ИЗДРЖАО 18 ДАНА БЕЗ ХРАНЕ И ВОДЕ ЗБОГ ВЕРЕ У ХРИСТА Данас славимо овог великог свеца

СРПСКА православна црква и њени верници данас обележавају Светог мученика Платона.

ИЗДРЖАО 18 ДАНА БЕЗ ХРАНЕ И ВОДЕ ЗБОГ ВЕРЕ У ХРИСТА Данас славимо овог великог свеца

Foto: Shutterstock

Рођен је у Анкири Галатијској и био је хришћанин по рођењу и васпитању. Платон није скривао своју веру у Христа него је јавно проповедао.

Због тога је био изведен на суд пред начелника Агрипина, где је изложен мучењу. Када га је начелник почео саветовати, да избегне смрт и сачува живот поклоњењем идолима, Платон је одговорио да постоје две смрти, једна маловремена, а друга бесконачна.

Тада га је Агрипин изложио најстрашнијим мукама. Стављао му је врелу гвоздену ђулад на обнажено тело, потом му је од коже правио каише. На све те муке, Платон је одговарао:

- Мучи ме још љуће, да се види јасно твоја бешчовечност и моје трпљење.

Када је мучитељ Платону споменуо незнабожачког филозофа Платона, он је одговорио

- Нити сам ја сличан Платону, ни Платон мени, осим једино по имену. Ја се учим мудрости, која је Христова, а он је учитељ оне мудрости, која је лудост пред Богом.

Потом су га бацили у тамницу, где је провео 18 дана без хране и воде. Када су се уверили да Платон може живети гладујући тако дуго, он им рече:

- Ви се храните месом, а ја ћу светим молитвама, вас весели вино, а мене Христос, лоза истинита.

После тога Агрипин, видевши да Платона не може одвратити од Христа, осудио га је на посечење мачем. Посечен је око 266. године и примио је венац вечне славе.

БОНУС ВИДЕО: СВЕЧАНО У ПАРИЗУ: Најрадоснији хришћански празник прослављен у цркви ''Свети Сава''

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

Смрт Марије (21) након банџи скока у Бразилу добила је нови обрт пошто сведок тврди да је запослени уклонио њену ГоПро камеру са места несреће.

16. 06. 2026. у 12:22

Коментари (0)

Работайте, братья! Отели га исламисти, он показао храброст! Путин га прогласио херојем - ко је Рус који стоји иза легендарног поклича