ПАМЕТАН ЧОВЕК ЖИВИ И БЕЗ СМАРТ УРЕЂАЈА: Ко у доба експанзије модерних технологија живи без мобилних телефона

С.Ровчанин Томковић

29. 05. 2023. у 20:06

СА мобилним телефонима у рукама, показала су бројна истраживања, проводимо просечно по пет сати дневно. За њега су нам "закачене" банке, платне картице, плаћање паркинга, карте за превоз, разне апликације... Такорећи, за велики број људи, живот без мобилног је незамислив. Ипак, има и оних којима не пада напамет да га користе и тако, како наводе, угрожавају своју слободу.

ПАМЕТАН ЧОВЕК ЖИВИ И БЕЗ СМАРТ УРЕЂАЈА: Ко у доба експанзије модерних технологија живи без мобилних телефона

Фото АП

Међу њима је и некадашњи министар спољних послова Владислав Јовановић, који за "Новости" каже да је заљубљеник у слободу, "слободан од било каквих власти нада мном и модерне агресије".

- Повучене сам природе, бавим се и писањем и не треба ми да ме прекида звоњава мобилног. Љути се породица на мене, купили су ми неке телефоне за рођендане, покушавали су неколико пута, али сам сваки одложио. Сада су одустали - прича нам Јовановић.

Додаје да иде у пошту да плати рачуне, порезе и остало, те додаје да је то социјализација:

- Сретнем различите људе, другачијих занимања и нивоа, гледам како се понашају, разговарам са њима. А, не да имам број и невидљиву линију, и да будем самоизолован човек. Што би рекао Добрица Ћосић, ја сам човек из прошлог века и то је тако.

У Министарству спољних послова, ако им некада затреба, имају број Јовановићеве супруге, мејл му отвара син, али ни за то није заинтересован. Донедавно је текстове радио на писаћој машини, али када се покварила није успео да нађе делове за њу и сада пише руком, на папиру.

Архива

Владислав Јовановић

И преводилац руског језика из Београда Сава Росић живи без мобилног телефона.

- Коме сам потребна, наћи ће ме на фиксном телефону. Ево, и ви сте ме пронашли. Поседовање мобилног је нешто што као није под морање, а у ствари јесте и то ме не интересује. Такво наметање ми је одвратно. Продала сам и ауто, јер не желим да ме неко условљава да, када дођем у центар града, морам да пошаљем поруку да бих платила паркинг. Мој син увек зна где сам, на својој визиткарти сам ставила и број његовог мобилног, а мени је телефон непотребан - истакла је Росићева за "Новости".

Фото: АП

 

Занимљиво је да мобилни не користи ни писац Душан Ковачевић, као ни нобеловац Петер Хандке. Зато се, када је добио награду, усијао његов фиксни телефон. То је био један од начина да му честитају, јер нема ни мејл.

Мобилна планета

ГОТОВО три четвртине људи старијих од десет година у свету поседује мобилни телефон путем којег је омогућен приступ интернету, показују агенција Уједињених нација. Око 95 одсто особа у богатим земљама има мобилни, док их у сиромашнијим земљама има 49 одсто. 

Иако су они који одолевају паметним технологијама у мањини, у свету се се полако повећава број оних који не желе да им, како кажу, "робују". Међу студентима у Њујорку постоји покрет оних који не користе друштвене мреже, ни мобилне телефоне. Међу њима има оних који уопште немају "апарате", а неки имају оне старинске на преклоп, и служе им само за позиве и поруке. Окупљају се на одређеним местима у парковима, читају књиге и шире покрет инспирисан некадашњим лудистима.

У различитим истраживањима психолога, наводи се да се "умереном, непатолошком употребом сматра коришћење мобилног телефона до два сата дневно". Указује се да, као у свему, и овде треба имати меру, јер су нове технологије донеле и добре ствари. Значи, поента је да ми одређујемо правила и не дозволимо да постанемо зависни. Код деце предшколског узраста употребу треба ограничити на пола сата дневно, а код најмлађих потпуно избегавати, саветују стручњаци.

ИВАНА ЋИРИЋ, ПСИХОЛОГ

Треба поставити границу

ПСИХОЛОГ, психотерапеут Ивана Ћирић каже за "Новости" да је сасвим нормално да у модерним временима користимо технологије, али човек треба да осети где је граница, где смо ми људи саткани од емоција, а где се "умешала машина".

- Сигурно је да је дошло до презасићења и да организам шаље сигнале да се враћамо у природније окружење, да читамо. Другачији процеси се одигравају у мозгу када читамо књигу, а другачији када читамо са екрана. Дошло се до пребукираности, заборавља се на папир и оловку, деца се преусмеравају на учење таблетима - објаснила је Ћирићева. - Добро је што су људи препознали да техника меље, и ти покрети који је појављују по свету, као и људи који одолевају и не користе мобилне телефоне, показују врсту бунта.

Он додаје да када заборавимо мобилни код куће, прво се питамо шта ћемо, а онда схватимо да можемо да се снађемо, јер је "интелигенција биолошки адаптибилна":

- Свима говорим да читају књиге, новине. Ево, постоје апликације и све може да се прочита, али ја не могу без новина. У мојој кући се годинама читају "Новости". Почео је деда, ми наставили.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна