МАЛИ РЕЧНИК СРБОФОБИЈЕ: Глобални изливи антисрпства: ниска мржње дужа од једног века
СТЕРЕОТИПИ у западном свету о Србима, настали на погрешним и искривљеним представама, изборили су се за „право грађанства још почетком прошлог века, када је Аустроугарска, уз обилату помоћ Немачке, започела пропагандну актионост са једним једином циљем да увери сопствену и светску јавност како се Срби могу „довести у ред“ једино под влашћу „нормалне европске“ државе, односно Аустроугарске.
Фото Документација “Новости”, “Борбе” и "Википедија"
Изливи антисрпства, започети анексијом Босне и Херцеговине, у годинама које следе, све више ће из региналониг прерастати у глобални феномен и своју ескалацију ће доживети деведесетих година током грађанаског рата и распада Југославије.
Историчар Милош Ковић сматра да постоје три извора србофобије: религијски је на првом месту. Срби су, поставши првославни хришћани, вековима спречавали продор ватиканског папства на Исток, па је обрачун са њима у операцијама неоусташког режима званим „Бљесак“ и „Олуја“ остварење вековног сна Ватикана да се Срби отерају што даље од граница папског Запада. У интервјуу шпанском фашистичком листу „Арриба“ датом 26. маја 1943, Павелић каже: „Балкански је дух имао експанзивну моћ која је успјела да продре до границе Беча. Аустро-Угарска је имала снаге да гони тај дух ка Југоистоку... Дужност је Хрватске да настави са овим притиском на балканске обичаје док их не сведе у њихове праве границе“.
Други разлог србофобије је расизам, о коме Ковић каже:“Уверење да унутар беле расе постоје виша и нижа раса има, нажалост, врло дубоке корене у западној Европи. Највиша раса унутар беле расе били би Германи, после њих романски народи, а на најнижој степеници расистичке лествице били би Словени. И то уверење исповеда западна и средња Европа врло јасно и дефинисано од 18. века, а нарочито у 19. и 20. веку”.
Трећи разлог србофобије је русофобија, јер су Срби „мали Руси“. То убилачко становиште је, по Ковићу, засновано на верским и расистичким предрасудама, али и на страху од величине и моћи Русије.
Препоручујемо
ЛЕЧИО СРПСКИ НАРОД ОД БЕЗНАЂА: Јован Рашковић у историју је ушао "из павелићеве сенке"
19. 05. 2024. у 07:00
КУЋА ЈЕРЕСИ У СИМИНОЈ УЛИЦИ: Добровољни силазак Добрице Ћосића са брода Јосипа Броза
18. 05. 2024. у 07:00
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Русија спрема напад на ТРИ европске земље - жели да тестира НАТО: Алармантне тврдње стручњака
ПРЕМА новој анализи, Русија се активно припрема за напад на балтичке државе, што би представљало велики војни изазов за Запад. Таквим потезом, Владимир Путин би тестирао спремност НАТО-а да брани три мале чланице - Естонију, Летонију и Литванију - у случају могућег почетка Трећег светског рата.
02. 05. 2026. у 21:42
Коментари (0)