ЗА ДВА САТА ЋЕМО САЗНАТИ ДА ЛИ СТИЖЕ И КОД НАС: Грмљавински систем са суперћелијским олујама све ближе Србији

Новости онлине

18. 07. 2023. у 21:01

СЕВЕРОЗАПАДНИ део Балканског полуострва крајем дана и ове вечери захватиле су веома снажне грмљавинске олује.

ЗА ДВА САТА ЋЕМО САЗНАТИ ДА ЛИ СТИЖЕ И КОД НАС: Грмљавински систем са суперћелијским олујама све ближе Србији

Фото: Shuttertock/Илустрација

И док је у Србији данас било незнатно хладније и мало пријатније, уз појачан северозападни ветар, али и даље уз сунчано време, јаке грмљавинске нестабилности захватиле су наш регион.

Преко подручја Алпа пребацила се свежија ваздушна маса. Долазак ове свежије ваздушне масе до Балканског полуострва над којим је доминантна врела ваздушна маса, довела је до формирања веома снажних олуја над Словенијом и Хрватском.

Претходно је снажан олујни и грмљавински систем донео катастрофалне олује деловима Аустрије.

Пред крај данашњег дана снажан облачни систем из Аустрије и са подручја Алпа захватио је већи део Словеније и донео вема јаке и снажне грмљавинске олује и непогоде са градом, олујним ветром и врло обилним пљусковима.

На појединим локацијама у веома кратком временском интервалу пало је и преко 50 мм кише по квадратном метру, па су настале поплаве и бујице.

Грмљавинска олуја није заобишла ни Љубљану.

У току ове вечери овај грмљавински систем проширо се и на Хрватску и захватио северозападни део земље, прво Загорје и шире подручје Загреба, а тренутно се олујни систем креће према Сиску и Карловцу и касније током вечери захватиће Славонику и северозападни део БиХ, нарочито шире подручје Бихаћа.

И у овим пределима у току вечери очекују се веома обилни пљускови, град и олујни ветар, а постојаће опасност и од суперћелијских олуја, који би могли да нанесу и већу материјалну штету појединим пределима.

Касније током вечери овај веома изражен грмљавински систем премештаће се у северозаапдној висинској струији према Србији и према поноћи би могао да стигне чак и до северозапада Србије и да захвати северозападни и западни део Бачке.

Хрватску и Словенију, али и делове БиХ нови систем снажних грмљавинских олуја погодиће поново у среду крајем дана и током ноћи, али и у петак.

Део ових снажних олуја са обилним пљускивима захватиће и Србију, а највећа опасност од њих очекује се у среду крајем дана, током вечери и ноћи у деловима Војводине, Шумадије, Поморавља, Подунавља, Подриња, Мачве и у деловима западне Србије.

БОНУС ВИДЕО: НЕМАЧКА - Интензивне врућине праћене ураганском олујом погодиле су јужни регион

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и Иранци изађите на улице

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"

СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.

12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37

Коментари (0)

Циклус и губитак гвожђа: Скривени разлог за умор код многих жена