ЈУСУФСПАХИЋ О ОСНИВАЊУ ВЕРСКОГ РЕДА У ТИРАНИ: Бекташи нису део ислама, поштују култ Алије
ПРЕДСЕДНИК Врховног сабора Исламске заједнице Србије, муфтија Мухамед Јусуфспахић, рекао је данас да бекташије, чији ред ће, према најавама ускоро бити основан у Албанији, нису муслимани већ поштују култ Алије.
Фото: Танјуг/Зоран Жестић
Он је то рекао за РТС поводом најаве албанског премијера Едија Раме да ће у Тирани основати верски ред бекташија.
Циљеви Едија Раме да у Тирани створи "Ватикан за ислам" како он истиче су вероватно циљеви неког - паналбанизма.
- Бекташије не практикују ислам и сами ће рећи да они нису муслимани, не клањају се Богу, а да када желе да буду прецизнији, кажу да негују култ Алије.Чињеница да користе алкохол, додатно појашњава да то не може да буде толерантна верзија ислама већ је у питању бекташивство и алевитство - нагласио је Јусуфспахић.
Он је додао да су бекташије својим веровањима потпуно идентични са алевитима у Сирији.
Јусуфспахић је истакао да бекташије не могу да имају велики утицај у исламској заједници пошто нису опредељеници ислама, као и да је кроз историју велики део османске војске био из бекташијског реда.
- Они су доста били снажни и у лобирању за независност тзв. Косова и онда су кроз те токове могли да остваре снагу те лобистичке групе, док њихов утицај у Сједињеним Америчким Државама није мали - каже Јусуфспахић, истичући стратешки положај Албаније на Средоземном мору.
Поводом намере да Албанија направи државу бекташија у Тирани, муфтија не верује да ће јој државе признати независност.
Препоручујемо
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Најгори грех у кући: Зашто вас прате невоље иако се трудите да будете праведни
ОТКРИЈТЕ који је то најгори грех у кући који блокира успех и радост. Практични савети за повратак мира и слоге.
01. 05. 2026. у 21:38
Коментари (0)