СВАКО СРПСКО СЕЛО ИМАЛО ЈЕ ПИРАМИДЕ: Поред њих се палила ватра, а ево и зашто!
НИСУ само Индијанци користили димне сигнале за комуникацију, јер су то чинили и стари Срби, који су живели у разуђеним селима.
Foto:S.Babović
Како је изгледала преписка уз помоћ ватре? На сваком брду или мањем узвишењу, поређале би се греде, односно гране од јавора или бора, и то у облику пирамиде. Поред "пирамида" постављала се бурад напуњена са катраном.
Колекционар и хроничар из Крушевца напомиње да би у сваком селу један становник био задужен да по потреби дотрчи до "пирамиде", намаже гране катраном и потпали их. Услед спрецифичног облика конструкције, грађа би горела споро, али са много дима, па су се сигнали подизали високо у небо.
- Пирамиде су се користиле у случају неке узбуне, потребе да се сељанима пренесу наредбе од владара или информације о надирању непријатеља и наравно, у случају природних непогода - напомиње Слободан Николић. - Мештани би знали да хитно морају да дођу до познатог зборног места или до кмета, где би добили потребна обавештења.
Узбуњивање уз помоћ "пирамиде" од грања задржало се дуго у српском народу, управо на селима, где су светлосне и звучне направе, телефони и сирене пристигли касније.
Препоручујемо
РАТ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ МЕЊА ТУРИСТИЧКУ МАПУ СВЕТА: Како је српско тржиште реаговало
04. 04. 2026. у 21:11
ВУЛКАН ЈАЈА ЗА ВАСКРС: Техника фарбања коју ће деца обожавати (ВИДЕО)
04. 04. 2026. у 20:12
ИРАНСКИ КОМАНДОСИ ПРОНАШЛИ ПИЛОТА Ф-35: Заварали траг Американцима и ухапсили га
ИСЛАМСКА револуционарна гарда (ИРГЦ) лоцирала је и привела пилота обореног америчког ловца Ф-35 током операције потраге, јавља иранска агенција Нур њуз.
03. 04. 2026. у 16:39
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ДОБИО ОДГОВОР: Шеф дипломатије БиХ бесан због Карлеуше
ПЕВАЧИЦУ Јелену Карлеушу узео је "на зуб" министар спољних послова Босне и Херцеговине, Елмедин Конаковић због медијског експонирања у држави.
04. 04. 2026. у 20:26
Коментари (0)