ОВДЕ И ПО ЦИЧИ ОСЕЋАМ ТОПЛИНУ: Перуанка Миранда дизајнира нови терминал аеродрома "Никола Тесла"

М. Марковић

09. 10. 2022. у 16:00

КАДА бисмо се ми, овдашњи, огледали у лепом лицу Србије, подстицали на, ту, лепу страну наше отаџбине и домовине, доброту и топлину нашег народа, као што се у њој огледају многи који из света дођу, наша би Србија била још лепша.

ОВДЕ И ПО ЦИЧИ ОСЕЋАМ ТОПЛИНУ: Перуанка Миранда дизајнира нови терминал аеродрома Никола Тесла

Фото Лука Поповић

Многи, послом, допутују. Многи са жељом да се повежу са покиданим коренима, одавно покиданим везама. Допутују, на дан два. Месец, два. И, пожеле да остану.

Ово је прича о Миранди Мабел, Перуанки са осмехом широким као Амазон и снагом Анда. Ово је прича о девојци, из самог врха светске архитектуре и иновација. Њеном путу од родне Лиме, до престонице Србије. Управо њу, са богатом професионалном биографијом, ангажовао је француски концесионар Аеродрома "Никола Тесла" да осмисли пројекат доградње српске ваздушне луке. Нови парк, соларна постројења, нову галерију за доласке на крову постојеће зграде, аеродромску писту и читав комплекс који, делом, већ блиста.

- Срећна сам, остварују се наши, планови концесионара и планови Владе Србије - каже Миранда Мабел, гост наше редакције.

Фото Никола Скендерија

Миранда Мабел

Угостили смо је пре два дана. Остала је пуна три сата у разговору са нашим репортерима.

- Даноноћно се ради да аеродром у престоници Србије пулсира попут најпрестижнијих европских метропола - уверава нас. - Све смо подесили, тако, да у најфреквентнијем дану, путници уживају и у екстеријеру.

Када је допутовала у Београд, у "коферу" остварених пројеката донела је дизајн најновијег терминала аеродрома у Пекингу, Казахстану, на Малдивима, Ирану. И метроа у родној Лими, згради француске амбасаде у Тајланду. Патентирала је, између осталог, иновативна колица за пртљаг, а сада јој је највећи изазов да у својој фирми, са тимом који је сама одабрала, заврши пројекат "Такси дрон".

Фото Приватна архива

- Ово је пројекат будућности. Да се скрати време превоза путника. Прототип је већ испробан у Паризу, Токију, Калифорнији. Може да превезе до четири путника, све је на електрични погон, безбедан је на ударе ветра и других непогода - уверава нас Миранда Мабел.

Прича о такси дрону и све што би могло да одгонетне тајну пројекта овог, још неоствареног превоза, потискује она у други план, упркос нашем интересовању: "Да ли је београдска гондола у повоју, боља од тог дрона, па да се пребацимо на дрон?

Одговорила је смешком. После објаснила да је домет дрона од 100 до 300 километара.

Ову девојку, са судбинском причом вредном романа, њен таленат и посвећеност архитектури, довео је Оклахоми. Није јој било лако да остави родитеље и сестру. Дуго ће памтити тај растанак и време грађанског рата у Перуу. Родитељи су учинили све да њу и сестру извуку из пакла.

- Тешко је било, сузе су нас обливале - сећа се Миранда. - Сада нас чувају емоције.

У Оклахоми је започела студије, а након годину дана преселила се у Италију. Њена сестра студије је завршила у Шпанији. Као талентовани студент заслужила је усавршавање у Европи. Италија је била њена друга адреса. Ту је усавршила архитектуру, почела специјализацију дизајн аеродрома. У Паризу је крунисала своју мисију. У граду светлости провела је пуних 18 година. Овде се школовала и усавршавала. Добила је сертификат дизајнера и иноватора. Радила за друге, обишла цео свет, а онда решила да формира самосталну фирму. Тако ју је и препознао концесионар српског престоничког аеродрома.

Фото П. Милошевић

- Била је зима, те 2018. године. Ужасно хладно. Температура дубоко у минусу. Преда мном Београд, наш први сусрет. Убрзо, угрејала ме је топлина људи. Доброта. Осетила сам као да сам, заиста, међу својима. Читав свет сам пропутовала, а овде сам топлину тог читавог света имала - сећа се првог сусрета са Србијом Миранда Мабел.

Прича нам да је њен први београдски уговор био само на четири месеца...

- Ја сам ту, ево, четврту годину. Протекле су у трену. Заљубила сам се... У Београд. У Србију. И, уверена сам да ова земља, са овако добрим људима, природним богатствима и миром, има будућност. Сад мислим, могла бих овде да заувек останем.

Многе тајне, да је време потрајало, могли смо још у разговору са овом младом, енергичном женом да одгонетнемо. А девојка која је уписана у висине светске архитектуре и дизајна, и даље жели да се огледа у лепом лицу Србије.

ДОРЋОЛ И ВРАЧАР

ПРВА моја адреса у Београду, био је Дорћол. Чудесна енергија старог Београда. Архитектура, а пре свега дивни људи који охрабрују свакога, без обзира на боју коже и изглед, а мој је упечатљив, да су добро дошли. Недавно сам се преселила на Врачар. Прелепи Храм Светог Саве обасјава ме. Прелеп, заиста. И Дорћол и Врачар су срце у мени. Као Београд, као Србија.

БОНУС ВИДЕО - ТИТОВА ВИЛА ОД 50 МИЛИОНА ДОЛАРА: Погледајте како изгледа једна од најстаријих вила у Њујорку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!