СТИХОВИ О ДРУГАРСТВУ: Традиционална дечја песничка манифестација у манастирском комплексу Лешок код Тетова (ФОТО)
У ОРГАНИЗАЦИЈИ Удружења Срба и Македонаца "Бранко Чајка" из Тетова, у суботу је у Духовно-културном центру "Кирил Пејчиновић" манастирског комплекса "Свети Атанасиј" у Лешоку подно Шар планине, одржана 11. Дечја песничка манифестација "Пишемо и стварамо на српском језику", уз учешће 27 аутора школараца.
Фото М. С.
Уз дечје песнике на манифестацији су учествовали и њихови старији пријатељи по перу из Македоније и Србије. Ментори и учесници манифестације су ове године били из основних школа Северне Македоније - "Браћа Рибар" из Табановца, "Светозар Марковић" из Старог Нагоричана, "Свети Кирил и Методиј" из Кучевишта, "Александар Урдаревски" из Сандева, "Страшо Пинџур" из Јосифова, као и полазници факултативне наставе на српском језику Српског културно-информативног центра СПОНА из Скопља, Удружења за чување и неговање српског језика "Азбука срб" из Скопља.
Организатори су посебну захвалност изразили партнерима из Српског културно-информативног центра СПОНА на обезбеђењу књига за све учеснике песничке манифестације младих.
- Дечја песничка манифестација "Пишемо и стварамо на српском језику" почела ја да расте 2011. И ево навршила је своје 11. издање. Прошле године учесници су писали своје радове на тему - "Рођендан" - истакла је председница Удружења Срба и Македонаца "Бранко Чајка", професорка Соња Андонов. - Овогодишња тема је - "Другарство", а управо у томе и има симболике. За ових 11 година стекла су се многа познанства. Ако је у просеку сваке године било по 25 учесника, то значи да се одавде изнедрило на стотине пријатељстава. Манифестација је сваке године богатија за нове, а старе другове осећамо као чланове једне велике породице. Јер, већина њих долази нам више година и расту заједно са манифестацијом.
Манифестација "Пишемо и стварамо на српском језику", како је подсетила, негује другарство и са одраслим песницима.
- То су наши редовни гости, који су постали "домаћи" - Славица Дабевска Ћировска, Стојан Арсић, Славица Петровић, Филип Димкоски. Имамо другове и међу песницима из Србије - Стефан Милошевић, Виолета Јовић, Срђан Сиђа Живковић и свакако наш велики друг Власта Ценић, аутор текста химне ове манифестације. И он је послао своју песмицу о другарству - подсећа Соња Андонов.
Ове године посебна част је била што су организатори угостили новог друга, песника из Србије - Александра Коцића из Алексинца.
Песнички незаборав
ПО традицији, као и сваке године, и овом приликом на манифестацији обележене су годишњице неких од славних имена српске књижевности. Ове године је издвојена 125. годишњица рођења и 30 година од смрти Десанке Максимовић, и 190 година од рођења Јована Јовановића Змаја. О њима и њиховом стваралаштву, у песничком незабораву, говорили су чланови драмске секције Удружења Срба и Македонаца "Бранко Чајка" из Тетова.
БРИСЕЛ И НАТО СЕ ОВОМЕ НИСУ НАДАЛИ Руска одлука дрма Европу: Бригада маринаца посатаје дивизија на вратима ЕУ (ВИДЕО)
ВОЈНО-политичка ситуација између Русије и европских држава улази у фазу опасне ескалације. Москва је изненада донела одлуку да постојећу 336. гардијску бригаду морнаричке пешадије, стационирану у Калињинградској области, реорганизује и подигне на ниво дивизије.
30. 12. 2025. у 20:45
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
ОВО СУ КРИЛИ: Испливала дуго чувана тајна Ане и Бастијана
РАЗВОД Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера била је једна од главних вести претходне године.
02. 01. 2026. у 08:40
Коментари (0)