ОТКРИВЕН НОВИ СИМПТОМ КОРОНE: Јавља се у овом делу тела, а може довести до озбиљних последица
ЦОВИД-19, болест коју изазива САРС-ЦОВ-2, специфичан соја корона вируса, на почетку пандемије је посматран као респираторна инфекција.
Фото: Депоситпхотос
Ипак, нови налази доказују да изазива формирање крвних угрушака, изазива појаву кетоацидозе, али и конфузију, код појединих пацијената који су развили тешку клиничку слику или имају придружене болести.
Листа постојећих симптома је огромна, а како научници више сазнају о корони многи стручњаци су закључили да је Цовид-19 мултисистемска болест. Она је прогресивна и напада многе органе.
Научници су открили корона вирус у ушима двојице преминулих пацијената позитивних на Цовид-19, јер студије указују да губитак слуха може бити ретки симптом инфекције.
Истраживањем је утврђено да вирус такође може заразити ухо и мастоидну кост која се налази одмах иза ува.
У малом истраживању је учествовало три пацијента, двоје је имало велико вирусно оптерећење не само у својим средњим ушима, већ и иза уха.
Тим је прегледао три пацијента који су умрли од ЦОВИД-19.
Један од пацијената био је мушкарац у 60-има, као и две жене - једна стара око 60 година, а друга око 80. Узорци су узети помоћу бриса и чувани у раствору званом транспортни медијум за вирусе, пре него што су тестирани.
Код два од три пацијента нови вирус САРС-ЦоВ-2 је пронађен у мастоидном или средњем уху, показали су резултати студије објављене у часопису "ЈАМА Отоларyнгологy - Хеад & Нецк Сургерy".
Фото: Депоситпхотос
Ово није први пут да је корона вирус повезан са инфекцијама уха или проблемима са ухом.
Студија објављена у априлу месецу је открила је да је Цовид-19 код одраслих изазвао упалу средњег уха (отитис медиа), односно запаљенски процес уха у коме бубна опна постаје упаљена.
Друга студија у којој је учествовало 20 пацијената без симптома и без ранијих проблема са слухом, открила је да су се слух погоршао након излечења од ковида.
- Оно што за сада можемо да кажемо да је у питању редак случај који може довести до дугорочних проблема. Наиме, губитак слуха или оштећење канала су последица тежег облика короне вируса код појединих пацијената. Потребно је још истраживања и времена да би се показало шта све вирус може да нападне - закључује Џон Хопкинс из Медицинског центра у Лондону.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
ВЕЛИКА ПРОМЕНА ЗА ЂАКЕ ОД СЕПТЕМБРА: Имаће један предмет и два часа мање недељно
08. 07. 2026. у 12:02
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ЈЕСТЕ, ШЕСТ ГОДИНА СМО ГЛУМИЛИ ПАР" Рада о вези са Миланом, ставила тачку на спекулаије: "Поповић нас је натерао..."
"МЕНЕ је то тада сметало, нисам се сналазила..."
07. 07. 2026. у 09:36
НОВИНАРКА МАРИЈА НАЂЕНА МРТВА У АУТУ: Камере снимиле последње тренутке
ГРЧКУ је потресла вест о изненадној смрти новинарке Марије Антонијанаки, која је пронађена мртва у свом аутомобилу у Ираклиону на Криту.
06. 07. 2026. у 10:26
"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава
АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.
06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21
Коментари (3)