КОЛА НА ПОЗАЈМИЦУ НИ БРАТУ НИ КУМУ: Предлог да се због насилничке вожње одузимају и четвороточкаши у туђем власништву изазива незадовољство

В. Црњански Спасојевић

11. 03. 2023. у 08:52

ВОДИТЕ рачуна коме позајмљујете кола јер би у супротном могли да останете без њих - ово би, у најкраћем, била порука писаца Нацрта измена Закона о саобраћају. Овај пропис предвиђа одузимање возила због насилничке вожње, односно 18 најтежих прекршаја, међу којима су вожња под дејством алкохола са више од 1,2 промила у крви, одбијање алко-теста, вожња без возачке дозволе или током мере забране управљања возилом, претицање колоне преко пуне линије итд.

КОЛА НА ПОЗАЈМИЦУ НИ БРАТУ НИ КУМУ: Предлог да се због насилничке вожње одузимају и четвороточкаши у туђем власништву изазива незадовољство

Foto: Zoran Jovanovic

Возило ће бити одузимано, у почетку привремено, до доношења судске одлуке, оним возачима који су у претходне две године већ правоснажно осуђени за неки од ових прекршаја, и то без обзира јесу ли кола њихова или нису. Суд ће касније, у поступку, имати могућност да их одузме и трајно.

Ове законске измене су хитне, а паралелно са њима ради се и на новом Закону о безбедности саобраћаја, по ком би суд у одређеним ситуацијама имао не могућност, већ обавезу одузимања кола.

На питање крши ли се овим мерама Устав, Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја, који је учествовао у изради измена, одговара негативно.

- Када неко угрожава туђу безбедност и живот, небитно је да ли је предмет којим се то чини његово или туђе власништво. Уколико то чини туђим пиштољем или ловачком пушком, они ће бити одузети без обзира на то ко је власник и од тога се неће правити питање. Зашто би се правило око кола - пита се Окановић, и додаје да би пропис био дискриминишући када би се возила одузимала само оним починиоцима чије су власништво.

Foto: Zoran Jovanovic

 

Међутим, поставља се питање зашто би био кажњен неко ко за почињен прекршај није крив, неко ко је нпр. куму или комшији позајмио кола. Окановић узвраћа да сваки пут када неком позајмите кола, свакако ризикујете да он слети с пута и уништи их. У таквим ситуацијама захтеваћете од њега накнаду. Тако и у овој ситуацији, када почини тежак прекршај због ког су му одузета ваша кола, имате могућност судски да тражите одштету.

- Ауто нећете дати никоме у кога немате апсолутно поверење, посебно у Србији, где извршитељи сведоче како је људима лакше кад им износите намештај из куће или скидате паре од плате, него кад им узмете кола - наставља Окановић. - Држава има обавезу да гарантује основно људско право - право на живот, и право на имовину не може бити прече од тога. Држава је казне уводила постепено за тешке саобраћајне прекршаје - од новчаних, преко мере забране управљања возилом, до казнених поена с могућношћу одузимања дозволе и затвора. То је имало одређеног дејства, али се показало да на један број возача не утиче. Тако се дошло до "конфискације".

Будући да наш правни систем возило третира као опасну ствар, а Закон о облигацијама каже да је власник опасне ствари за њу одговоран, овај став одавно користе осигуравајуће куће. Оне исплаћену одштету наплаћују од власника кола која су изазвала саобраћајну незгоду, без обзира да ли је он био за воланом или не. Тако, за штету који је починио комшија у "југу" вредном 500 евра, власник "југа" може да плати осигурању 4.000 - 5.000 евра одштете, па и више.

ИЗУЗЕЦИ

АКТУЕЛНИ нацрт законских измена предвиђа и неке изузетке кад је у питању одузимање кола. Они се односе на ситуације када власник није имао могућност да утиче на то ко ће сести за његов волан. Рецимо, ако је у питању рентакар или ако је возило украдено.

Ипак, има и оних који сматрају да су оваква решења не само супротна Уставу и нашем правном систему, већ и да додатно подстичу постојеће отуђење међу људима. Нико ни у кога више неће имати поверења, нико ником неће позајмљивати ништа, нити притицати комшијама, а камоли непознатима у помоћ.

- Овакво решење није у складу са нашим правним нормама и сигурно ће бити поднет захтев за оцену његове уставности - каже адвокат Тихомир Константиновић. - Ако неко бахато вози, он би требало да одговара прекршајно или кривично, а не да у то буде увучен неко трећи. Наш правни систем почива на римском праву, а својина може мењати титулара само на основу уговора о продаји, поклону или приликом наслеђивања. Овакве норме руше и међуљудске односе, постајемо неповерљиви и себични, губимо своје традиционалне вредности - наглашава Константиновић.

Да одузимање возила не решава акутне проблеме још раније су за "Новости" истакли декан Саобраћајног факултета у Београду др Небојша Бојовић и Стојадин Јовановић, некадашњи начелник Управе саобраћајне полиције. Јовановић мисли да та одредба не ставља све учеснике у саобраћају у равноправан положај, рецимо оне који возе туђи или службени аутомобил.

Окановић на ово узвраћа да је још 2006. легализовано одузимање возила таксистима који раде "на дивље" и да је Уставни суд Србије констатовао да је то у складу с Уставом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (2)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)