СТИЖУ НОВЕ СУПЕРЋЕЛИЈСКЕ ОЛУЈЕ: Ови делови Србије биће у среду на удару

МЕТЕОРОЛОГ Марко Чубрило тврди да иако су у Србији температуре неспорно високе, ово ипак није најтоплије лето икада, штавише, да је мање топло у односу на претходно, као и да екстремно високих температура у Србији неће бити.

СТИЖУ НОВЕ СУПЕРЋЕЛИЈСКЕ ОЛУЈЕ: Ови делови Србије биће у среду на удару

Foto: Unsplash

- Ово лето је мање топло у односну на прошло. Екстремно високе температуре изнад 40 и више степени неће бити код нас, бар не тамо где се температура мери метеоролошки коректно - рекао је Чубрило.

Ипак, оно од чега прети опасност јесу суперћелијске олује од којих је недавно једна већ погодила север земље, а њихови налети се могу поново очекивати у скорије време.

- Кад било која количина влаге дође на овако врелу подлогу реакција је бурна и добија се тај ефекат суперћелијских олуја. То су знатно снажније и дуготрајније непогоде од оних на које смо навикли. Ова која је била пре неколико дана је почела у Словенији, прешла је у Хрватску, затим је захватила север Србије, ушла у Румунију и тек онда се распала. Значи говоримо о систему који је трајао безмало пола дана. То су суперћелијске олује - рекао је Чубрило и додао:

- Облачни системи се дижу јако високо на преко 10-15 хиљада метара. Ту противградна одбрана не може много да уради, јер су то страховито моћни системи. Могу и стотину ракета бити испаљене, али ефекат штете може бити само умањен, не и сасвим поништен. Нажалост, у среду можемо имати још једну ситуацију која може бити проблематична, поготово на северу наше земље, у Војводини, северној Шумадији и у околини Београда. На прегрејану подлогу биће јаких пљускова као и услова за суперћелијске олује.

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ИРАН ПОСЛАО ХИТНУ ПОРУКУ НАШИМ КОМШИЈАМА: Немојте то да дозволите Америци!

ИРАН ПОСЛАО ХИТНУ ПОРУКУ НАШИМ КОМШИЈАМА: Немојте то да дозволите Америци!

ИРАН је данас упозорио Бугарску да не дозволи Сједињеним Америчким Државама коришћење своје територије за војне операције против Техерана, након што је бугарска влада најавила да ће тражити одобрење парламента за размештање америчких авиона за допуну горива у тој земљи.

21. 07. 2026. у 18:37

НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!

НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!

ИРАН је саопштио да је у петак извео нове нападе на америчке објекте на Блиском истоку, укључујући и први директан напад у Сирији, након шесте узастопне ноћи америчких удара на иранске војне објекте.

17. 07. 2026. у 12:51

Коментари (4)

НИСАМ ЗНАО ШТА ТАЈ СИМБОЛ ЗНАЧИ Дарко Лазић о спорној фотографији са Албанком - Она је искористила прилику