ОТКРИВАЊЕ СПОМЕН ПЛОЧЕ: Тетовским мученицима у Владичином Хану
У СУБОТУ 13. јануара, у близини Полицијске станице у Владичином Хану, биће откривена спомен плоча Тетовским мученицима, виђенијим Србима из Тетова који су побијени у овом месту за време Другог светског рата.
Фото: Ј. С.
У новембру 1943. године, након повлачења италијанске војске из Македоније, бугарска окупациона војска улази у Тетово и хапси десет најугледнијих грађана српске националности. Међу ухапшеним Србима био је и Петар Старчевић, некадашњи шеф жандармерије Краљевине Југославије, један од најугледнијих људи у Тетову и угоститељ. Након хапшења, тетовске Србе одводе у Владичин Хан, свирепо их муче и убијају 1. новембра 1943. године.
Они су сахрањени на гробљу у Прекодолцу, где је подигнут споменик десеторици „Тетовских мученика“ поред цркве Светог Николе. Плоча је постављена на месту њиховог страдања.
Препоручујемо
ДАНАС ЈЕ СВЕТИ ПРОРОК ЈЕЛИСЕЈ: Верује се да жене требају једну ствар посебно да ураде
27. 06. 2026. у 07:10
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)