Половина Европљана верује у превентиву, али значајан број избегава здравствене прегледе
ЗДРАВСТВЕНИ извештај ШТАДА групе за 2025. годину показује охрабрујући напредак у превентивној здравственој заштити: 66% Европљана иде барем на неке од здравствених прегледа у односу на 57% у 2023. години. У Србији, 55% грађана иде на све или неке од расположивих превентивних прегледа, што је близу европског просека, али и даље оставља простор за напредак.
Фото: Štada grupa
Упркос повећању, сваки трећи Европљанин и даље одустаје од превентивних прегледа. Многи су уверени да су „довољно здрави“ (28%) или једноставно нису сигурни који су им прегледи потребни (25%). Неки имају проблема са доступношћу прегледа (18%) или са трошковима превентивне неге (16%). Подаци показују значајне разлике у приступу превентивним прегледима међу европским земљама. Док је Холандија на челу са чак 79% својих грађана који одлазе на прегледе, Румунија (39%) и Казахстан (42%) бележе најмањи степен укључености.
Жене и старија популација у Европи чешће одлазе на превентивне прегледе, док мушкарци и млађе генерације неретко избегавају одлазак код доктора. Најчешћи разлози за неодлазак на прегледе су осећај да су непотребни (28%) и недостатак информација који прегледи су доступни и корисни (25%).
Фото: Štada grupa
Најјача уверења заговорника превенције је да су здравствени прегледи важни и да имају смисла (55%), осећај мира у вези са сопственим здравственим стањем (50%) и могућност раног откривања потенцијално штетних болести, што омогућава брзу интервенцију (35%). Половина Европљана види превентивне прегледе као кључ за очување мира и сигурности када је реч о здрављу.
У Србији, као и у другим земљама, жене углавном иду на прегледе због осећаја одговорности и дугорочне користи, док мушкарци углавном иду на превентивне прегледе по препоруци изабраног лекара. Занимљиво је и да млади (18-34 године) најчешће одлазе на прегледе због генетских предиспозиција за озбиљне болести, док старији од 55 година инсистирају на важности превентивних програма.
Здрав начин живота помаже, али изазови остају
Више од 70% грађана Европе, укључујући и Србију, предузима мере како би унапредили здравље кроз здраву исхрану, активности попут физичког вежбања и узимања суплемената. Међутим, значајан број људи (25%) у потпуности занемарује превентивне навике уз изговоре попут недостатка времена или финансијских средстава. Најзадовољнији превентивним здравственим прегледима су грађани Чешке, Француске и Аустрије, док су најнезадовољнији грађани Мађарске, Казахстана и Румуније. Половина грађана Србије задовољна је превентивним здравственим услугама.
Фото: Štada grupa
Најновији Здравствени извештај ШТАДА групе сугерише да је неопходно радити на едукацији грађана о значају превенције, као и на унапређењу квалитета и доступности здравствених услуга широм Европе. Свесна улагања у превентиву могу смањити трошкове здравствене заштите, али и повећати квалитет живота бројних грађана.
Сазнајте више о ставовима грађана Европе по питању здравствене превенције и осталим питањима у СТАДА здравственом извештају за 2025. годину.
Препоручујемо
БЕОГРАД НА УДАРУ ПЉУСКОВА: РХМЗ упалио аларме - Грађанима се саветује опрез
06. 07. 2026. у 17:40
СТИЖЕ НОВАЦ СТУДЕНТИМА ПОСЛЕ 15. ЈУЛА: Ево ко добија повраћај 50 одсто школарине
06. 07. 2026. у 16:07
СУТРА ЈЕ ИВАЊДАН: Верује се да ови обичаји вече уочи празника доносе благостање
06. 07. 2026. у 16:00
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ДРАМА НА НЕБУ: Руски авиони избацили уређаје близу британског носача авиона, хитно дигнути Ф-35
ВЕЛИКА Британија пресрела је два руска авиона након што је преместила носач авиона ка Арктичком кругу ради подршке мисијама НАТО.
06. 07. 2026. у 09:38
НОВИНАРКА МАРИЈА НАЂЕНА МРТВА У АУТУ: Камере снимиле последње тренутке
ГРЧКУ је потресла вест о изненадној смрти новинарке Марије Антонијанаки, која је пронађена мртва у свом аутомобилу у Ираклиону на Криту.
06. 07. 2026. у 10:26
"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава
АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.
06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21
Коментари (0)