ЖУНИЋИ ХРАНЕ КРОМПИРОМ ПОЛА СРБИЈЕ: Браћа Дејан и Стеван из Пријепоља имају једно од најуспешнијих газдинстава

Aлем Ровчанин

16. 10. 2022. у 15:30

ГАЗДИНСТВО браће Дејана и Стевана Жунића из Пријепоља је без дилеме најуспешније у лимској долини а тешко је и на ширем простору наћи сличан пример.

ЖУНИЋИ ХРАНЕ КРОМПИРОМ ПОЛА СРБИЈЕ: Браћа Дејан и Стеван из Пријепоља имају једно од најуспешнијих газдинстава

Стеван Жунић, Дејан Жунић, Фото А. Ровчанин

Годишње кромпиром и купусом засаде око осам хектара, некад је то приближно па једнако, али примат и даље има кромпир јер је за ове честите произвођаче од немерљивог значаја да испоштују традиционалне купце из Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе, па и европских земаља.

- Производимо најчешће без неке озбиљније зараде. Шта више, зарадом сматрамо и ако смо на крају године остварили такозвану позитивну нулу, вратили уложено, не рачунајући наш и рад наше породице - каже Дејан Жунић. А ради се десетак месеци без одмора, од сетве до вађења кромпира једва да успемо да испоштујемо породичну традицију и обележимо неке значајне датуме за нас Жуниће са Жунића потока.

Водећи рачуна о специфичностима производње козумног кромпира Жунићи су распоредили сетвене површине на сопственим или изнајмљеним парцелама у Беглуцима, Грачаници, Јабуци, Бабинама.

- Ове године смо и кромпир засејали у Грачаници што се показало као спасоносан потез јер су ове парцеле заједно са оним у Беглуцима, на породичном имању, покривене системима за наводњавање. Испоставило се да је најбољи пословни потез ове године то што нисмо сејали кромпир на Јабуци. Уштедели смо тако најмање милион динара хемије и заштите, јер су на парцелама преко 1.000 метара надморске висине суша и стални ветрови оставили праву пустош. Мало је озбиљнијих произвођача кромпира који су успели да изваде онолико кромпира колико су засејали - додаје Стеван Жунић.

Системи у Беглуцима (са реке Сељашнице) и у Грачаници (вода са Лима) су спасили како купус тако и кромпир.

- Година је била катастрофална за кромпир. Највећи део лета је био сушан. Уз то имали смо хладно пролеће и генерално врло мало падавина током године. Ми смо се извукли захваљујући лимској води и нашем улагању да је имамо кад год је потребно - објашњава Стеван.

- Ми јесмо велики произвођачи јер смо производили и више од 300 тона кромпира годишње.

Што се тиче сорти кромпира, како објашњава његов брат Дејан, најзаступљенији су агрија кад је у питању квалитет и артизона или црвена есма кад реч о количинама које произведе.

Додаје и сорту црвене деларосе који се показао као квалитетан кромпир за широк спектар употребе. Приноси се крећу од 30 до 37 тона по хектару. Ове године је то 27 до 30 тона.

- Цена коначно обећава неку зараду, али ми ћемо тиме тек покрити губитке од пре две године када је произвођач кромпира доживео тежак ударац од кога се мало ко опоравио. Уз неке кредите и позајмице ми смо се некако одржали, али, верујте, једва! Асортиман семена које нам нуде наши европски партнери не дозвољава ништа осим примене строгог режима агротехничких мера. Произвођачима хране, конкретно се поврћа, на много начина покушава умањити зарада. Ако ништа друго не помогне, онда су то сумњиви препарати за заштиту кромпира или купуса од традиционалних болести или, што се нарочито ове године често помиње, низак квалитет вештачких ђубрива која су нам била доступна и то по три пута већим ценама у односу на претходне године - каже Дејан.

ДНЕВНИЦЕ

МЕЂУ кључне проблеме са којима се сусрећу произвођачи кромпира у лимској долини браћа Жунићи истичу недостатак квалитетне радне снаге. Иако се дневница креће између 4.000 и 6.000 динара тешко се и за те паре могу пронаћи добри, одговорни и поштени радници.

СУБВЕНЦИЈЕ

ДРЖАВА би могла много тога да учини. Субвенције по хектару произведеног кромпира у окружењу су по неколико пута веће него овде код нас. Наша држава свима даје мизерну субвенцију по хектару земљишта. У тзв. Косову субвенција по хектару произведеног кромпира или неке друге културе је 300 евра. А код нас, ни 50 евра - истиче Дејан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

СВЕ СЕ ЧИНИ КАКО БИ СЕ ШТО ПРЕ ЛОКАЛИЗОВАО ПОЖАР: Министарка Вујовић обишла депонију Дубоко код Ужица на којој пламен букти од петка (ФОТО