ПРЕМИНУО ГЕНЕРАЛ ПОЛИЦИЈЕ ОБРАД СТЕВАНОВИЋ: Био је један од потписника Кумановског споразума, којим је окончана НАТО агресија
ГЕНЕРАЛ полиције у пензији Обрад Стевановић преминуо је у 72. години.
Новости
Био је један од потписника Кумановског споразума, којим је окончана НАТО агресија на СР Југославију.
Обрад Стевановић рођен је 1953. године у Брекову, општина Ариље у Републици Србији. Основну школу завршио је у месту рођења 1969, а Средњу школу унутрашњих послова у Сремској Каменици 1973. године.
У Средњој школи унутрашњих послова (1973.-1979.), радио је на пословима наставника и командира наставног вода.
У Министарству унутрашњих послова Републике Србије (1979.-2001.) обављао је различите извршне, организационо – нормативне, наставне и руководеће послове, на дужностима инспектора, руководиоца групе, шефа одсека, начелника одељења, заменика начелника и начелника Управе полиције, команданта Посебних јединица полиције, помоћника и саветника министра унутрашњих послова, у звањима (чиновима) од самосталног инспектора до генерал-потпуковника полиције.
Повремено је обављао дужност члана Команде и заменика команданта Здруженог одреда полиције Савезног министарства унутрашњих послова (1981.-1988.) и дужност руководиоца и члана Штаба Министарства унутрашњих послова Републике Србије за Косово и Метохију (1989.-1995.).
На дужности помоћника министра унутрашњих послова Републике Србије обављао је и послове координације рада Полицијске академије, Више и Средње школе унутрашњих послова (1996-2000.).
Изводио је наставу из више предмета на различитим врстама стручног оспособљавања и усавршавања руководилаца и припадника активног и резервног састава редовних, посебних и специјалних јединица полиције и више пута био председник и члан комисија Министарства унутрашњих послова Републике Србије за полагање стручних испита овлашћених службених лица (1980-1995).
Поред осталог, био је председник Управног одбора Завода за заштиту здравља радника Министарства унутрашњих послова (у два мандата), председник Уређивачког одбора листа Полицајац, члан Управног одбора Полицијске академије и председник Стрељачког савеза Србије (у четири мандата).
Током рата у Хрватској, Босни и Херцеговини и на Косову и Метохији, командовао је Посебним јединицама полиције (ПЈП) Ресора јавне безбедности. Један је од тројице потписника војно-техничког споразума у Куманову 1999. године, којим је окончана НАТО агресија на СР Југославију.
Сведочио је пред Хашким трибуналом као сведок одбране у процесу против Јовице Станишића и Франка Симатовића.
За резултате рада у Министарству унутрашњих послова Републике Србије, одликован је са више одликовања од којих су најзначајнија: Медаља заслуга за народ, Орден рада са златним венцем и Орден југословенске заставе првог степена.
(РТС)
Препоручујемо
АУТОМОБИЛ ИЗ НОВЕ ЕРЕ СТИГАО У СРБИЈУ: Представљен револуционарни BMW IX3
25. 02. 2026. у 10:28
СЛАВИМО ВЕЛИКОГ ЗАШТИТНИКА ПРАВОСЛАВЉА: Једно се данас мора испоштовати
25. 02. 2026. у 07:22
ТРАМП ЖЕСТОКО ПРЕТИО ИРАНУ, ПОМЕНУО И СРБИЈУ: Амерички председник оборио рекорд, говорио скоро два сата пред Конгресом
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп поставио је рекорд у најдужем говору о стању нације, који је трајао један сат и 50 минута, надмашивши рекорд који је Бил Клинтон поставио током свог последњег обраћања 2000. године.
25. 02. 2026. у 07:31
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (0)