ДЕТАЉНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ЗА НАРЕДНИХ МЕСЕЦ ДАНА: Температура пада за 15 степени - ево какво нас време очекује у августу
СРБИЈА се суочава са тропским температурама које у појединим крајевима прелазе 35 степени. Метеоролози упозоравају на топлотни талас, а грађанима се саветује опрез, посебно у најтоплијем делу дана.
FOTO TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ/ Pixabay
Републички хидрометеоролошки завод најавио је топлотни талас до краја радне недеље, а температуре ће бити и до 42 степена Целзијуса.
Како истиче Горан Михајловић, помоћник директора РХМЗ-а, хидрометеоролошки завод мери у складу са стандардима Светске метеоролошке организације и ти стандарди су исти и зими и лети.

- Готово сваког лета наилазимо на разне критике и примедбе. Људи се питају зашто неки уређаји и сензори по граду показују вредности које су значајно различите од оних које објављује Хидрометеоролошки завод. Наша мерења су апсолутно тачна, инструменти су баждарени и битан је начин на који мерите температуру ваздуха.Уређај не сме да се греје директно на сунцу, зато се наши уређаји налазе заклоњени. Са друге стране, ако имате неку градску зону где има пуно бетона, асфалта, паркинга, температура се мери на 2 метра од тла. Ако мерите на 15 цм од асфалта, ту можете добити вредности и 45 и 50 степени. Светска метеоролошка организација има пропис и сви у свету мере на исти начин - каже Михајловић и додаје:
- Оно што је посебан утисак овог лета јесте заправо јун месец када смо оборили рекорд из претходне године, па смо ове године имали најтоплији јун у досадашњој историји, а то је неких 150 година мерења што се тиче Београда. Други важан фактор који је утицао ове године је дефицит падавина на више стотина локација. Са друге стране, мај и јун су код нас климатолошки месеци са највећом количином падавина. Тако да у месецу када је требало да имамо значајније падавине у односу на јул и август, ми смо имали нулу. Зато је настала суша, зато су избили пожари. Упозорење је сада издато пре свега за југ, југоисток, исток Србије, где ће ови услови бити изузетно екстремни, нарочито у четвртак и петак, кад у комбинацији са тим веома сувим тлом, високим температурама, будемо имали и умерен појачан југозападни топао ветар.

Међутим, како Михајловић истиче, након топлотног таласа нас чека и значајно захлађење, које ће бити пропраћено и пљусковима:
- Овај тип времена ће се задржати до суботе, с тим да би петак и субота били најтоплији уз југозападни ветар који ће донети још субјективни осећај топлијег времена. Освежење нас очекује на северу већ у суботу крајем дана, а у недељу ћемо осетити пад температуре, од 10 до 15 степени. Последње седмице јула ће бити умерено топло са максималном температуром између 29 и 33 степена. Биће услова на почетку следеће седмице и за понеки пљусак и освежење. Увек када имате судар топле и хладне ваздушне масе, повод за појаву олује и грмљавине. Сада се треба припремити на неколико заиста топлих дана. У првих 10 дана августа можемо очекивати поновљени топлотни талас.
(Курир)
БОНУС ВИДЕО: МЕДВЕД НА АУТОПУТУ: Погледајте како десетине возача прати животињу
Препоручујемо
ВЕОМА ТОПЛО, ТЕМПЕРАТУРЕ ДО 38 СТЕПЕНИ: Временска прогноза за среду, 23. јул
23. 07. 2025. у 01:00
ИЗ МИНУСА У ДЕБЕО ПЛУС У ТОКУ ЈЕДНОГ ДАНА: Временска прогноза за среду, 11. март
11. 03. 2026. у 00:00
"НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ" Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!
СРБИЈА председника Александра Вучића и снага наше војске, која је Вучићевим залагањем подигнута из пепела, једина је тема у Хрватској!
10. 03. 2026. у 18:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана
РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.
07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05
Коментари (1)