учешћу у Кфору - рекао је он.

Радић је додао да не очекује неку озбиљнију реакцију Београда и радикалније иступе тим поводом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (1)

РЕД СУНЦА, ПА РЕД ОБЛАКА: Какво време можемо очекивати данас?