ПЕДИЈАТРИ ВЕЋ ИМАЈУ 30 ОДСТО ВИШЕ ПРЕГЛЕДА: Од почетка школске године повећава се број најмлађих којима је потребна лекарска помоћ

И. К.

19. 09. 2020. у 20:00

ЗА само три недеље од почетка школске године, број прегледа у ординацијама педијатара увећао се за 30 одсто.

ПЕДИЈАТРИ ВЕЋ ИМАЈУ 30 ОДСТО ВИШЕ ПРЕГЛЕДА: Од почетка школске године повећава се број најмлађих којима је потребна лекарска помоћ

Фото: Depositphotos

Родитељи доводе децу код лекара због кијања, кашљања, бола у грлу... Има и стомачних вироза, а врло су честе и тегобе због алергија. С обзиром на то да је епидемија ковида, лекари који раде са најмлађима кажу да су посебно обазриви са пацијентима који имају температуру.

Пораст броја прегледа у педијатријским амбулантама уобичајен је за ово доба године, али је ова сезона специфична због циркулације вируса корона, па је већи опрез присутан и код родитеља, и код педијатара.

- Углавном нам деца долазе због респираторних тегоба - каже др Дејан Јонев, педијатар Дома здравља Чукарица. - Најчешће је реч о респираторним тегобама горњих дисајних путева, упали грла, а много је и деце која имају све ове симптоме због алергије.

Сумња на ковид 19 код школараца у овом београдском дому здравља на Чукарици још није забележена, али су и за то спремни.

- Када дете има повишену телесну температуру, обавезно му радимо анализу крвне слике - каже др Јонев. - Осим тог показатеља, узимамо и детаљну анамнезу да бисмо сазнали да ли је познато да ли су били у контакту са неким ко је заражен ковидом, где су се кретали, са ким су проводили време и сличне информације.

Пораст броја прегледа школараца и деце из вртића регистровао је и Дом здравља на београдској Палилули.

- Код нас је нешто више било деце која су долазила због стомачних проблема - каже др Анета Јовановић, начелница педијатрије Дома здравља Палилула. - Алергија на амброзију такође ствара велике проблеме, тако да прописујемо симптомску терапију.

Докторка Јовановић каже да се свој фебрилној деци ради лабораторија, а при одлучивању да ли би требало да се тестирају на вирус корона, осим налаза крвне слике, узимају се у обзир и други параметри:

- Ако је дете било у контакту са зараженим, а има симптоме, ради се PCR тест и упућује се по потреби на кућно или болничко лечење - објашњава др Јовановић. - Уколико нема симптоме, а било је у контакту са инфицираном особом, онда се шаље у кућну изолацију од 14 дана. Иначе, правило је да болесно дете, без обзира од чега акутно болује, не иде у вртић или школу. То је једина и најбоља превенција у тренутној ситуацији.

Докторка Оливера Остојић, руководилац Дечје ковид - болнице у КБЦ "Др Драгиша Мишовић", каже да се код њих на лечењу почетком ове недеље било само троје школараца:

- Код једног је потврђен ковид 19, док за друго двоје чекамо резултате. Реч је о пацијентима који захтевају болничко лечење, јер осим ковида имају друге, хроничне болести.

У овој дечјој болници један део особља сада користи годишње одморе да би опет били у пуном саставу када захладни и почне нови налет ковида.

- Са падом спољне температуре и продуженим седењем у затвореном, имаћемо сигурно већи број респираторних инфекција, па самим тим и ковида - каже др Остојић. - Већи прилив пацијената очекујемо тек крајем октобра, почетком новембра.

ПРОТОКОЛИ

НИЈЕ се ни очекивало да ће вирус корона заобићи вртиће и школе, па је ковид 19, иако је школска година практично тек почела, већ регистрован у неколико вртића и школа, а почетком недеље је пријављен и први случај преношења инфекције у једној новобеоградској школи. Епидемиолози кажу да је очекивано да ће таквих случајева бити све чешће, и апелују да се максимално поштују мере заштите. Школе и вртићи су добили протоколе како да се понашају у случају појаве инфекције међу децом, а на родитеље се апелује да обезбеде да деца поштују мере заштите и ван школе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)