СТАНАРИ ТРАЖЕ ПРАВО НА ОТКУП : Неслагања власника неусељивих станова и закупаца на неодређено

В. Црњански Спасојевић

27. 09. 2023. у 11:44

ИЗМЕНЕ и допуне Закона о становању изазвале су безмало рат између власника неусељивих станова и закупаца на неодређено време, који у њима живе као "заштићени станари". Закупци траже да се нацрт закона повуче из јавне расправе и предлажу, уз подршку Удружења правника Србије, lex specialis, док власници инсистирају да се ови иселе у станове које ће им обезбедити општине до краја 2026.

СТАНАРИ ТРАЖЕ ПРАВО НА ОТКУП : Неслагања власника неусељивих станова и закупаца на неодређено

Медија центар и Архива Новости

Власници се позивају на заштиту приватне својине као неприкосновене, а станари на заштиту права на дом, предвиђен Европском конвенцијом о људским правима.

На представљању lex specialisа, који предвиђа експропријацију неусељивих станова, које би држава власницима надокнадила по тржишној цени, дошло је до вербалног обрачуна. У узаврелој атмосфери наводили су аргументе и контрааргументе и примере махинација.

- Предлог специјалног закона подразумева да се располагање својином може ограничити у јавном интересу, експропријацијом - каже Маја Нешић, председница УО Удружења носилаца станарских права. - Држава би у том случају исплатила власнике станова по тржишној вредности у новцу, не у обвезницама, сходно квадратури и локацији. Ти станови би се нашли у јавној својини и закупци на неодређено време добили би право откупа под условима под којима је друштвене станове откупило око 600.000 грађана по закону из 1992.

Медија центар и Архива Новости

Маја Нешић, Ратомир Слијепчевић и Светозар Савић

Процене су да би Србији за откуп ових станова било потребно око 250 милиона евра, од чега би око 20 милиона било враћено у буџет када би закупци станове откупили од државе.

- Верујемо да је ово решење правично и за власнике и за закупце на неодређено. Држава је већ омогућила откуп станова који су некада припадали задужбинама, а које не испуњавају услове за реституцију - додаје Нешић.

На ово су бурно реаговали власници станова, па је једна од њих, Гордана Ерић, казала да приватна својина не може да буде нарушена, да закупци на неодређено нису никаква привилегована категорија и да нема разлога да на поклон добију туђе станове. Други стари власник је нагласио да његов син живи као подстанар на Бежанијској коси, док се закупац башкари у његовом стану на Врачару.

Медија центар и Архива Новости

Бојан Чедић

Будући да закон предвиђа да закупци на неодређено буду расељени до краја 2026. године, тако што ће им се обезбедити адекватна квадратура на адекватној локацији (рецимо, за двочлано домаћинство 45 квадрата), Светозар Савић из Удружења "Станар" каже да се присилним пресељењима крше уставом загарантована права закупаца, као и њихово право на дом, што је пропраћено узвицима власника "и наша деца имају право на дом". Такође је додао да сви ови закупци годинама плаћају порез на имовину за некретнине у којима живе.

- Изменама закона уводи се нови обрачун закупнина, па они који живе у стану већем од 76 квадрата добијају много веће закупнине, као да су они бирали да се ту уселе мимо закона. Многи власници добили су друштвене станове и откупили их јер су њихови били неусељиви. Ми, међутим, нисмо имали право на стан јер се сматрало да имамо решен стамбени проблем - каже Савић.

Ратомир Слијепчевић из Удружења правника истиче да је нужно одвојити нацрт Закона о становању, као системски закон, од решавања проблема старих власника и закупаца. Зато Удружење стоји иза lex specialisа, јер сматра решење правденим.

Адвокат Бојан Чедић из Удружења "Власник" наглашава за "Новости" да је идеја са "посебном експропријацијом" - нова национализација, и да ће власници због тога тужити државу Суду у Стразбуру.

- Закупци се буне против повећања кирија, а закуп стана од 180 квадрата на Теразијама, вредног 580.000 евра, станар плаћа 12.000, а по предложеним изменама плаћаће нешто испод 14.000 динара - објашњава Чедић.

НАДОКНАДА

ИЗМЕНЕ Закона подразумевају да део трошкова закупа онима који не могу да плате нов износ надокнађује држава. У питању су случајеви када закупнина прелази 15 осто просечне месечне зараде без пореза и доприноса. Такође, закупац мора да омогући власнику улазак у стан најмање два пута уместо једном годишње.

Он наводи да има закупаца који издају туђе станове странцима на дан или као пословни простор, и да неки после смрти родитеља нису спровели оставинске поступке само да се наслеђени станови не би водили на њих и да не би морали да напусте ове у којима живе као закупци.

- У Београду је потребно око 55 станова за расељење закупаца на неодређено, у целој Србији не више од 100. Верујемо да је то најправичније решење. Многим власницима годинама нису плаћане кирије, а било је чак и покушаја да се до стана дође тако што се човек од 48 година ожени баком од 96 која има станарско право - констатује Чедић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)