У ОКРУЖЕЊУ МИЛИОН СРБА МАЊЕ: Петнаести годишњи извештај Напредног клуба показао да је положај наших сународника погоршан

В.Ц.С.

05. 08. 2023. у 07:23

БРОЈ Срба у суседним земљама смањио се за три деценије, од пописа 1991. до најновијег, прошле године, за више од милион, а права наших сународника прошле године била су на готово најнижем нивоу последњих година. Ово је кључни закључак петнаестог редовног годишњег Извештаја о Србима у региону, који је представио Напредни клуб.

У ОКРУЖЕЊУ МИЛИОН СРБА МАЊЕ: Петнаести годишњи извештај Напредног клуба показао да је положај наших сународника погоршан

Kosovoonline

- Године 1991. било је 2,6 милиона Срба у некадашњим југословенским републикама, а данас их има око 1.587.000 - казао је Чедомир Антић на представљању извештаја, и приметио да и овог пута, као што је то случај од 2016. године, он има црне корице, које осликавају лош положај Срба, а на погоршавање нарочито утичу САД и њени савезници.

Извештај показује да је најтеже бити Србин у БиХ, у делу Косова и Метохије под контролом Приштине, Албанији и Хрватској, а најбоље у Румунији и Мађарској.

- Република Српска је једини ентитет у Европи чији је статус оспорен, а на чему интензивно раде Америка и НАТО - констатује Антић. - Оно за шта се Американци залажу на КиМ и у Северној Македонији, када је у питању положај Албанаца, негирају кад су у питању Срби у РС. Продужен је највећи напад на Дејтонски устав који спроводе бошњачке политичке партије уз помоћ САД, Британије, СР Немачке и НАТО. Нелегитиман Уставни суд БиХ, састављен од странаца и Бошњака, са двојицом судија активиста СДА, не тумачи Устав, већ га мења. Крајњи циљ је узимање имовине РС.

Медиа центар

Чедомир Антић

Уочен је и већи број инцидената које су започели припадници бошњачке националности, и учестале најаве да ће статус РС бити укинут силом. Антић је поменуо и високог представника Кристијана Шмита, који се "буквално у све меша, најављује да ће мењати уџбенике у РС, најављује промене у ентитетском гласању".

- Ако се ово прихвати, РС ће остати празна љуштура, а из њеног имена ће на крају бити избачено све што подсећа на српско. Са решавањем косовског проблема, бојимо се да ће се прећи на стварање унитарне бошњачке државе - констатује Антић.

Што се тиче Црне Горе, Срби немају права као друге националне мањине, уз образложење да нису мањина.

- Ако нису ни већински, ни конститутивни народ, испада да нису ништа, па им нису потребна ни права - цинично је прокоментарисао Антић.

Немају и даље равномерну заступљеност у државној управи и локалној самоуправи ЦГ, нити равноправност када је реч о језику и култури. Добили су дозволу да уђу у локалне власти, али против њих воде кампању амбасадори САД и ЕУ.

И у самој Србији, на Косову и Метохији, због терора који трпе од Албанаца и представника самозване "државе Косово", Срби су у најтежем положају још од краја деведесетих. Од Погрома 2004. није било толико напада на српске цивиле, цркве и гробља, као што се то догађало током пролећа и лета 2023. Општине су освојене, створене су базе "косовске војске и полиције", народ је тучен... Током маја и јуна 2023. ухапшено је осамнаесторо Срба. Но, када је крајем јуна група косовских полицајаца Албанаца ухапшена са аутоматским наоружањем на територији централне Србије, САД и ЕУ су вршиле притисак на Србију да ухапшене ослободи, примећено је у Извештају.

FOTO: Arhiva novosti

Протест "избрисаних"

- Права Срба су негирана, а у последње време појачан је тренд исељавања. Према неким проценама, иселило се око 2.000 људи - казао је Бојан Марић из Напредног клуба.

Што се тиче Хрватске, иако су државни званичници, како се наводи у извештају "мало смањили интензитет антисрпске кампање", није смањен број инцидената. Национална мржња учинила је да права српског народа буду остварена мање него што су законом прописана и то се, пре свега, односи на употребу језика, писма, заступљеност у државној управи и локалној самоуправи. Ердутски споразум није испуњен (кад је реч о укључивању Заједничког већа општина у правни систем Хрватске), Срби имају одређена формална права, али шовинистичка политика онемогућава повратак прогнаних, наводи се у Извештају.

Попис из 2021. показао је да се удео српског народа смањио на испод трећине у три општине (Вуковар, Врбовско и Доњи Кукурузари). Очекивано је да сада и двојезичност (која је у Вуковару раније, како наводи омбудсман, "минимално" коришћена) буде и укинута.

- Хрватски омбудсман више брине о правима бранитеља него о правима мањина. Из ЕУ стижу одговори да су права мањина унутрашња ствар, али то изгледа важи само за Србе - каже Антић.

У Северној Македонији укупан број пописаних становника смањен је за 9,2 одсто, од чега Македонаца за 17,3 процента, Албанаца за 12,3, а Срба чак за 33,6 одсто! Притом, удесетостручен је број "неодређених/неопредељених", који сада износи 142.969. Срби немају пуна верска права и слободе. Ипак, отворен је почасни конзулат у Куманову, а владике сада могу несметано да пролазе у мантијама без ризика да ће бити ухапшене.

У Словенији су "избрисани" (они који нису имали словеначко држављанство, због чега су им одузета сва права и имовина) добили споменик. Међутим, трећина њих никада није добила компензацију. Филип Калмаревић је констатовао да се процене броја Срба крећу између 40.000 и 100.000, а њихови представници траже статус националне мањине, признање језика и двојно држављанство.

ПОВЕЋАЊЕ БРОЈА ЈУГОСЛОВЕНА

ЗАНИМЉИВ је тренд повећања броја Југословена на пописима у Србији и Хрватској. У Србији је тај број порастао са 23.303 из 2011. на 27.143. Готово половина живи на северу, а највише у Јужнобачком округу. У Хрватској је то повећање у стотинама и Југословена сада има око 1.000.

Што се тиче Албаније, ионако мала права Срба додатно су се погоршала прошле године. Албанија је законoм забранила употребу српског писма, формирање српских школа на нивоу вишем од невладине организације, стицање двојног држављанства и, на крају, ношења српског и имена и презимена.

- Они не могу на попису да се изјасне као Срби, а оне који то учине чекају новчане казне. Процењује се да око 40.000 људи има српско порекло, највише их је око Скадарског језера - казао је Бојан Марић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ВЕЛИКА ФРКА У ДЕНВЕРУ: Никола Јокић и НБА шампиони упали у проблеме!