ОВИ ОБЛАЦИ ИМАЈУ СНАГУ КАО АТОМСКА БОМБА: Стиже нам олуја, а највећи ризик од непогода има овај део Србије

Новости онлине

19. 07. 2023. у 17:28

ГУСТИ, тамни, такозвани суперћелијски облаци у облику концентричних кругова узрокују крупан град и орканске ударе ветра. Највећи ризик од појаве непогода је у западној Србији и Војводини.

ОВИ ОБЛАЦИ ИМАЈУ СНАГУ КАО АТОМСКА БОМБА: Стиже нам олуја, а највећи ризик од непогода има овај део Србије

FOTO: AP/Tanjug

Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ) издао је упозорење на временске непогоде и најавио развој "суперћелијских" облака, који доносе олују са јаким ветром, градом, грмљавином...

Како кажу метеоролози, ови облаци имају, веровали или не, снагу атомске бомбе.

- Област од Алпа, преко западног Балкана и Србије до региона Карпата до суботе увече очекује јака грмљавина. Развоји "суперћелијских" облака локално ће бити веома снажни и брзопокретни, премештаће се са запада и северозапада ка истоку уз појаву крупног града, већег од пет центиметара у пречнику и уз краткотрајно олујне и орканске ударе ветра у зони најинтензивнијих облака са брзином већом од 28 метара у секунди - саопштио је РХМЗ.

Како каже, тачну локацију иницијације, премештања и јачине самих непогода је унапред тешко одредити.

- Највећи ризик од појаве непогода најпре је у западној Србији и у Војводини. За конкретне локације издаваћемо хитна упозорења на грмљавинске непогоде један до два часа унапред.

Велика густина

Метеоролог Иван Ристић каже да "суперћелијске" олује имају снагу атомске бомбе и да не помаже испаљивање противградних ракета јер је густина "суперћелијских" облака велика.

- "Суперћелијске" олује се очекују после низа врелих дана и настају тако што се хладан ваздух спушта у ниже слојеве, где је било пуно топлог ваздуха који се акумулирао током тропских дана. Он почиње да се уздиже, загрева се и што је топлији, већа је шанса да олуја буде јача. Врхови тих облака који настају од тог топлог ваздуха досежу висину до 15 километара. То је та енергија слична енергији коју ослобађа атомска бомба и ми ту ништа не можемо да учинимо - каже Ристић.

Ова, нама до сада позната метеоролошка појава, била је прошле недеље узрок застрашујућег призора на небу забележеног изнад Зрењанина након којег је овај град погодило страшно невреме. Реч је о такозваним суперћелијским облацима које до сада нисмо имали прилике да виђамо на небу изнад наше земље.

Како су описивали становници овог војвођанског града, облак је таман у облику концентричних кругова, а имали су утисак да ће да "усиса и прогута цео град".

Живи један сат

Према речима метеоролога Недељка Тодоровића, то је јак грмљавински облак који је изузетно изражен и зато се и зове "суперћелија".

- Наиме, грмљавинска ћелија је код њега велика у односу на мање, када су интензитети пљуска, града и грмљавине мањи - објаснио је Тодоровић.

Иако је код нас сасвим нови призор на небу, "суперћелијски" облак је у многим деловима света уобичајена појава.

- Присутан је свуда на земаљској кугли, а у неким регионима је мало јачи. Има га сваки дан у Африци, а јавља се и у Русији, Скандинавији, Америци - каже Тодоровић и додаје:

- Такав облак када се развије има животни век један сат, мада може да траје и 30 минута, али и више, до два сата. Буквално настаје ни из чега за, 10-15 минута. Када му истекне животни век, почиње да се распада и ниче други облак поред њега - објашњава Тодоровић.

БОНУС ВИДЕО: МУЊЕ ПАРАЛЕ НЕБО ИЗНАД ВРШЦА: Није се чула грмљавина - несвакидашњи призор у Србији

(Информер)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗАПАМТИЋУ ЈА ТЕБЕ! Новак Ђоковић шокирао многе у Риму (ВИДЕО)