ЗЛОЧИН КОЈИ ПЕКИНГ И БЕОГРАД НИКАДА НЕЋЕ ЗАБОРАВИТИ: Одата пошта жртвама НАТО бомбардовања кинеске амбасаде

Novosti online

07. 05. 2023. у 13:42

ПОЛАГАЊЕМ венаца и минутом ћутања, на месту испред некадашње кинеске амбасаде у Београду, обележене су 24 године од бомбардовања те зграде у којој су погинула три новинара, а 20 особа повређено.

ЗЛОЧИН КОЈИ ПЕКИНГ И БЕОГРАД НИКАДА НЕЋЕ ЗАБОРАВИТИ: Одата пошта жртвама НАТО бомбардовања кинеске амбасаде

Фото: А. Стојановић/Shutterstock/Илустрација

На месту срушене зграде амбасаде на Новом Београду и на дан кинеских задушница венце су положили и одали пошту погинулима представници Амбасаде Кине, Владе Србије, Града Београда и Удружења новинара Србије.

Нагласили су да Србија никада неће заборавити тај страшни догађај у коме су животе изгубили цивили који су радили свој посао. 

- Сви треба да извуку поуке из свега овога како ови злочинци који су кукавички убијали жене, децу, новинаре – а ово није била линија фронта, нису имали храбрости да сиђу на Паштрик и Кошаре да се боре са нашим борцима, него су иза леђа убијали њихову децу, жене и наше кинеске пријатеље. У недостатку те храбрости, служећи се подлостима и користећи криминалце од којих су касније направили криминалну државу, наше је да се сећамо, памтимо и да се молимо богу за све који су изгубили животе - рекао је Зоран Гајић, министар спорта.

Кинески народ никада неће заборавити бомбардовање кинеске амбасаде у Југославији. Амбасадорка Кине Чен Бо изразила је захвалност присутнима што се сваке године окупљају на простору некадашње амбасаде Кине и сећају три настрадала кинеска новинара.

- Наше заједничко сећање на њих одражава не само то колико ми негујемо наше традиционално челично пријатељство, већ и наше заједничке тежње за миром, за независном политиком, за међународном правдом. У данашњој међународној ситуацији све више је потребно да се придржавамо принципа повеље УН и међународног права - каже амбасадорка Чен Бо. 

Да подсетимо, 7. маја 1999. током НАТО агресије на СРЈ, међу многим објектима широм наше земље, мета је била и кинеска амбасада, на коју је амерички бомбардер избацио три пројектила. Настрадало је троје кинеских новинара, а рањено двадесеторо људи.

На месту бомбардовања постављена је спомен-плоча симбол пријатељства два народа, а у обновљеној згради отворен је Културни центар Кине.

(РТС)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије