ТРИ СВЕТИЊЕ НА КОРАК ДО НЕБА: На врху Трони је и гроб оца нације Макариоса (ФОТО)

Јелена Матијевић

30. 10. 2022. у 11:00

ТРОДОС - кипарска Света Гора. Планински масив, импресивни господар трећег по величини острва у Средоземном мору, на својим падинама обраслим стаблима старих борова и кедра, у скривеним лазовима и на једва приступачним врховима, пригрлио је десетине православних цркава и манастира.

ТРИ СВЕТИЊЕ НА КОРАК ДО НЕБА: На врху Трони је и гроб оца нације Макариоса (ФОТО)

Фото Ј. Матијевић, Ж. Шкрбић

Од њих, чак 10 су, због својих фресака уврштени на Унескову листу Светске баштине као јединствена сведочанства величанствене архитектуре и уметности Византије.

Док смо вијугавим путем полако освајали метар по метар моћне планине, стигли смо на Трони, један од врхова Тродоса. Уздигао се 1.450 метара изнад мора, чини се да је по сунцу на корак до неба и раја, а да у тмурним, кишним данима чудесно пркоси муњама и громовима. Баш на овом врху налазе се за кипарске Грке три света места: манастир Кикос, Богородичин трон и гроб Макариоса Трећег, оца нације, архиепископа Кипарске православне цркве и првог председника независне Републике Кипар.

- Када дође мој судњи дан, сахраните ме на врху Трони. Што ближе манастиру Кикос. И нека гробница буде таква да мој гроб увек осветљава сунце са истока - гласио је архиепископов аманет.

Владичин завет и само место које је изабрао за своју вечну кућу неодољиво подсећају на Његоша и Ловћен, осим што су кипарски Грци последњу жељу свог архиепископа и владара потпуно испоштовали.

Пешачком стазом, ограђеном дугим зидом на којима су мозаици многобројних старозаветних и новозаветних светаца, и "стражом" зелених кедрова корачамо према врху Трони. Литице са обе стране стазе и божанствен поглед на готово цело острво. На крају стазе земуница, изнад улаза у њу - крст. Унутра зидови и свод обложени клесаним каменом, а на средини гроб од црног мермера - вечна кућа архиепископа Макариоса. Војник на почасној стражи. Тишина. И само светлост која кроз стилизовани прозорчић долази са истока и увек додирује гроб. И недалеко је манастир Кикос. Све као у владичиној последњој жељи.

Знамо да је Кикос светиња много поштована широм православног света, али зашто је архиепископу Макариосу било толико важно да почива близу њега? Одговор нам даје Мирја Стасули, водич групе српских новинара, која је недавно посетила Кипар:

- Манастир Кикос је најпознатији, реликвијама најбогатији и најважнији манастир на Кипру, а основао га је у 11. веку византијски цар Алексије Први Комнин. Током своје историје дуже од 900 година, увек је био уточиште за вернике. У њега је, после смрти мајке и краткотрајног шегртовања у селу близу ове светиње, дошао Михаил Христодулу Мускос. Постао је искушеник, а потом 1926. у Кикосу се замонашио када је имао свега 13 година. На постригу је добио име Макариос. У овој светињи се школовао све до 20 године.

Потом је кренуо на даље образовање, за животом који га је водио трновитим путем пуном искушења, све до последњег дана овоземаљског живота.

- У Никозији је завршио гимназију, а 1942. дипломирао је теологију на Универзитету у Атини. У то време био је члан покрета отпора против нацистичке Немачке. По ослобођењу наставио је студије у Бостону. У то време, 1948, хиротонисан је за епископа Китијума Православне цркве Кипра. У отаџбини је ступио у везу с покретом отпора против британских колонијалних владара и убрзо је, 1950, једногласно изабран за архиепископа Православне цркве Кипра и етнарха грчког народа на овом острву - прича нам Стасулијева.

Британци су га ухапсили и интернирали на Сејшелска острва, а када су га ослободили, забранили су му повратак на Кипар. Но, његову намеру да се бори за независност Кипра нису сломили. Макариос се вратио у земљу и на изборима 1960. постао први председник независне Републике Кипар.

Највећа жеља архиепископа и народа била је остварена, Макариос је у Београду био на оснивању покрета несврстаних. Угостили су га Тито и патријарх Герман. Али, напетости на острву нису се смиривале, започеле су политичке и међунационалне тензије између Грка и Турака. Преживео је четири атентата и један државни удар. Током 17 година, три пута је биран за председника. Током његовог последњег мандата, Турска је јула 1974. извршила инвазију на Кипар и земља је од тада подељена "зеленом линијом".

- Преминуо је изненада, 3. августа 1977. у Никозији. Званично од последица срчаног удара, али многи кипарски Грци и дан-данас не верују у званичну верзију, већина сматра да је можда отрован - каже нам Мирја Стасули. - Његовој сахрани присуствовала су 182 званичника из 52 земље и више од 250.000 грађана који су од Никозије до 90 километара удаљеног брда Трони направили шпалир кроз који је пролазио ковчег са телом оца нације. Почива на месту које је сам изабрао, близу светиње која је у његовом животу била прекретница.

СПОМЕНИК

НА платоу одакле почиње стаза која води до гробнице архиепископа Макариоса налази се његов монументални бронзани споменик. Споменик је овде постављен 31 годину после архиепископове смрти. На брдо Трони пренет је 2008. године из Никозије, где је био испред Архиепископског двора.

МАНАСТИР И БОГОРОДИЧИН ТРОН

МАНАСТИР Кикос, како се верује, настао је захваљујући кипарском пустињаку Исаији, који је молитвама исцелио ћерку цара Алексија Првог Комнена, за шта је награђен иконом Мајке Божије, коју је насликао апостол и јеванђелист Лука. Цар је дао средства и за изградњу манастира у планини, а у њему се и данас налази ова драгоцена чудотворна икона, пред којом се моле верници из целог света. Налази се испред иконостаса и опточена је сребром, али допола прекривена платном. Фотографисање је забрањено, али је игуман манастира, чувши да смо из Србије, дозволио да из даљине сликамо вернике док се моле. Непосредно уз архиепископов гроб налазе се и мали храм посвећен икони Богородице из манастира Кикос и Богородичин трон.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри