"НОВОСТИ" ИСТРАЖУЈУ: Шта све доносе предложене измене Закона о странцима у нашој земљи

В. Црњански Спасојевић

22. 05. 2023. у 18:50

ПРИВРЕМЕНИ боравак у Србији убудуће ће бити могућ до три године, уместо до годину дана, уз продужење за исти временски период. Такође, основ за стицање сталног настањења биће српско порекло до четвртог колена уназад. Ово су само неке новине предложених измена и допуна Закона о странцима, које су прошле Владу и очекује се да се до лета нађу пред посланицима.

НОВОСТИ ИСТРАЖУЈУ:  Шта све доносе предложене измене Закона о странцима у нашој земљи

Фото Милена Анђела

Предлог подразумева и обједињавање радне и боравишне дозволе, што ће омогућити бољи приступ тржишту рада. Дакле, страни држављани ће у јединственом поступку, пред једним државним органом - МУП, остварити истовремено и право на привремени боравак и на рад, пошто се изврше потребне провере. До сада су прво морали да регулишу привремени боравак, да би аплицирали за радну дозволу.

Јединствена дозвола издаваће се по убрзаној процедури, у року од 15 дана од достављања захтева. Захтев ће моћи да поднесе не само странац, већ и послодавац за страног радника, или лице које један или више страних радника овласти. Ова дозвола биће биометријска.

Рачуна се да у Србији тренутно борави и ради више десетина хиљада странаца. Највише је Руса, чији се број мења, али ни у једном тренутку није мањи од педесетак хиљада. Ту су и Кинези, којих има десетак хиљада, па држављани Турске, Индије, Бангладеша и Кубе, а од почетка године повећан је број и држављана Немачке и Италије. Како сазнајемо, међу Немцима има доста људи нашег порекла са немачким држављанством, који раде у Србији. Остатак су немачки и италијански менаџери и директори, који привремено бораве због својих овдашњих компанија.

За све ове људе и чланове њихових породица, измењени Закон о странцима биће драгоцен.

- Овај предлог представља корак напред када је у питању долазак квалитетне и квалификоване радне снаге - каже за "Новости" Иван Бркљач из "Тачке повратка". - Оснажиће се домаће тржиште рада, посебно у областима где немамо довољно наше радне снаге. У питању су послови у области грађевинарства, затим услужних делатности, нарочито угоститељи и достављачи, затим послови превоза...

Према речима Бркљача, стални боравак убудуће ће бити могућ за особе које имају српско порекло четири колена уназад. То, конкретно, значи да уколико се неком нпр. прабаба својевремено изјаснила као Српкиња, иако је живела у иностранству, њено праунуче имаће услова да тражи стални боравак овде.

Право на привремени боравак добиће и, данас врло популарна, категорија дигиталних номада (ИТ стручњака који могу да раде из било које земље у свету). Ближи услови биће регулисани подзаконским актима.

- Цео поступак прибављања боравишне дозволе биће дигитализован - објашњава Бркљач.

Стално настањење одобраваће се и странцу који у Србији борави непрекидно три године, а не пет, као до сада, на основу одобрења привременог боравка. Одобриће се и ономе ко борави непрекидно дуже од три године по основу одобреног права на азил.

Заинтересовани ће преко јединственог, јавно доступног, веб-портала на интернету, подносити електронски захтеве за издавање визе, одобрење привременог боравка, издавање јединствене дозволе и стално настањење. Портал ће на једном месту садржати и све информације везане за улазак, боравак и рад странаца у Србији.

- Руководећи се интересом Владе да је неопходно успоставити конкурентно тржиште рада и стварање повољнијих услова за привреднике, где се без великих административних препрека омогућава лакши и ефикаснији начин решавања статусних питања странаца који долазе на рад, без одласка на "шалтер" у просторије МУП, предложеним изменама Закона омогућиће се унапређење и подизање пословног, али и свеобухватног имиџа Србије у региону и свету - наводи се у образложењу овог закона.

Студенти, научници, новинари...

ВЕЛИКИ број странаца имаће право на рад и без издавања јединствене дозволе за привремени боравак и рад. Ту спадају странци којима је одобрен привремени боравак по основу спајања породице са држављанином Србије, затим они којима је привремени боравак одобрен по основу поседовања непокретности, студирања, научноистраживачког рада, као и страни новинари, експерти ангажовани на пројектима у државним органима Србије, верски службеници, странци - жртве трговине људима итд.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (1)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве