Сигурно нисте знали да ОВЕ НАМИРНИЦЕ након куповине морате ШТО ПРЕ ДА СТАВИТЕ У ФРИЖИДЕР - иначе могу да постану врло опасне!

Промо

25. 10. 2023. у 16:00

Сви ми имамо навику да када се вратимо из супермаркета или пијаце, распоредимо ствари на своје место.

Сигурно нисте знали да ОВЕ НАМИРНИЦЕ након куповине морате ШТО ПРЕ ДА СТАВИТЕ У ФРИЖИДЕР - иначе могу да постану врло опасне!

FOTO: Promo

Зна се - конзерве, паста, брашно, со, шећер, суви зачини и супице из кесице иду на полице; месо, сухомесато, млеко, млечни производи и јаја у фрижидер, воће углавном у зделицу на трпезаријском столу, а добар део поврћа што ближе радном делу у кухињи. Међутим, испоставља се да многим стварима за које нам не би пало на памет да их ставимо на хладно, посебно што оне тамо не стоје ни у радњи, заправо место јесте – управо у фрижидеру.

Поред тога што ће им се погоршати укус ако стоје на собној температури, никад се не зна када нека од ових намирница може да се поквари до те мере да нам направи озбиљан проблем, чак и ако до сада нисмо имали никаквих потешкоћа. Штавише, уколико поједемо овакву храну можемо се разболети.

Такође, не би требало заборавити да се у Србији сваке године беспотребно баци 777.000 тона хране. Нажалост, скоро 90 одсто свих бачених намирница – како оних које су се поквариле, како отпада који настаје током припреме хране, тако и готових оброка - заврши као отпад на депонијама.

https://www.instagram.com/p/CwmtYzVpSgE/?hl=en

Нажалост већина ових депонија не задовољава санитарне стандарде, а о томе да су многе од њих потпуно дивље и неуређене, да и не говоримо. Притом, хемијске, биолошке и физичке реакције које настају труљењем хране, могу утицати на тровање птица, малих животиња и водотокова. Другим речима, ризици да непромишљеним бацањем хране угрозимо комплетну животну средину, несагледиви су.

Ево које намирнице би требало држати на хладном, јер је ипак у питању кварљива роба. Листа је подугачка и сигурно ћете се за многе изненадити.

Кечап

Неначет класични кечап можда и не мора да буде у фрижидеру. Међутим, чим га отворите требало би да стоји на хладном, посебно уколико га нећете појести у року од 2-3 дана, што углавном није случај. Стављањем у фрижидер спречићете размножавање штетних бактерија и гљивица које се неретко у мањим количинама већ налазе у самом производу. Такође, уколико купујете такозвани органски кечап, односно онај који је направљен без икаквих конзерванаса или адитива, у фрижидеру му је место чак и пре отварања.

https://www.instagram.com/p/CkYCvFDsi60/?hl=en

Сенф и рен

У сенфу нема састојака који би се покварили, али и дижонски и класични сенф ће врло брзо изгубити свој карактеристични укус и разводнити се уколико стоји на собној температури. За разлику од њих, рендани маринирани рен врло лако ће се покварити, а и свакако је безукусан када је послужен нерасхлађен.

Авокадо

Да, у праву сте када кажете да зелени авокадо треба држати на собној температури све док не достигне жељену зрелост и мекоћу. Но, уколико сте купили већ сазрели плод или немате времена да искористите онај који је у међувремену дозрео у вашем дому, не дозволите му да постане презрео. Ставите га у фрижидер и имаћете неколико дана “форе” да направите гвакамоле, тост сендвич са авокадом или неко друго јело са овом све популарнијом супер-намирницом.

Зреле банане

И овде је слична ситуација као са авокадом – зелене банане никако не би требало стављати на хладно, јер ће то дефинитивно зауставити процес њиховог сазревања. Међутим, када достигну идеалну зрелост, очуваћете их дуже уколико буду стајале у фрижидеру. Можда кора хоће добити смеђу боју, али не брините се, сам плод ће задржати савршен укус.

https://www.instagram.com/p/ConCFi9o1Co/?hl=en&img_index=2

Свеж шећерац

Често нам се дешава да купимо кукуруз у клипу, па се испостави да баш тог дана немамо времена да га скувамо или испечемо. Нажалост, захваљујући влази и топлоти, шећерац врло брзо промени укус, а постоји опасност и да се од јутра до вечери убуђа. Зато 

би најпаметније било, још док је у лишћу, сместити га у непропусну кутију и до кувања одложити у фрижидер. Тако може да “издржи” и до седам дана.

Интегрално брашно

Интегрално пшенично брашно и интегрално брашно добијено од других житарица обавезно би требало чувати у фрижидеру након отварања, јер ће се због клица усмрдети и ужегнути много брже него кад је у питању класично бело пшенично брашно. С друге стране, битно је да не дозволите да у у њега не уђе влага из фрижидера, па га зато чувајте у херметички затвореним посудама.

Млевени орашасти плодови

Иако ораси, лешници, бадеми и друго орашасто воће може дуго да опстане на собној температури, то не важи од тренутка када сте га једном самлели. Тад постају склони насељавању плесни, али и ларви бројних инсеката. Срећом, млевене орашасте плодове можете без проблема месецима чувати у фрижидеру, па чак и замрзивачу.

https://www.instagram.com/okrenimo_na_cisto/?hl=en&img_index=1

Цитруси и друго воће

Иако врло лепо изгледају као “мртва природа” у чинији на трпезаријском столу, поморанџе, лимун и остало цитрусно воће, као и грожђе, врло лако на себе поприма плесан, укисели се и постаје неукусно и неупотребљиво. А представља и врло велики ризик по здравље. Имајте у виду да ће вам, ако га чувате у фрижидеру или негде на хладном, трајати и до четири пута дуже.

Суво воће

Многи од нас, невезано за то да ли је у току пост или не, воле да се током хладних зимских дана засладе сувим кајсијама, смоквама, шљивама, грожђем, брусницама и другим дехидрираним воћем, богатом витаминима. Премда није у питању баш тако лако кварљива роба, треба имати у виду да увек постоји ризик од насељавања колоније кухинсјких мољаца и сличних инсеката, те би сушено воће које нећемо појести одмах паметније било чувати, ако не у фрижидеру, онда барем негде на хладном.

Пекмез, џем, мармелада

Било да је у питању домаћи пекмез од шљива, џем од кајсија или индустријска мармелада од шипка, овакве намазе би дефинитивно требало чувати на хладном. Нарочито оне који су прављени без додатог конзерванса и сличних адитива. Оно што се дефинитивно не препоручује јесте да “само скинете плесан” која се накупила на врху, а остатак поједете. Иако вам 100 пута до сада можда није било ништа, не значи да 101. неће.

https://www.instagram.com/p/Cllk3wDMjTE/?hl=en

Уље

Сигурно сте приметили да се многе врсте јестивих уља, па чак и сунцокретово, врло брзо након отварања ужегну. Зато би она егзотичнија (и скупља) уља, која се ређе користе, након отварања требало чувати на хладном, идеално на температури која је између 10 и 20 °Ц . Ово важи и за маслиново уље. Уколико вам се чини да је уље након држања на хладном постало замагљено или гушће, не брините се. Чим га изложите собној температури, вратиће се у своје природно стање.

Биљни путери

Уколико сте љубитељ природних биљних путера попут оног који се добија од семенки или можда органског кикирики путера, имајте на уму да би ове производе требало чувати у фрижидеру. На собној температури, уље из намаза ће се подићи на површину и врло брзо ужегнути. С друге стране, пошто се овакви путери кад су хладни веома тешко размазују, сетите се да их извадите сат времена пре употребе.

Биљна млека

Сојино, бадемово, пиринчано и сличне врсте млека до отварања можете без страха држати на собој температури. Међутим, након отварања обавезно би требало држати их у фрижидеру и искористити у року од максимално пет до седам дана. У супротном ризикујете озбиљно тровање.

https://www.instagram.com/p/Cxxaf9tMDpH/?hl=en

Чоколадни сируп

Уколико волите своје палачинке, сладолед и друге слаткише да прелијете чоколадним сирупом у туби или бочици, требало би да знате да он неотворен на полици може да стоји и неколико година. Но, након отварања, требало би га држати у фрижидеру. Притом, мора се искористити у 

року од највише неколико месеци. Знаци да више није за употребу су видљиви трагови буђи, непријатан мирис и онда када производ постане водњикав.

Јаворов сируп

Иако није честа намирница у нашим крајевима, уколико вам се пружи прилика да од некога из иностранства добијете бочицу правог, природног сирупа од јавора, обавезно га чувајте у фрижидеру. Пошто такав сируп у себи не садржи никакав конзерванс, врло лако се поквари и може да постане врло токсичан.

Соја сос

Премда се, због високог удела соли, која је природни конзерванс, чак ни отворени соја сос неће дуго покварити уколико стоји на полици, држање на собној температури може покренути разне хемијске реакције које ће му променити укус и зато је паметније одмах након отварања бочицу соја соса ставити у фрижидер.

https://www.instagram.com/p/CkakvBUsRFN/?hl=en

Свеже зачинско биље

Пошто сигурно нећете искористити целу количину свежих зачина за припремање оброка, а стварно је штета да се баци, остатак чувајте у фрижидеру. Босиљак, рузмарин и мајчину душицу добро оперите, оцедите, ставите на папирни убрус и умотајте, а потом пребаците у пластичну кутију. Мирођију, першунов или целеров лист можете ситно насецкати, ставити у кесице и потом ставити у замрзивач. Кад вам затребају, биће свежи као да сте их тек убрали.

Лекови

Иако многи своју кућну апотеку држе у ормарићу у купатилу или негде другде на собној температури, то није добро за све лекове. Неке врсте антибиотика, инсулин, капи за очи, па и неки од уобичајених средстава за скидање температуре и других лекова врло брзо губе своја лековита својства, а неки чак постају и отрови уколико су изложени високим температурама. Прочитајте пажљиво упутство за сваки лек и ако пише да је максимална температура чувања испод оне која је у вашим просторијама, такве лекове боље чувајте у фрижидеру. И наравно, уколико било ком леку истекне рок, никада га не бацајте у комунални отпад, већ однесите у најближу апотеку, где би требало да се побрину да се он адекватно одложи као фармацеутски отпад.

Алкохолни напици

Многе врсте алкохола, а посебно лако кварљиве млечне и кремасте ликере, пенушава и црвена вина, требало би након отварања чувати у фрижидеру. С обзиром на то да црвено вино није фино пити хладно, сетите се да га на време извадите из фрижидера, како би у тренутку служења достигло идеалну температуру од 18,3 °Ц. Уколико га држите на собној температури, постоји огромна шанса да ће се већ у року од пар дана претворити у сирће, које иако употребљиво и није за бацање, дефинитивно више није вино.

https://www.instagram.com/okrenimo_na_cisto/?hl=en&img_index=1

Све у свему, велика је вероватноћа да у свој фрижидер стављате многе ствари које можда и не бисте морали, док оне које би обавезно требало чувати на хладном, држите на собној температури и тиме ризикујете не само неукусне, неквалитетне оброке, већ и сопствено здравље.

Зато, да бисте смањили штету, послушајте наше савете и држите све наведене намирнице на хладном. А уколико се и деси да се нешто од хране поквари, уместо да је баците, додајте је у свој компост или искористите на неки други начин, уколико је могуће.

И, наравно, не заборавите да свако бацање хране представља не само непотребан отпад, доприноси климатским променама труљењем, већ и потпуно непотребно бацање новца.

Учествуј и ти у очувању животне средине. Сазнај више на Окренимо на чисто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве