ДЕЦА УБИЦЕ ИДУ У ЗАТВОРЕНА ОДЕЉЕЊА НА ПСИХИЈАТРИЈИ: Шта доносе допуне Закона о заштити лица са менталним сметњама

В. Црњански Спасојевић

27. 07. 2023. у 07:00

ЗАТВОРЕНО одељење са посебним обезбеђењем, задржавање у психијатријској установи без пристанка детета и без временског ограничења, привремена забрана контаката са породицом и другима (телефонских или уживо) - ово су само неке од новина које доносе допуне Закона о заштити лица са менталним сметњама.

ДЕЦА УБИЦЕ ИДУ У ЗАТВОРЕНА ОДЕЉЕЊА НА ПСИХИЈАТРИЈИ: Шта доносе допуне Закона о заштити лица са менталним сметњама

Фото Д. Миловановић

Допуне су тренутно на јавној расправи, која ће трајати до 9. августа. Предлагач је Министарство здравља, а пропис се односи на децу млађу од 14 година, која су кривично неодговорна, али испољавају поремећај менталног здравља и "знакове опасног понашања с обележјима најтежих кривичних дела", па самим тим представљају озбиљну опасност за друштво.

У образложењу закона наводи се неколико случајева који су последњих година узнемирили јавност, а починила су их деца: дванаестогодишњак који је закуцао ексер псу у главу, дечаци који су запалили бескућника, тринаестогодишњак који је избо друга ножем у школском дворишту и последњи - брутално убиство деветоро ученика и чувара у Основној школи "Владислав Рибникар" у Београду, које је извршио тринаестогодишњи Коста К.

Пошто су у српском праву деца млађа од 14 година кривично неодговорна, како наводе у Министарству, поставља се питање да ли је друштво заштићено од таквих малишана који чине тешка дела са елементима насиља, као и који је одговор државе потребан.

Фото Д. Миловановић

После трагедије у ОШ "Владислав Рибникар"

Измене обухватају допуне тек неколико чланова и везане су за децу са менталним сметњама која су починила дела за која је запрећена затворска казна изнад 10 година. То су неограничено задржавање у затвореном психијатријском одељењу са посебним, појачаним обезбеђењем, без пристанка детета. Јер, како се наводи, код деце у раном периоду развоја не може се унапред одредити време потребно за спровођење дијагностике и лечење. При том, суд је дужан да на сваких шест месеци уради проверу колико су испуњени услови за даље задржавање и лечење. Такође је дужан да прибави писмени налаз и мишљење конзилијума психијатријске установе, у чијем саставу мора бити и специјалиста дечје или адолесцентске психијатрије.

Foto Arhiva

Виктор Гостиљац

Оваквој деци би, такође, била ускраћена нека права која имају остали. Рецимо, могу добити привремену забрану контакта са другима, укључујући чланове уже породице, у случају основане сумње да намеравају да набаве оружје и психоактивне супстанце, да се договарају о бежању, да планирају извршење кривичног дела, или да би се заштитило здравље и безбедност како тог детета, тако и других. Одлуку о привременој забрани посета и контаката доноси суд на чијем подручју је седиште психијатријске установе у коју је дете смештено, а на основу обавештења из психијатрије, са образложењем разлога и предлогом колико би дуго забрана требало да траје.

Овакво дете се не би радно оспособљавало, нити би добијало одговарајућу накнаду за рад у радно-терапијским пословима.

У Србији до сада, како објашњава специјалиста психијатрије др Љиљана Симић, није било адолесцентских психијатрија са форензичким одељењима. Овакве институције са одељењима које обезбеђује полиција постоје само за одрасле.

Foto arhiva

Др Љиљана Симић

- Околности, нажалост, налажу да се успостави ново поље, а то је форензичка адолесцентска психијатрија - каже наша саговорница. - Деца млађа од 14 година, као кривично неодговорна, до сада нису санкционисана, а њихово евентуално задржавање ради лечења било је привремено и искључиво уз дозволу родитеља. Старији адолесценти, који би починили тешко кривично дело, слати су у казнено-поправне домове. Сада се систем који смо већ имали код пунолетних пацијената предвиђа и за децу. Препоруке су, по мени, начелно у реду, али је потребно системско прилагођавање клиника за дечју психијатрију.

Санкције у "Рибникару":

ПЛАТА УМАЊЕНА 20 ОДСТО

ПСИХОЛОШКИЊА, педагошкиња и секретарка Основне школе "Владислав Рибникар", у којој је почетком маја Коста К. убио девет ученика и чувара, санкционисане су двомесечним умањењем зараде у износу од 20 одсто због тежих повреда радне дисциплине, односно пропуста у раду. Ове санкције епилог су дисциплинског поступка који је, крајем маја, против запослених иницирала просветна инспекција, а спровела разрешена директорка школе Снежана Кнежевић. Дисциплински поступак спроведен је према педагошкињи Јелени Вујичић, психолошкињи Лидији Максић и секретарки Невени Павловић.

И адвокату-кривичару Виктору Гостиљцу чини се, како каже, да је правац добар и на трагу садашњих законских решења у неким другим законима:

- Најважније је да се решења не доносе на брзину и да допуне закона буду резултат претходне стручне расправе. Уколико је то тако, онда треба дати подршку усвајању тих допуна. Још важније је да схватимо да се убудуће тај закон мора стриктно примењивати и ако нам живот донесе неки нови монструозан злочин. Основна начела су у циљу заштите менталног здравља, превенције менталних сметњи, али и чувања достојанства лица под његовом заштитом. Он не решава системски проблем који смо имали у "Рибникару", већ је усмерен на регулисање услова лечења и смештаја лица са менталним сметњама и без њеиховог пристанка. Право мора да прати живот - каже Гостиљац.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СРАМОТА НАД СРАМОТАМА! Црна Гора ће гласати за резолуцију о Сребреници

СРАМОТА НАД СРАМОТАМА! Црна Гора ће гласати за резолуцију о Сребреници

ВЛАДА Црне Горе гласаће за Резолуцију о Сребреници у Уједињеним нацијама (УН), али је спремна да подржи и друге резолуције које се тичу осуде злочина и геноцида на овим просторима, незванично сазнаје Портал РТЦГ у Влади.

09. 05. 2024. у 13:48

Коментари (0)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ЗОРАН ВАНЕВ: Од Јужне пруге до Швице (ФОТО)