БОЛИ И "ПРЕСКАЧЕ" И ДАЊУ И НОЋУ: Др Данка Петровић о лечењу дегенеративних промена раменог зглоба

Јованка СИМИЋ

28. 07. 2023. у 10:14

АКО у неком тренутку, а то су најчешће зрелије године живота, не можете да подигнете руку изнад главе, а да не осетите бол, укоченост, "прескакање" и шкрипање у рамену које се током дана повуче а ноћу може да се и "пробуди," то је најпоузданији симптом да ваше раме захтева озбиљну дијагнозу. Јер, раме је најгипкији и најпокретљивији зглоб у нашем телу, али због тога и најподложнији озледама.

БОЛИ И ПРЕСКАЧЕ И ДАЊУ И НОЋУ: Др Данка Петровић о лечењу дегенеративних промена раменог зглоба

Приватна архива

- Бол је у почетку повезана са активностима зглоба, а праћена је осећајем укочености и ограниченом покретљивошћу. Касније се бол јавља и у мировању, па и током спавања - упозорава др Данка Петровић из Клинике за медицинску рехабилитацију Универзитетског клиничког центра Војводине у Новом Саду.

Да ли велика покретљивост и мања стабилност раменог зглоба могу да доведу до учесталих ишчашења?

- Зглоб рамена је лоптастог облика, повезује главу кости надлактице (раменице) и чашичну јаму лопатице. Чашична јама је плитка. Она прихвата свега око једне трећине главе раменице. Зглобне површине су спојене капсулом, танком и лабавом, која омогућава да се зглобне површине значајније размакну при покретима. Последица те велике покретљивости јесте смањена стабилност овог зглоба при чему су ишчашења чешћа у односу на друге веће зглобове. Ишчашење (луксација) зглоба рамена представља померање зглобних површина, у народу познато као "испадање рамена."

Који део рамена је најчешће подложан ишчашењима?

- Непропорционалност величина зглобних површина коригована је фиброзно хрскавичавим прстеном на ободној ивици чашичне јаме. Зглобне површине су спојене капсулом која је танка и лабава чиме омогућава да се зглобне површине значајније размакну при покретима. Најслабију тачку капсуле зглоба рамена представља њена доња страна која је истовремено и најчешће место ишчашења рамена.

На какву дијагнозу најчешће упућује почетна бол у рамену?

- У почетку реч је о акутним запаљењима која, уколико се не третирају правовремено и адекватно, прелазе у хронична стања - тендинопатије и артропатије. Ово су стања ванзглобног дегенеративног реуматизма који је често узрок дуготрајног бола, ограничене покретљивости и функционалности. На "терену" овако измењених ткива лакше настају руптуре (расцепи) тетива и мишића, када говоримо о њиховом делимичном или потпуном прекиду континуитета. Ова стања, посебно у млађој радно активној популацији, као и међу професионалним спортистима некада захтевају и хируршке интервенције.

Како се током година развија ово обољење?

- С годинама, услед "истрошености" зглоба рамена, долази до развоја дегенеративних промена у самом зглобу. Тада говоримо о остеоартритису, или артрози зглоба рамена. Као и код дегенеративних промена друге локализације јавиће се тегобе у виду бола, укочености, осећаја прескакања или шкрипања зглоба. Бол се јавља после мировања. Са разгибавањем и употребом зглоба бол се смањује да би се после интензивније употребе појачао. Праћен је укоченошћу, посебно јутарњом која кратко траје као и и ограниченом, болном, покретљивошћу.

Које врсте лечења се код нас примењују на овакве промене у раменом зглобу?

- Лечење може бити конзервативно (неоперативно) и оперативно. Конзервативно лечење подразумева примену лекова и физикалну терапију. Физикална терапија се односи на примену физикалних агенаса (модалитета), обухватајући и примену покрета у терапијске сврхе. У односу на облик енергије који се користи, физикални модалитети се деле на - термотерапију, криотерапију, хидротерапију, електротерапију, магнетотерапију, фото-терапију, сонотерапију, механотерапију, балнеотерапију, климатотерапију и таласотерапију.

Шта подразумевају ове врсте терапија?

- Термотерапија подразумева примену топлоте, а криотерапија примену хладноће у циљу лечења и оспособљавања. Хидротерапија се односи на спољну примену воде и њених термичких, механичких и хемијских ефеката у терапијске сврхе. Електротерапија примењује струју, а магнетотерапија магнетно поље. Сонотерапија је терапијски ултразвук, а фототерапија се односи на светлосну терапију из вештачких извора (инфрацрвени зраци, ласеротерапија).

Угрожени виолинисти и бацачи кугле

У којим професијама су најчешће забележене дегенеративне промене рамена?

- Особе које се баве одређеним спортом или професијама које изискују рад у принудном, статичком положају, који оптерећује раме, изложеност вибрацијама или понављање одређених покрета у зглобу рамена, посебно форсираних или са оптерећењем, подложније су овим променама. То су: бацачи кугли и дискова, пливачи, затим виолинисти, гипсари, заваривачи, молери...

Од чега зависи избор физикалног агенса и како се они примењују?

- Зависи од саме патологије, индикације и симптома, затим од селективности апсорбовања енергије физикалног агенса од стране ткива, дубине продирања агенса, механизма дејства агенса и придружених болести или стања код којих се одређени физикални агенси не смеју применити. Узевши у обзир ове факторе, физикална терапија има за циљ смањење бола или обезбољавање, очување или побољшање покретљивости. У условима амбулантног лечења у оквиру физикалне медицине и рехабилитације најчешће примењивани агенси су термо-криотерапија, електротерапија, фото-терапија, сонотерапија, хидротерапија, кинезитерапија. Природни агенси су балнеоталасотерапија или терапија лековитим својствима природе (пелоида, минералних вода и мора).

Узрок повреде коштане структуре

Шта све може да изазове дегенеративне промене у рамену?

- Осим што су дегенеративне промене рамена, као и других зглобова учесталије у старијем животном добу, треба нагласити да оне чешће настају услед ранијих повреда коштаних структура или околокоштаних меких ткива, посебно уколико се те повреде понављају.

Постоје ли случајеви потпуног залечења дегенеративних промена рамена?

- То су хроничне промене које се не могу излечити. Да би се оне ублажиле и допринеле очувању зглоба рамена потребни су - редовна физичка активност, вежбање у циљу јачања мишића и одржавања њиховог тонуса, вежбе флексибилности, правилна исхрана, корекција постуралног дисбаланса (неправилног држања тела) и избегавање дужег континуираног рада са рукама у принудном положају.

ТЕКСТ РЕАЛИЗОВАН УЗ ПОДРШКУ ПОКРАЈИНСКОГ СЕКРЕТАРИЈАТА ЗА ЗДРАВСТВО АП ВОЈВОДИНА

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

УЕФА У ШОКУ: Русија се одлучује на радикалан потез?