ДЕЧАК ОД 13 ГОДИНА ТЕРОРИСАО ЦЕО БАЛКАН: Истрага о лажним бомбама

Љ. Бегенишић

27. 12. 2023. у 09:00

ПРВИ траг у истрази лажних дојава о бомбама у школама биле су - криптовалуте. Почетак истраге био је везан за овај виртулени новац и за уплате разних врста. Ти трагови повели су истрагу даље, па су три пунолетна лица приведена због тога што су трагови водили ка њима, трговини криптовалутама, пријему, уплати, исплати... Следећи корак је водио до малолетника, међу којима је и дечак од 13 година из Србије. Он је осумњичен да је послао скоро све дојаве школама у Србији, али и у суседним државама!

ДЕЧАК ОД 13 ГОДИНА ТЕРОРИСАО ЦЕО БАЛКАН: Истрага о лажним бомбама

Фото: МУП

Ток идентификовања пошиљаоца дојава о постављеним бомбама, махом у школама, због чега је прекидана настава, и због чега су додатно ангажоване контрадиверзионе екипе МУП-а, описао је Бранко Стаменковић, главни тужилац за високотехнолошки криминал.

- Ухапшене пунолетне особе немају родбинских веза са малолетним, али су њихови банкарски, то јест криптобанкарски рачуни водили ка тим малолетницима - рекао је Стаменковић.

Он је додао да су идентификована два друга малолетна лица, и један и други дечак имају мање од 14 година, што је граница за кривичноправну одговорност у Србији.

- Испоставило се да је један од тих дечака, стар 13 година, по основаним сумњама које сад у овом моменту имамо, а које су подупрте доказима, тај који је послао дојаве практично свим школама на територији Србије. А оно што је интересантно, не само у Србији, већ и суседним земљама, на пример БиХ - нагласио је Стаменковић.

Каже и да је дечак слао претње које су биле заиста ужасне и у тим мејловима су помињане врло тешке последице по ђаке и по школе.

- Међутим, ни у једном једином случају, после месец дана поступања припадника МУП-а, ниједан експлозивни уређај није пронађен, тако да права опасност у ствари никада није ни постојала. Она је постојала, практично, само у виртуелном свету - указао је тужилац.

Дечаци који имају 14 и 15 година у трећем таласу акција били су покривени са доказним радњама, а на основу тога се настављају акције.

Чињеница је да се технологије изузетно брзо развијају, да су државни апарати спори и тамо где постоји воља да земља "тријажира" доступност садржаја на интернету младима, и да су деца у великој предности у односу на родитеље јер брже савладавају нове технологије. Стаменковић, међутим, указује и да су родитељи малолетника који су слали дојаве о бомбама морали да посумњају да се нешто дешава:

- Ви видите да се на вашем рачуну, рачуну родитеља, одређени новчани износи уплаћују. Они су се кретали од 20, 50, па до 100 или више евра. Дакле, не знате зашто тај новац долази код вас. Разговарате са вашим дететом и онда вам дете лаконски каже да је нешто зарадило на интернету, на игрицама. Показују се одсуство контроле и озбиљне анализе родитеља шта се заиста дешава, одакле тај новац, ко детету уплаћује тај новац.

Одговорност родитеља је, истиче, у директној вези, а деца испод 14 година не могу бити кривичноправно одговорна.

- Међутим, ни њихови родитељи не могу бити директно кривичноправно одговорни за то дело, али могу бити за неко дело које је довело малолетника, то јест дете, до извршења тог основног кривичног дела. У овом конкретном случају то је занемаривање малолетног лица - прецизирао је тужилац.

Нови извршиоци кривичних дела

ТУЖИЛАЦ Бранко Стаменковић указује и да група малолетника која је недавно привођена у акцији МУП није слала мејлове пре шест месеци или годину дана.

- Деца су потпуно нови круг извршилаца кривичног дела, иако они тo у својој суштини нису. На ову идеју дошли су крајем октобра ове године. И све до наших одлучних акција - рекао је тужилац Стаменковић.

Он сматра да данашња деца веома добро познају технологије и да то не представља изненађење, али у сваком случају представља одређено звоно за узбуну.

- Уколико та техничка знања превазилазе знање већег дела популације, као што су њихови родитељи или њихово окружење, а та технологија се користи за извршење кривичних дела, онда систем мора да реагује у складу са тим. Прво да се сама деца заштите, јер ја сам уверен да деца због своје емотивне неразвијености у том моменту нису потпуно свесна шта раде, али њихови родитељи морају бити свесни да деца управо могу да ураде нешто оваквих размера и да морају да их контролишу - поручује тужилац.

Да децу дели само један Google search од одговора на питање - како данас да не идем у школу, упозорава Петар Васић, маркетиншки стручњак који се бави вештачком интелигенцијом.

- Међу понуђеним одговорима на претраживачу биће и - дојава о подметнутој бомби - каже Васић.

Он потврђује и да малолетна деца преко интернета могу доста лако да зараде дигитални новац, то јест криптовалуту која је и била први траг у истрази лажних дојава о бомбама.

- Тај новац се користи у игрицама, има своју вредност, он може да се мења за "прави" новац у било ком делу света, деца која су добра у игрицама могу много да зараде и да располажу тим новцем како желе - објашњава Васић.

А како је могуће да све ово пролази испод радара родитељима?

- Не бавимо се децом на прави начин - поручује наш саговорник. - Ако им одузмемо телефон и забранимо компјутер, ништа нисмо учинили, јер ће се они снаћи на неком другом месту. Они део свог живота живе у дигиталној сфери и све ће учинити да тај део врате уколико их ми онемогућимо, бранећи им телефон или компјутер.

Васић указује да је проблем и то што родитељи нису довољно технолошки писмени и поручује да морају више времена проводити са децом на интернету, па ако треба и играти и "Мајнкрафт", како би видели чиме се то њихови наследници занимају. Деца, каже, путем интернета стичу и пријатеље, а то потврђују и резултати истраживања које је показало да су људи раније имали пет добрих пријатеља, а да деца данас лако стекну 15 добрих пријатеља из свих крајева света.

- Старије генерације склапале су пријатељства са људима из исте улице или града, сличног социјалног миљеа, данашњи клинци их склапају са вршњацима из Америке, Јапана, или било ког дела света и из различитих миљеа. То је велико богатство. Они су просто другачија бића и ми их често не разумемо.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)