ЈУГОСЛОВЕНСКА ПОЛИТИКА СРПСКЕ ЕЛИТЕ : Милован Балабан о угроженом идентитету Срба у СФРЈ (ВИДЕО)
ПОЛИТИКА југословенске државе свакако је била југословенска, никако српска.Она је у претходних неколико деценија резултирала напуштањем заветног наратива који је - од Светог Саве, Немањића и Пећке патријаршије до Карађорђа и Милоша - био доминантан осећај српског народа – сматра Милован Балабан.
КЦНС
Овај историчар истиче да је у другој половини 19. века дошло до напуштања тог наратива и створена је једна заједница у којој су интереси страних сила били пресудни. Срби нису имали снаге да се одупру тим процесима и ушли су у Југославију сматрајући да ће и други народи прихватити ту државу. Испоставило се да други народи нису у потпуности прихватили ову заједницу, сматрали су је транзитном станицом ка стварању својих националних држава.
- Срби су у том периоду били духовно дезоријентисани, преовладавао је титоизам, а последице су стигле деведесетих година када смо потпуно неспремни ушли у рат са непријатељима, не само суседним већ и читавим светом на супротној страни - казао је Балабан.
На крају овај историчар каже да су слом и бродолом који смо доживели деведесетих година,отворио могућност да се вратимо на прави духовни и идентитетски пут са ког смо скренули.
Предавање историчара Милована Балабана „Југословенска политика српске елите“ може се погледати на Јутјуб каналу Културног центра Новог Сада.
Препоручујемо
РХМЗ ИЗДАО ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ: Преокрет у неколико сати, погледајте шта нас чека данас
07. 06. 2026. у 07:31
ПЉУСКОВИ И ГРМЉАВИНА ЈОШ СУ СА НАМА: Температура иде до 29 степени после јутарње кише
07. 06. 2026. у 00:00
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
МАЂАР ИЗАШАО НА БАЛКОН ДА ПОЗДРАВИ НАРОД: Доживео велики шок и непријатност (ВИДЕО)
АКТУЕЛНИ премијер Мађарске Петер Мађар, доживео је велику непријатност приликом обраћања грађанству.
07. 06. 2026. у 12:19
"АКО КОРИСТИШ МЕГАФОН, ОНДА ТО НЕМОЈ НАЗИВАТИ ПИСМОМ" Песков оштро о Зеленском: Да је заиста желео да га преда Путину, могао је то да учини
ДА је Владимир Зеленски заиста желео да преда писмо руском председнику Владимиру Путину, могао је то једноставно да учини, без јавног објављивања, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
07. 06. 2026. у 13:37
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (0)